Aktualizacja: 20 września 2023
Suchość pochwy to dolegliwość, z którą borykają się przede wszystkim kobiety po menopauzie, choć stanowi coraz częstszy problem również młodszych pacjentek. Towarzyszy temu pieczenie i świąd okolic intymnych, jak również zwiększone ryzyko infekcji. Wydzielina w pochwie nie tylko poprawia komfort życia seksualnego, ale przede wszystkim chroni śluzówkę tego narządu.
Suchość pochwy – przyczyny
Jedną z grup pacjentek zmagających się z suchością pochwy, są kobiety leczone z powodu raka sutka. Występowanie suchości pochwy w tej grupie kobiet jest częstsze – szacuje się, że dotyczy 23% kobiet przed menopauzą oraz 61,5% kobiet po menopauzie. Czynnikami, które niezależnie od wieku powodują zmiany zanikowe w pochwie, są brachyterapia i radioterapia. Bez względu na stan zdrowia, poważnym czynnikiem ryzyka suchości pochwy jest menopauza, co wiąże się z nagłymi zmianami w gospodarce hormonalnej, głównie z estrogenami.
Estrogeny pobudzają dojrzewanie nabłonka pochwy i uzyskiwanie glukozy z glikogenu, która jest substratem do produkcji kwasu mlekowego, dzięki działaniu pałeczek kwasu mlekowego. Są one naturalnymi komensalami bytującymi w pochwie, zapewniającymi odpowiednią kwasowość środowiska pochwy i zapobiegającymi rozwojowi innych patogenów, np. paciorkowców, gronkowców, Escherichia coli. Niedobór estrogenów przekłada się na kondycję nabłonka pochwy, ograniczając w dużym stopniu produkcję pożądanej wydzieliny.
Przyczynami patologicznymi suchości pochwy są także:
- cukrzyca;
- niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy;
- depresja i inne zaburzenia psychiczne;
- anoreksja i niedożywienie;
- przyjmowanie niektórych leków (jako skutek uboczny), zwłaszcza leków antykoncepcyjnych, obniżających ciśnienie tętnicze oraz antybiotyków;
- częste infekcje układu moczowo-płciowego.
Suchość pochwy może pojawić się również w następujących przypadkach:
- karmienie piersią;
- stres w życiu codziennym;
- ciąża;
- palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
- alergia na podpaski lub prezerwatywy;
- przemęczenie;
- częste kąpiele w basenie z chlorowaną wodą.
I wiele innych. Dlatego problem ten wymaga szczególnie starannej diagnostyki.
Suchość pochwy – objawy
Suchość pochwy objawia się przede wszystkim obniżonym stopniem produkcji fizjologicznej wydzieliny z pochwy. Kobiety odczuwają to przede wszystkim podczas prób współżycia z partnerem, choć nie tylko. Suchości pochwy nierzadko towarzyszą następujące objawy:
- częstomocz;
- pieczenie i świąd okolic intymnych, zarówno podczas mikcji, jak i stale;
- ból podczas stosunku;
- częste infekcje intymne;
- plamienia i krwawienia z pochwy poza miesiączkami lub w okresie menopauzy;
- parcie na pęcherz moczowy;
- upławy o żółtym lub zielonym kolorze, ewentualnie o serowatej konsystencji (co wskazuje na infekcję grzybiczą).
Suchość pochwy jest sporym problemem, wymagającym wizyty u ginekologa.
Suchość pochwy – leczenie
Jeśli to możliwe suchość pochwy należy leczyć przyczynowo. Oznacza to, że kobiety nadmiernie stresujące się, powinny sięgnąć po metody relaksacyjne lub udać się na wizytę do psychoterapeuty, wszelkie infekcje intymne należy wyleczyć farmaceutykami, zaś cukrzycę i inne choroby przewlekłe należy ustabilizować pod okiem lekarza. Nie zawsze jest możliwość całkowitego wyleczenia chorób przyczynowych, dlatego sporą wagę przykłada się do zdrowego trybu życia i leczenia objawowego, co przekłada się pozytywnie na nawilżenie w pochwie. Zaleca się:
- noszenie bawełnianej, zwiewnej bielizny;
- rezygnację z używek;
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
- suplementacja kwasu hialuronowego;
- wprowadzenie do diety ziół zawierających estrogeny – lukrecję, czerwoną koniczynę, miętę, korzeń maca, niepokalanka;
- stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, ubogiej w słodycze i żywność przetworzoną;
- mycie okolic intymnych wyłącznie żelami przeznaczonymi do higieny intymnej.
Dodatkowo podczas stosunków seksualnych warto wspomagać się lubrykantami, które zapewnią odpowiedni poślizg i są przy tym całkowicie bezpieczne dla pochwy.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Skałba P., Guz M., Zanikowe zapalenie pochwy, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2/2012.
- Stachowiak G., Pertyński T., Kliniczne aspekty atrofii urogenitalnej u kobiet, Przegląd Menopauzalny, 1/2011.
- Dębski R., Paszkowski T., Skrzypulec-Plinta V., Zgliczyński W., Stanowisko Zespo³u Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania wyrobu medycznego GYNOMED® HialuGel w leczeniu zmian atroficznych pochwy i sromu, Przegląd Menopauzalny, 15/2016.
Zostaw komentarz