Aktualizacja: 6 listopada 2023
Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie są niepokojące i trudno je przeoczyć. Jednak nigdy nie stanowią konsekwencji suplementacji tego związku – wówczas ewentualny nadmiar usuwany jest podczas wizyty w toalecie. Nadmiar kolagenu w organizmie jest przeważnie konsekwencją zaburzeń genetycznych, które występują bardzo rzadko.
Spis treści
Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie
Podstawowym objawem wskazującym na nadmiar kolagenu w organizmie jest tendencja do bliznowców, określanych również jako keloidy oraz blizny przerosłe. Prawidłowy proces gojenia się przebiega w kilku etapach, które obejmują:
- miejscową reakcję zapalną, podczas której dochodzi do przekrwienia czynnego wokół uszkodzonych tkanek;
- zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych i napływ neutrofilów, limfocytów i monocytów w dane miejsce;
- ograniczanie odczynu zapalnego i oczyszczanie rany, co wiąże się z napływem makrofagów między 4. a 7. dniem;
- wytwarzanie kolagenu przez fibroblasty i tworzenie blizn przerosłych.
U osób z nadmiarem endogennego kolagenu bliznowce tworzą się znacznie intensywniej. Pojawiają się wówczas w pierwszej kolejności w miejscu uszkodzenia skóry, jednak później rozprzestrzeniają się również na zdrową tkankę jako włóknisty rozrost. W skrajnych przypadkach może pojawiać się sztywność stawów. Najpoważniejszą konsekwencją nadmiaru kolagenu jest bliznowacenie narządów wewnętrznych – płuc, wątroby i innych, prowadzące do nieodwracalnych uszkodzeń struktury tych narządów.
Nadmiar kolagenu w organizmie – przyczyny
Do nadmiaru kolagenu w organizmie może doprowadzić:
- choroby autoimmunologiczne – niektóre schorzenia o podłożu autoimmunizacyjnym wiążą się z nadmierną produkcją kolagenu. Przykładem jest twardzina układowa;
- mutacje genetyczne – dotyczące genów odpowiedzialnych za strukturę lub funkcję kolagenu;
- zaburzenia hormonalne – m.in. podwyższone stężenie kortyzolu, nazywanego potocznie hormonem stresu.
Przedawkowanie kolagenu w postaci suplementów diety jest praktycznie niemożliwe, dlatego suplementacja nie jest przyczyną nadmiaru kolagenu w organizmie.
Skutki uboczne suplementacji kolagenu
Nawet nadmierna suplementacja kolagenu nie powoduje kumulowania się tego związku w organizmie. Większe dawki wielu suplementów diety ulegają wydaleniu drogą pokarmową i drogą moczową. Mimo tego ze względów bezpieczeństwa przestrzega się przed samodzielnym zwiększaniem dawki preparatu zaleconej przez producenta. Kolagen do picia jest uznawany za produkt całkowicie bezpieczny, jednak u niewielkiego odsetka konsumentów wystąpić mogą skutki uboczne pod postacią zaburzeń trawienia, kwaśnego oddechu, nieprzyjemnego posmaku w ustach lub reakcji alergicznej. Zdarza się to jednak rzadko.
Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie – co robić?
Przy zaobserwowaniu objawów, które mogą wskazywać na nadmiar kolagenu w organizmie, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. Zleci on szereg badań, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne choroby autoimmunologiczne i inne. W razie konieczności skieruje pacjenta do lekarza specjalisty (reumatologa, dermatologa, genetyka). Leczenie powinno być zawsze przyczynowe i przeważnie obejmuje indywidualnie dobraną farmakoterapię. Przy tendencji do bliznowców ważne jest uważanie na siebie, aby ograniczać do minimum ryzyko ewentualnych uszkodzeń skóry. Choroby przebiegające z nadmierną produkcją kolagenu należy zgłaszać przed każdą planowaną operacją.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Broniarczyk-Dyła G., Urysiak I., Wawrzycka-Kaflik A., Keloidy i blizny przerosłe, Post Dermatol Alergol, 5/2006.
- Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Choroby rzadkie, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz