Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wyka ptasia (łac. Vicia cracca) to wieloletnia roślina należąca do rodziny bobowatych, występująca naturalnie na terenach Europy i Azji. Aktualnie rozprzestrzeniła się już na cały świat. Dawniej cieszyła się dużą popularnością w medycynie ludowej oraz ze względu na wykorzystanie jako roślinę pastewną. Roślina ta jest trująca dla niektórych zwierząt (zwłaszcza dla koni), a w nadmiernych ilościach – również dla ludzi.

Jak wygląda wyka ptasia?

Wyka ptasia jest popularną, powszechnie występującą byliną czepiającą się innych roślin za pomocą charakterystycznych wąsów. Ma wiotką, płożącą się łodygę, sięgającą długości do 1,2 m, zaś pod ziemią posiada rozgałęzione kłącze. Cechą typową wyki ptasiej są jej liście – pierzaste, złożone z 6-12 par, orzęsione. Pierwsza para przekształca się we wspomniane wcześniej wąsy czepne. Kwiaty wyki ptasiej tworzą grono złożone z 15-40 siedzących lub krótkoszypułkowych kwiatów motylkowych o przyjemnej, niebieskofioletowej barwie. Niestety nie wydzielają żadnego zapachu, mimo tego są lubiane przez pszczoły. Wykę ptasią uznaje się za wartościową roślinę miododajną. Kwitnie od czerwca do września. Wyróżnia się 3 podgatunki tej rośliny:

  • Vicia cracca L. subsp. cracca, syn. Vicia grossheimii Ekutim;
  • Vicia cracca L. subsp. incana (Gouan) Rouy, syn. Vicia incana Gouan;
  • Vicia cracca L. subsp. japonica Miq.

Wyka ptasia preferuje stanowiska leśne, przydrożne i zarośla. Znaleźć ją można w dużych ilościach na łąkach, a niektóre osoby decydują się na jej uprawianie w przydomowych ogródkach. Najlepiej wzrasta na glebach bogatych w składniki pokarmowe, dobrze zaopatrzone w wodę, próchniczne, ilasto-gliniaste i piaszczysto-gliniaste. Rośliny te potrzebują pełnego słońca każdego dnia.

Wyka ptasia w ogrodzie

Uprawiając ją w przydomowych ogródkach, należy pamiętać, że jest to pnącze, w związku z czym może pochłonąć inne rośliny, jeśli nie będzie trzymana w ryzach. Rekomenduje się systematyczne przycinanie pnączy, co sprawi, że pozostaną zwarte i unikną niepożądanego rozprzestrzeniania się. Nie należy również przesadzać z podlewaniem – choć wyka ptasia lubi stanowiska dobrze zaopatrzone w wodę, jej nadmiar działa szkodliwie na dalszy wzrost rośliny.

Wyka ptasia w ziołolecznictwie

Liście wyki ptasiej dawniej bywały wykorzystywane w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej, głównie do leczenia różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. Dziś jednak jej użycie znacznie spadło, głównie z tego względu, że jest to roślina lekko trująca, a z powodzeniem znaleźć można wiele innych ziół i surowców roślinnych o podobnym działaniu, lecz z mniejszym profilem ewentualnych działań niepożądanych.

Czy wyka ptasia jest trująca?

Wyka ptasia spożyta w większych ilościach jest sporym zagrożeniem dla człowieka, zwłaszcza dla dzieci i osób z zaburzeniami poznawczymi, w przypadku których częściej obserwuje się nieświadome spożywanie różnych surowców roślinnych.

Wyka ptasia nasiona

Niebezpieczne są zwłaszcza nasiona wyki ptasiej, które zawierają związki cyjanku. Konsekwencją ich spożywania mogą być zaburzenia czynności mięśnia sercowego oraz trudności w oddychaniu, które ostatecznie mogą doprowadzić nawet do śmierci. Należy zachować ostrożność przy uprawie wyki ptasiej, jeśli po ogrodzie chodzą zwierzęta domowe (konie, psy, koty). Zwłaszcza w przypadku koni wyka ptasia wykazuje wysoką toksyczność.

Wyka ptasia – czy jest chwastem?

Wyka ptasia na terenie Polski uznawana jest za pospolity chwast, który może znacznie zagrażać plonom i glebom uprawnym. Zmniejsza zbiory, ponieważ konkuruje z uprawianymi roślinami przede wszystkim o wodę, ale i o glebę. Istnieje wiele preparatów, których celem jest całkowite pozbycie się wyki ptasiej z terenów uprawnych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gayówna D., Śliwińska E., Rośliny łąk, Warszawa: PZWS, 1960.
  2. Rutkowski L., Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
  3. Jak uprawiać i pielęgnować Wyka Ptasia? [https://www.picturethisai.com/pl/care/Vicia_cracca.html].
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami