Aktualizacja: 11 kwietnia 2024
Rumień nagły (łac. exanthema subitum) (inaczej: gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta) to ostra choroba wysypkowa niemowląt i małych dzieci, przeważnie do 4. roku życia, przy czym aż 90% chorych to dzieci od 3. miesiąca życia do 3. roku życia. Charakteryzuje się nie tylko niepokojącymi zmianami skórnymi, ale i objawami ogólnoustrojowymi, np. wysoką gorączką. Powinna być skonsultowana z lekarzem pediatrą, który odróżni ją od innych dziecięcych infekcji wirusowych (ospa wietrzna, odra itd.), wdrażając stosowne leczenie.
Spis treści
Rumień nagły – objawy
Rumień nagły charakteryzuje się nagłą, wysoką gorączką sięgającą nawet do 39-40 stopni Celsjusza, utrzymującą się średnio przez 3-5 dni. W czasie trwania gorączki nie pojawiają się żadne inne dolegliwości, co nierzadko opóźnia rozpoznanie. W momencie normalizacji temperatury ciała rozwija się dyskretna wysypka drobnoplamista, plamisto-grudkowa lub rumieniowa. Lokalizuje się głównie na skórze twarzy, szyi i tułowia, natomiast podeszwy stóp i dłonie są od niej wolne. Rumieniowi nagłemu mogą towarzyszyć objawy takie jak:
- ból głowy;
- osłabienie;
- zapalenie spojówek;
- nieżyt górnych dróg oddechowych;
- powiększenie węzłów chłonnych potylicznych;
- zaczerwienie języczka i podniebienia miękkiego z występowaniem charakterystycznych zapalnych grudek Nagayamy.
Wysypka znika samoistnie po kilku godzinach lub kilku dniach (w zależności od predyspozycji osobniczych), bez pozostawiania przebarwień lub złuszczania skóry. Jednak mimo tego do 3 tygodni może okresowo nawracać. Szczególnie po przegrzaniu organizmu, wysiłku fizycznym czy nadmiernym stresie.
Rumień nagły – przyczyny
Rumień nagły to infekcja wirusowa wywoływana przez wirus opryszczki (Herpesvirus) typu 6 i 7 (HHV-6, HHV-7). Jest on niezwykle rozpowszechniony – obecność swoistych przeciwciał stwierdza się w organizmach niemal wszystkich dzieci w wieku powyżej 4 lat. Okres wylęgania HHV-6 trwa 5-15 dni dla HHV-7 nie został jeszcze określony. Zakażenie szerzy się przez bezpośredni kontakt ze śliną osoby zarażonej. Może to nastąpić w ciągu całego roku (nie zauważa się sezonowości rumienia nagłego). Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia są chronione przed zachorowaniem przez matczyne przeciwciała przeniesione biernie przez łożysko.
Rumień nagły – leczenie
Aby uchronić się przed trzydniówką, rodzice powinni ograniczać bezpośredni kontakt swojego dziecka z osobami zakażonymi, np. nieposyłając go do przedszkola w momencie wzmożonego zachorowania. Jako że rumień nagły może atakować przez cały rok, jest to jednak wyjątkowo trudne. Chore dziecko nie wymaga izolacji, a samo schorzenie nie jest objęte obowiązkiem zgłoszenia do stacji epidemiologicznej. Stosuje się leczenie objawowe, które polega głównie na:
- odpowiednim nawadnianiu;
- podawaniu leków przeciwgorączkowych;
- dbaniu o zdrową, zbilansowaną i lekkostrawną dietę;
- odpoczynku w domu.
Ze względu na ryzyko wystąpienia drgawek gorączkowych, które są najczęstszym powikłaniem rumienia nagłego, może pojawić się konieczność stosowania leków przeciwdrgawkowych (np. diazepamu). Rokowania są bardzo dobre, możliwe jest szybkie, całkowite wyleczenie dziecka. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że wirusy przybierają postać utajoną, mogą więc być przyczyną reaktywacji zakażenia (dziecko po przechorowaniu staje się bezobjawowym nosicielem).
Powikłania rumienia nagłego
Choć w zdecydowanej większości przypadków rokowania są bardzo dobre, a rumień nagły nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych, wciąż istnieje niewielkie ryzyko powikłania o nazwie drgawki gorączkowe. Występują zwykle w momencie, gdy temperatura ciała gwałtownie wzrasta przynajmniej do 38,5 stopni C. Manifestują się jako napad toniczno-kloniczny obejmujący całe ciało, a rozpoczynają się nagłą utratą przytomności, po której następuje usztywnienie całego ciała (faza toniczna).
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kapoor R., Barnes K., Pediatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
- Zięba Z., Naczyński A. Choroby zakaźne wieku dziecięcego przebiegające z wysypką, (ospa, odra, różyczka szkarlatyna, gorączka bostońska, rumień nagły, rumień zakaźny). Część 2.
Zostaw komentarz