Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 listopada 2023

Ból wątrobyBól wątroby dotyczy prawego podżebrza, choć może mieć charakter promieniujący lub rzutujący. Należy mieć na uwadze, że wątroba jako jeden z niewielu narządów, nie jest unerwiona czuciowo, dlatego sama w sobie nie może boleć. Występujące dolegliwości wiążą się raczej ze wzrostem jej objętości i uciskaniem okolicznych tkanek lub z toczącym się stanem zapalnym okolicznych tkanek. Diagnostyką i leczeniem chorób wątroby zajmuje się lekarz hepatolog.

Ból wątroby – przyczyny

Ból wątroby może wynikać z następujących problemów zdrowotnych:

Wątroba bezpośrednio styka się również z żołądkiem oraz jelitami, dlatego bóle tej okolicy mogą pochodzić ze wspomnianych narządów. Przy hepatomegalii (powiększenie wątroby) narząd może uciskać na mięśnie, powięzi, tkankę łączną, przyczyniając się do wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego i również generując ból. Najczęstszymi przyczynami hepatomegalii są: zapalenie wątroby, zatrucie lekami i toksynami oraz choroby autoimmunologiczne.

Ból wątroby – objawy

Bóle wątroby przeważnie mają charakter uciskowy, kłujący, mogą im towarzyszyć subiektywne odczucia skurczów w brzuchu. Pacjenci skarżą się na rozpieranie w brzuchu i nabrzmienie od wewnątrz. Ból w większości przypadków nasila się po spożyciu ciężkostrawnych posiłków, wypiciu alkoholu bądź przyjęciu określonych leków. Może temu towarzyszyć szereg innych objawów, które wiążą się nie tyle z samym bólem wątroby, ile z jego przyczyną. Możliwymi objawami dodatkowymi są:

Każdy przypadek dłużej utrzymującego się bólu wątroby, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, powinien zostać skonsultowany z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Gdzie boli wątroba?

Ból wątroby lokalizuje się:

  • po prawej stronie brzucha (pod przeponą);
  • pod prawym łukiem żebrowym.

Diagnostyka bólu wątroby

Diagnostyka bólu wątroby obejmuje badania krwi, w tym morfologię krwi i tzw. panel wątrobowy. W skład panelu wątrobowego wchodzą: albumina, bilirubina całkowita, GGTP, fosfataza alkaliczna, ALT oraz AST. Dodatkowo należy ocenić strukturę samej wątroby – podstawowym badaniem jest w tym przypadku USG jamy brzusznej. Jedynie w określonych przypadkach lekarz może zalecić rezonans magnetyczny wątroby oraz biopsję wątroby.

Ból wątroby – leczenie

Przy bólu wątroby podejmuje się leczenie przyczynowe, w pierwszej kolejności należy więc ustalić, co spowodowało ten objaw. Przy wirusowym zapaleniu wątroby stosuje się leki przeciwwirusowe, takie jak interferon, entekawir, adefowir, lamiwudyna. W przebiegu nadużywania alkoholu należy jak najszybciej całkowicie go odstawić, zaś przy marskości wątroby stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. W skrajnych przypadkach pojawia się konieczność przeszczepu wątroby. Wskazaniem do takiej operacji jest jednak: znaczna niewydolność wątroby, zaawansowana marskość lub złośliwa choroba nowotworowa.
Przy bólu wątroby warto posiłkować się domowymi sposobami wzmacniającymi ten narząd. Warto wcześniej skonsultować je z lekarzem. Sprawdzić mogą się: napary ziołowe z dziurawca lub ostropestu plamistego, suplementacja lecytyny i Chlorelli, zmiana diety na zdrową i lekkostrawną.

Dieta wątrobowa

Wątroba nie jest organem unerwionym, więc boleć nie może. Narząd ten (wbrew temu, co się powszechnie sądzi) nie bierze udziału w trawieniu, więc spożycie posiłku, nawet obfitego i tłustego, nie ma wpływu na jej stan. Tzw. dieta wątrobowa, czyli dieta ograniczająca m.in. tłuszcze zwierzęce ma w tym przypadku zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy wątroba jest otłuszczona (co jednak nie powoduje bólu, lecz upośledza jej czynność). Jej zastosowanie może się przyczynić do normalizacji wagi, a tym samym regeneracji miąższu wątroby.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gietka J., Dlaczego boli mnie wątroba?.
  2. Palka M., Choroby wątroby i dróg żółciowych w gabinecie lekarza POZ, Lekarz POZ, 1/2017.
  3. Panasiuk A., Hepatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami