Aktualizacja: 12 września 2023
Zioła na potencję są naturalnym, domowym sposobem poprawy libido oraz erekcji u mężczyzn. Z reguły są bezpieczne, jednak przy wszelkich chorobach przewlekłych czy podczas przyjmowania jakichkolwiek leków warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą wchodzić z nimi w interakcję.
Spis treści
Zioła na potencję
Zioła na potencję nie są lekami, dlatego przyjęcie ich tuż przed planowanym współżyciem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kluczem do efektów jest systematyczność. Warto pić napary ziołowe lub dodawać suszone zioła do potraw regularnie, chyba że zalecenia specjalisty są inne. Poniżej przedstawiamy zioła, których działanie na libido i potencję zostało potwierdzone badaniami klinicznymi:
- zioła zwiększające syntezę tlenku azotu – korzeń żeń-szenia, kora johimby, korzeń maki;
- zioła zwiększające przepływ krwi w narządach płciowych – liście miłorzębu;
- zioła wpływające na poziom hormonów płciowych – buzdyganek naziemny, owies zwyczajny, jagody Goji, Epimedium, korzeń Suma;
- zioła ogólnie wzmacniające organizm – żeń-szeń syberyjski, sarsaparilla meksykańska.
Często ten sam surowiec może działać poprzez różne mechanizmy. Wybrane zioła na potencję zostały dokładniej przedstawione poniżej.
Korzeń żeń-szenia
Głównymi związkami czynnymi surowca są saponozydy, wpływające na wszystkie organy wewnętrzne organizmu człowieka, w tym także na gruczoły wydzielające hormony (kora nadnerczy, gruczoł tarczowy, przysadka mózgowa). Przeprowadzono badania oceniające wpływ korzenia żeń-szenia na potencję u mężczyzn. W grupie pacjentów leczonych za pomocą tego surowca odnotowano wzrost libido, znacznie większą sztywność prącia, dłuższy czas trwania erekcji oraz zwiększenie satysfakcji seksualnej w porównaniu z grupą kontrolną, otrzymującą placebo. Nie zaobserwowano natomiast zmian poziomu testosteronu w surowicy krwi.
Mechanizm działania korzenia żeń-szenia na potencję obejmuje głównie rozluźnianie mięśni gładkich i zwiększanie syntezy tlenku azotu w śródbłonku, co wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i ciał jamistych prącia. Mogą efektywniej napełniać się krwią.
Liść miłorzębu
Działanie korzystne na potencję oscyluje głównie wokół obecności flawonoidów, związków terpenowych i proantocyjanidyn w tym surowcu roślinnym. Usprawniają one przepływ krwi przez naczynia krwionośne, także przez ciała jamiste prącia. Ostatnie badania sugerują, że liście miłorzębu wykazują skuteczność w terapii zaburzeń seksualnych, włącznie z impotencją powstałą w konsekwencji przyjmowania antydepresantów. Działanie tych leków polega częściowo na zwiększeniu poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a rezultatem jest zahamowanie erekcji. Przeprowadzone badania wykazały, że liść miłorzębu może łagodzić negatywny wpływ inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.
Korzeń sumy
Korzeń sumy wykazuje właściwości immunomodulujące, wzmacniające oraz adaptogenne. Obecne w korzeniu beta-sitosterol i stigmasterol obniżają poziom cholesterolu w surowicy krwi, a także zwiększają wytwarzanie 17-beta-estradiolu i progesteronu. Saponiny sterydowe podwyższają poziom testosteronu we krwi oraz zwiększają syntezę białka, co sprzyja powiększaniu się masy mięśni. Korzeń sumy może być pomocny w zaburzeniach hormonalnych, impotencji, oziębłości płciowej. Co istotne, wpływa również na problemy seksualne u kobiet.
Miłorząb japoński
Miłorząb japoński jest surowcem roślinnym bogatym we flawonoidy wzmacniające erekcję i popęd płciowy. Wyciągi z miłorzębu poprawiają dostępność tlenku azotu, wpływają na zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych, a tym samym przyczyniają się do utrzymania erekcji oraz wystąpienia orgazmu. Udowodniono, że miłorząb japoński może rozluźniać naczynia mięśni gładkich, zwiększając szanse na szybsze osiągnięcie męskiego wzwodu i jego wzmocnienie. Ponadto intensyfikuje doznania seksualne u obu płci.
Bruzdyganek naziemny
Stosowanie tej rośliny pobudza popęd płciowy, podnosi poziom testosteronu w organizmie mężczyzny oraz nasila procesy spermatogenezy. Zwiększa ruchliwość plemników w spermie, przez co nie tylko wpływa na potencję i chęć współżycia seksualnego, ale również może pozytywnie poprawić męską płodność. Nadaje się do stosowania także podczas andropauzy. Udowodniono, że bruzdyganek naziemny łagodzi stany zapalne i obrzęk prostaty.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mikzińska K., Matławska I., Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, Postępy Fitoterapii, 1/2007.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz