Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 września 2023

Biała wydzielina z pochwyBiała wydzielina z pochwy uznawana jest za najczęściej występującą, ale również fizjologiczną wydzielinę pochodzącą z dróg rodnych kobiety, o ile nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy. Jedynie w niektórych przypadkach może mieć podłoże patologiczne, co zostało opisane poniżej. Diagnostyką i leczeniem patologicznej wydzieliny i jej przyczyn zajmuje się lekarz ginekolog.

Biała wydzielina z pochwy – przyczyny

Mikroflora pochwy stanowi bogaty gatunkowo i dynamicznie zmieniający się ekosystem. Składa się na nią wiele gatunków bakterii tlenowych, względnie i bezwzględnie beztlenowych oraz mikroaerofilnych. Zmiany w obrębie mikroflory pochwy mogą skutkować pojawieniem się objawów klinicznych związanych z gromadzeniem się na ścianach i w sklepieniach pochwy mniej lub bardziej obfitej wydzieliny.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Szaro-biała wydzielina z pochwy może wskazywać na zapalenie pochwy wywołane bakteriami tlenowymi bacterial vaginosis. Wówczas upławy są obfite, jednorodne, o rybim zapachu. Niekiedy obecne są w nich pęcherzyki powietrza. Co istotne, stan kliniczny błony śluzowej pochwy pozostaje bez zmian podczas badań ginekologicznych, zaś objawy subiektywne takie jak świąd, ból, czy pieczenie nie występują.

Grzybica pochwy

Jeśli wydzielina z pochwy jest biała, jednak jej konsystencja przypomina twarożek, można podejrzewać infekcję grzybiczą. Grzyby Candida albicans odpowiadają nawet za do 92% przypadków grzybicy pochwy i sromu. Przyczyną infekcji często jest nieprawidłowa higiena intymna, zaś czynnikami ryzyka, predysponującymi do zakażenia dróg intymnych są głównie: cukrzyca, terapia glikokortykosteroidami, antybiotykoterapia, zwiększone stężenie estrogenów w organizmie. Białej wydzielinie o serowatej konsystencji zazwyczaj towarzyszą objawy takie jak silny świąd, pieczenie okolic intymnych, bolesne oddawanie moczu.

Prawidłowa biała wydzielina z pochwy

W pochwie fizjologicznie znajduje się biaława wydzielina zawierająca śluz. Jej konsystencja jest jednak klarowna, nie zawiera grudek i pęcherzyków powietrza, nie wydziela również żadnego nieprzyjemnego zapachu. Kobieta nie skarży się przy tym na dolegliwości pochodzące z miejsc intymnych. Prawidłowy wygląd wydzieliny z pochwy może różnić się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

W pierwszej fazie cyklu pojawia się tzw. śluz płodny – gładki, kleisty, rozciągliwy, śliski i przeźroczysty. Może przypominać białko jaja kurzego. Jego zadaniem jest ochrona plemników i ułatwienie im przemieszczania się w drogach rodnych kobiety, aby móc sprawnie dotrzeć do komórki jajowej. W dni niepłodne pojawia się natomiast tzw. śluz niepłodny, związany z wysokim poziomem progesteronu. To właśnie on ma białą (a niekiedy nawet lekko żółtą) barwę, jest gęstszy i mętny.

Biała wydzielina z pochwy – leczenie

Jeśli mamy do czynienia z białą wydzieliną podczas cyklu miesiączkowego i jest ona prawidłowa, nie wymaga zupełnie żadnego postępowania. Kobieta może jedynie zadbać o codzienną higienę okolic intymnych (np. mycie zewnętrznych narządów płciowych stosownym płynem intymnym, nigdy zwykłym żelem pod prysznic czy mydłem, korzystanie z jednorazowych wkładek higienicznych).

Biała wydzielina związana z bakteryjnym zapaleniem pochwy wymaga dopochwowego podawania czopków lub kremów i maści, aby pozbyć się patogennych bakterii. Z kolei kandydoza (infekcja grzybicza) leczona jest przeważnie lekami przeciwgrzybiczymi takimi jak nystatyna, natamycyna oraz klotrimazol stosowanymi miejscowo. Niektórym kobietom przepisuje się też leki doustne. Rekomendowanym postępowaniem jest rezygnacja ze spożycia cukrów prostych na czas leczenia, ponieważ są one najlepszą pożywką dla patogennych grzybów.

W razie wystąpienia nieprawidłowych upławów i niepokojącej wydzieliny, należy udać się do ginekologa. Każdej kobiecie zaleca się profilaktyczne wizyty ginekologiczne raz w roku od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Romanik R., Wieja-Wojciechowska A., Gayane M., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 6/2007.
  2. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Rechberger T., Spaczyński M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima w ginekologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami