Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 września 2023

Jak wspomóc produkcję kolagenu w organizmie?Jak wspomóc produkcję kolagenu w organizmie? Z całą pewnością białko to jest podstawowym materiałem budulcowym wielu struktur, w tym skóry, narządów wewnętrznych, tkanki łącznej i powierzchni stawowych. Jego produkcja następuje fizjologicznie, choć na wiele sposobów można się do niej przyczyniać.

Produkcja kolagenu w organizmie

Synteza kolagenu jest procesem wieloetapowym. Pierwszy etap przebiega w obrębie jądra komórkowego i wiąże się z produkcją transkryptu, który zostaje przekazany do cytoplazmy komórkowej. Tam tworzy matrycę do syntezy łańcuchów polipeptydowych kolagenu. Drugim etapem jest synteza łańcuchów peptydowych w siateczce śródplazmatycznej szorstkiej. Powstałe cząsteczki prokolagenu trafiają następnie do macierzy zewnątrzkomórkowej, gdzie osiągają pełną dojrzałość i przyjmują swoją ostateczną formę.

Naturalna synteza kolagenu następuje w największych ilościach u dzieci i młodzieży. Po części właśnie z tego względu młode osoby nie narzekają na bóle i sztywność stawów, a ich skóra jest jędrna i pozbawiona zmarszczek. W okolicach 25. roku życia naturalna synteza kolagenu zaczyna stopniowo spadać, co jeszcze bardziej nasila się u 30-latków, którzy zauważają już pierwsze zmarszczki na twarzy. Uważa się, że w okolicach 60. roku życia produkcja kolagenu ulega całkowitemu zahamowaniu.

Procesy związane ze spowolnieniem syntezy kolagenu wraz z wiekiem mogą być przyspieszane lub spowalniane, w zależności od podejmowanych działań dodatkowych i stylu życia. Mamy na to spory wpływ, choć nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec utracie kolagenu. Uważa się, że całkowita zawartość kolagenu spada około 1% rocznie.

Co wpływa na zahamowanie produkcji kolagenu?

Do głównych czynników ryzyka zwolnionej produkcji kolagenu lub nasilenia jego degradacji zaliczamy:

Jak zatem można zauważyć, zbilansowany styl życia w dużym stopniu przekłada się nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również na urodę.

Jak wspomóc produkcję kolagenu w organizmie?

Aby wspomóc produkcję kolagenu w organizmie, przede wszystkim należy zmienić codzienne nawyki. Kluczowa jest rezygnacja z palenia papierosów oraz unikanie częstego opalania się. Wychodząc na zewnątrz, warto stosować kremy z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz z rondem, który osłoni twarz przed bardzo silnym słońcem. Należy także unikać stresu, a jeśli nie jest to możliwe – nauczyć się radzić sobie z nim. Istnieje wiele domowych metod antystresowych (medytacja, sport, hobby, kontakt ze zwierzętami), jednak w razie potrzeby równie rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Rekomenduje się wysypianie się i stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Związkami obecnymi w produktach spożywczych, kluczowymi do fizjologicznej syntezy kolagenu, są m.in.:

W syntezie włókien kolagenowych biorą udział m.in. estrogeny, insulina oraz hormony tarczycy. Dlatego zmagając się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, należy dążyć do ich wyrównania lub ustabilizowania.

Suplementacja kolagenu

Na koniec warto wspomnieć, że intensywne uzupełnianie bieżących strat kolagenu oraz stymulacja fibroblastów do wewnątrzustrojowej jego produkcji mają miejsce podczas suplementacji kolagenu. Bardzo dobrze sprawdza się naturalny kolagen do picia w proszku, wyróżniający się bardzo dobrą biodostępnością. Należy szukać kolagenu do picia zawierającego około 8000 mg w 10 g proszku. Suplement diety jest w pełni naturalny i bezpieczny, można stosować go więc długoterminowo.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami