Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 stycznia 2023

Objawy chorej wątrobyWątroba jest jednym z najważniejszych, a przede wszystkim największym organem naszego ciała. Podstawowym jej zadaniem jest wyeliminowanie szkodliwych toksyn z organizmu. Ze względu na szereg pełnionych funkcji stale narażona jest na uszkodzenia spowodowane zatruciem organizmu, alkoholem, pasożytami i infekcjami wirusowymi. Dodatkowo narażona jest na wrodzone zaburzenia, które powodują marskość wątroby, niewydolność czy raka. Objawy chorej wątroby nie powinny być bagatelizowane.

Objawy chorej wątroby – najczęstsze sygnały

Każda z tych chorób może dawać specyficzne objawy, jednak we wczesnych stadiach rozwoju wszystkie wpływają na wątrobę w podobny sposób. W celu uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych, należy nauczyć się rozpoznać pierwsze oznaki wskazujące, że nasz największy narząd jest uszkodzony i postarać się przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. Oto najczęściej występujące objawy wskazujące na choroby wątroby.

Częste skurcze i ból brzucha

Ból odczuwany w górnej prawej stronie okolicy brzusznej, poniżej klatki piersiowej, może być wczesnym objawem uszkodzenia wątroby. Ponadto, obszar ten może być bardzo czuły na dotyk. Nie jest to jednak objaw specyficzny, jako że w jamie brzusznej ściśle upakowanych jest wiele narządów. Choroby wątroby podejrzewamy zwłaszcza wtedy, gdy jednocześnie współistnieją pozostałe objawy.

Utrata apetytu

Jednym z zadań wątroby jest produkcja żółci niezbędnej do prawidłowego trawienia i wchłaniania pokarmu. Jeśli funkcje wątroby są zaburzone to produkcja żółci zostanie ograniczona, co skutkuje pogorszeniem przemiany materii, a tym samym utratą apetytu.

Problemy trawienne

Żółć ułatwia trawienie, a więc w przypadku zaburzenia pracy wątroby, mogą wystąpić problemy trawienne takie jak zaparcia i niestrawność. Zazwyczaj rozpoczynają się po spożyciu ciężkostrawnych produktów. W początkowej fazie można wspomagać się ziołami, najlepiej jednak całkowicie unikać niektórych produktów.

Częste dolegliwości żołądkowe

W przypadku częstego występowania zaburzeń żołądkowych, w tym nudności i wymiotów, powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dalszej, a także bardziej szczegółowej diagnostyki wątroby. Nudności zazwyczaj spowodowane są przez nagromadzenie toksycznych związków, ponieważ wątroba nie może prawidłowo ich usunąć.

Zmiana koloru moczu

Jeżeli kolor moczu zmienia się, nawet jeśli pijesz dużą ilość wody, możesz mieć problem z poziomem bilirubiny. W zdrowym organizmie bilirubina w moczu nie występuje, jednak w różnych stanach chorobowych wątroby, substancja ta może dostać się do moczu. Ciemny kolor moczu może być również wynikiem terapii antybiotykowej, stosowania dodatkowych dawek witamin z grupy B lub odwodnienia organizmu.

Zmiana koloru stolca

Kał o jasnożółtej lub gliniastej barwie powinien nas zaniepokoić, ponieważ świadczy o zaburzeniu lub nawet zablokowaniu procesu odpływu żółci. W każdym takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Zaparcie, biegunka i krwawienie z jelita

Uszkodzenie wątroby może prowadzić do zaparć, biegunki, a nawet krwawienia z jelita. Tego objawu nie można bagatelizować, ponieważ może on mieć różne podłoże i świadczyć o wielu problemach zdrowotnych.

Zatrzymanie płynów

W przypadku uszkodzenia wątroby, pacjenci często doświadczają obrzęku stóp i kostek spowodowanym zatrzymywaniem płynów w organizmie. Obrzęki pojawiają się również w przebiegu chorób nerek.

Wzdęcia

Wzdęcia są częstym objawem uszkodzenia lub marskości wątroby. Może to być objaw zbyt dużego nagromadzenia się płynów w żołądku.

Ogólne zmęczenie i osłabienie

Jeżeli nasza wątroba nie jest w stanie wydalić toksyn z organizmu może być uszkodzona, co przełoży się na pogorszenie naszego samopoczucia. Ogólne zmęczenie, osłabienie, senność to tylko kilka symptomów świadczących o zanieczyszczeniu organizmu. Toksyny zaczynają się gromadzić, pogarszając tym samym przepływ krwi do innych części ciała i narządów takich jak mózg, serce, tkanki i mięśnie. Niezbędny w takim wypadku jest detoksykacja. Zielone warzywa, jak również chlorella, skutecznie oczyszczają organizm z nadmiaru szkodliwych związków. Już trzymiesięczna kuracja powinna przynieść ulgę naszej wątrobie, dzięki czemu pozbędziemy się wielu przykrych dolegliwości.

Żółtaczka

Ze względu na zmniejszoną zdolność wątroby do przetwarzania bilirubiny, wzrasta jej poziom, a tym samym zwiększa się ryzyko żółtaczki. Pierwsze objawy to: zażółcenie oczu, skóry, palców i języka.

Podrażnienia skóry

Inne objawy świadczące o problemach wątrobowych, których nie należy bagatelizować to: nadmierna wrażliwość skóry, swędzenie skóry oraz widoczne żyły. Jeśli wystąpią niektóre z tych problemów, wskazane jest, aby udać się do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy, a następnie podjęcie odpowiednich kroków wpływających na poprawę funkcjonowania wątroby.

Wiele schorzeń wątroby rozwija się bezobjawowo lub objawy chorej wątroby będą  słabo widoczne. U części osób może się również zdarzyć, że symptomy chorobowe są niespecyficzne. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować dolegliwości ze strony wątroby i udać się do specjalisty. Być może potrzeba będzie dogłębna diagnostyka.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Longo D., Fauci A., HARRISON – gastroenterologia i hepatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012.
  2. Piechota M., Dysfunkcja wątroby, Wydawnictwo Makmed, Lublin 2016.
  3. Panasiuk A., Encefalopatia wątrobowa, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami