Aktualizacja: 4 września 2023
Skręt jądra przebiega ze skrętem powrózka nasiennego i odnosi się do obrotu jądra wokół szypuły, co prowadzi do ucisku powrózka nasiennego i silnego bólu wskutek odcięcia dopływu krwi do jąder. To poważny stan wymagający natychmiastowej interwencji. Bagatelizowany może doprowadzić nawet do utraty jąder i konieczności ich amputacji.
Spis treści
Skręt jądra – przyczyny
Najczęstszą przyczyną skrętu jądra są:
- nadmierna długość powrózka nasiennego;
- nadmierna ruchomość jądra.
Wówczas, w momencie gwałtownego ruchu (np. podczas aktywności fizycznej), może dojść do skrętu powrózka nasiennego. Obraca się on wokół własnej osi. Czynnikami ryzyka skrętu jądra są natomiast:
- okres szybkiego dojrzewania (dolegliwość częściej przydarza się chłopcom podczas dojrzewania płciowego niż mężczyznom dojrzałym czy starszym);
- wnętrostwo (niezstąpienie jądra do worka mosznowego);
- urazy mechaniczne okolic genitaliów, np. podczas uprawiania sportów czy nawet snu w nieodpowiedniej pozycji.
Diagnostyką i leczeniem skrętu jądra zajmuje się lekarz androlog.
Skręt jądra – objawy
W pierwszej kolejności warto wiedzieć, czym jest powrózek nasienny. To nasieniowód, naczynia krwionośne, nerwy, naczynia limfatyczne oraz drobne włókna mięśniowe. W przypadku ich skrętu dochodzi do utraty przepływu krwi, a więc niedokrwienia jąder. Dochodzi do ich martwicy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest bardzo silny ból jądra, nasilający się podczas jego podnoszenia, a także promieniujący do okolic pachwiny czy podbrzusza. Mogą temu towarzyszyć następujące objawy:
- nudności i wymioty;
- zaczerwienienie moszny;
- obrzęk moszny narastający w krótkim czasie;
- zawroty głowy;
- omdlenia i stany przedomdleniowe.
Pacjent wykazuje silne zaniepokojenie i unika wykonywania zbędnych ruchów, ponieważ nasilają one ból. W przebiegu skrętu jądra bardzo rzadko obserwuje się gorączkę – nie jest to objaw specyficzny, choć u niektórych może się pojawić. Co istotne, dolegliwości nie ustępują samoistnie, lecz mają tendencję do nasilania się.
Skręt jądra – diagnostyka
W rozpoznaniu różnicowym uwzględnia się: skręt powrózka nasiennego, skręt przyczepka jądra lub najądrza, zapalenie jądra lub najądrza, przepuklinę, wodniak jądra, uraz, guz, idiopatyczny obrzęk moszny, a nawet zapalenie tkanki łącznej moszny. Zazwyczaj podejrzenie dolegliwości wysnuwa się już na podstawie obserwowanego obrazu klinicznego. Aby jednak je potwierdzić, należy wykonać USG jąder.
Skręt jądra – leczenie
We wszystkich przypadkach skrętu jądra leczeniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne – operacyjna rewizja moszny przeprowadzona w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia objawów. Celem zabiegu jest odkręcenie jądra i powrózka nasiennego, a więc przywrócenie prawidłowego przepływu krwi. Następnie specjalnymi szwami mocuje się jądro do ściany moszny, aby ograniczyć nawrót dolegliwości w przyszłości. Co istotne, najważniejszym parametrem podczas leczenia jest czas, operacja musi zostać wykonana najpóźniej w 6 godzinie od wystąpienia skrętu jądra, ponieważ później następuje jego trwałe, nieodwracalne uszkodzenie.
Przeprowadzono badania udowadniające, że operacja wykonana po 12 godzinach w aż 75% przypadków wiązała się z koniecznością chirurgicznej amputacji jądra. Jeśli jednak operacja zostanie wykonana w określonym czasie, rokowania pacjenta są dobre, a skręt jądra nie wpłynie na płodność w przyszłości.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sławek R., Niedziela W., Wolak P., Skręt jądra w materiale Oddziału Chirurgii, Urologii i Traumatologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach w latach 2008–2013, Studia Medyczne, 30/2014.
- Krakós M., Niedzielski J., Ostra moszna — wciąż aktualny problem kliniczny, Chirurgia Polska, 8/2006.
- Kowal A., Wieprzowski Ł., Sawicka E., Obustronny płodowy skręt jąder – opis przypadku, Pediatria Polska, 3/2013.
Zostaw komentarz