Pochwa jest przewodem łącznotkankowo-mięśniowym, którego ściany są cienkie i mocno rozciągliwe. To ważny wewnętrzny narząd żeński kobiet, umożliwiający współżycie, poród oraz wyciek krwi miesiączkowej. Wszelkie problemy zdrowotne dotyczące pochwy diagnozuje i leczy ginekolog.
Pochwa – budowa
Ściana pochwy składa się z 3 warstw:
- błona śluzowa – nie zawiera gruczołów, tworzy ją nabłonek wielowarstwowy płaski i warstwa luźna tkanki łącznej;
- błona mięśniowa – zawierająca włókna okrężne i podłużne;
- błona zewnętrzna – otoczka łącznotkankowa, powięź pochwy.
Pochwa lokalizuje się podotrzewnowo, a jej długość nie przekracza przeważnie 12 cm. Przeciętna średnica wynosi 3-4 cm, przy czym ściana przednia jest krótsza o 2-3 cm od ściany tylnej. W przebiegu podłużnym jest umocowana do szyjki macicy, zaś koniec dogrzbietowy pochwy łączy się ze środkiem ścięgnistym – ważną strukturą dna miednicy. Ściany pochwy zwykle ściśle do siebie przylegają, poza obszarem szyjki macicy utrzymującym światło pochwy otwarte.
W zewnętrznej warstwie ściany pochwy przebiega cewka moczowa, którą można wyczuć podczas badania per vaginam. Cewka moczowa wraz z pochwą przechodzi przez dno miednicy w obszarze rozworu moczowo-płciowego. Elastyczność ścian pochwy oraz jej topografia pozwalają zachować właściwą kontynencję.
W obszarze tylno-bocznym, a dokładniej w zewnętrznej tkance łącznej, lokalizuje się ważny splot żylny pochwy. W trakcie stosunków seksualnych lub podniecenia napełnia się on krwią, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ciał jamistych prącia u mężczyzn. Mówi się zatem, że są to swoiste ciała jamiste żeńskie. Wybrzuszają się do przodu, co zawęża pochwę i daje przyjemne doznania. Zewnętrznym zakończeniem pochwy u kobiet, które nigdy nie współżyły, jest błona dziewicza.
Funkcje pochwy
Ściany pochwy posiadają na swojej powierzchni podłużne fałdy, których celem jest głównie zmniejszanie tarcia podczas współżycia. Potęgują również uczucie rozkoszy. Pochwa stanowi więc kanał, do którego wprowadzany jest męski członek podczas stosunku seksualnego, co umożliwia zapłodnienie i poczęcie potomstwa. Podczas porodu ich rozciągnięcie umożliwia przedostanie się płodu na zewnątrz bez większych uszkodzeń strukturalnych żeńskich narządów płciowych.
Pochwa jest również kanałem łączącym macicę ze światem zewnętrznym, co ma znaczenie w kontekście comiesięcznego krwawienia. To właśnie przez nią przechodzi krew i martwy, złuszczony nabłonek endometrium.
Pochwa – unerwienie
Za unerwienie pochwy odpowiadają:
- sympatyczne nerwy zwoju krezkowego dolnego;
- parasympatyczne włókna pochodzące z segmentów S2-S4.
Część końcowa unerwiona jest dodatkowo nerwami czuciowymi pochodzącymi od nerwu sromowego.
Pochwa – unaczynienie
Unaczynienie pochwy pochodzi w największym stopniu od następujących struktur naczyniowych:
- tętnica pochwowa (gałąź tętnicy macicznej);
- tętnica pęcherzowa dolna;
- tętnica odbytnicza środkowa;
- tętnica sromowa wewnętrzna.
Główny odpływ krwi żylnej prowadzi do żyły biodrowej wewnętrznej.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zostaw komentarz