Suplementy na wydolność tlenową są skutecznym i bezpiecznym sposobem na zwiększenie wydajności treningów, ogólnej sprawności organizmu oraz na wzmocnienie reakcji przebiegających z wykorzystaniem tlenu. Ich stosowanie przeznaczone jest głównie osobom uprawiającym regularnie sport, zwłaszcza aerobowy (jogging, bieganie, pływanie, taniec i inne). Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze suplementy diety na wydolność tlenową.
Spis treści
Suplementy na wydolność tlenową
Wydolność tlenowa odnosi się do zdolności organizmu do dostarczania tlenu do pracujących mięśni i wykorzystywania go efektywnie podczas aktywności fizycznej. Suplementy diety mogą mieć pewien wpływ na wydolność tlenową, ale warto pamiętać, że dla poprawy wydolności ważny jest regularny trening i zdrowa dieta. Oto kilka suplementów, które są często kojarzone z poprawą wydolności tlenowej:
Witaminy z grupy B oraz witamina C
Witaminy zalicza się do związków organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Należą do biokatalizatorów, czyli substancji regulujących większość reakcji biochemicznych w tkankach. Podczas treningów aerobowych, tlenowych wzrasta zapotrzebowanie przede wszystkim na witaminy z grupy B, ale również te zaliczane do grona antyoksydantów: witaminę C, witaminę E oraz beta-karoten. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesach energetycznych, dlatego ich niedobór powoduje ogólne osłabienie organizmu oraz spadek siły i masy mięśniowej.
BCAA
BCAA to aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna i walina. Są łatwostrawne, a także wspomagają regenerację powysiłkową. Są kluczowym elementem podczas budowania oraz odbudowy białek mięśniowych, stanowiąc około 25% ich puli. Dodatkowo wspomagają profilaktykę destrukcji tkanki mięśniowej podczas treningu, są substratem energetycznym dla mięśni w przypadku wyczerpania się glikogenu mięśniowego. Spożyte przed treningiem
wspierają obniżanie zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS).
Glutamina
Glutamina należąca do aminokwasów endogennych stanowi rezerwę azotową w organizmie człowieka. Uczestniczy w syntezie białek ustrojowych, stymuluje ich anabolizm, jednocześnie chroniąc je przed reakcjami katabolizmu. Dodatkowo zwiększa nawodnienie komórek mięśniowych przez swoje właściwości hydrofilowe. Stanowi kluczowy czynnik wpływający na czynność układu odpornościowego, który pośrednio ma znaczny wpływ na wydolność tlenową organizmu.
Karnityna
Jej podstawową rolą jest transport kwasów tłuszczowych długołańcuchowych. Te zaś stanowią główne źródło energii dla mięśni człowieka, wykonującego wysiłek o umiarkowanej intensywności. Dotyczy to właśnie w szczególności wysiłków tlenowych. L-karnityna zwiększa tempo utlenienia kwasów tłuszczowych w pracujących mięśniach oraz opóźnia wykorzystanie glikogenu i pojawienia się zmęczenia.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 stanowi element łańcucha oddechowego, w związku z czym wspomaga przenoszenie elektronów z kompleksu I i II łańcucha oddechowego na kompleks III. Ponadto odpowiada za przenoszenie protonów do przestrzeni transbłonowej, co przyczynia się do produkcji ATP oraz fosforylacji oksydacyjnej. Innymi słowy koenzym Q10 jest niezbędny do produkcji energii w postaci ATP, która z kolei jest wykorzystywana np. podczas treningów aerobowych i innych.
Kreatyna
Kreatyna to współcześnie najczęściej wykorzystywany suplement na świecie przez sportowców. Jej cząsteczka jest podstawowym nośnikiem energii w komórkach mięśniowych. Odpowiednie uzupełnienie jej poziomu w organizmie zwiększa zawartość fosfokreatyny, umożliwiając szybką resyntezę ATP, które jest bezpośrednim źródłem energii dla długo pracujących mięśni. Dodatkowo omawiany związek przyczynia się do podniesienia intensywności i wydajności pracy mięśni. Wysokie stężenie kreatyny w mięśniach stymuluje syntezę białek działając antykatabolicznie i anabolicznie. Pożądanym efektem jest więc szybszy przyrost masy mięśniowej, a także poprawa sprawności i regeneracji mięśni.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kurylas A., Kwiatkowska-Pamuła A., Gniza D. Rodzaj suplementacji oraz motywy jej stosowania u mężczyzn podejmujących rekreacyjną aktywność fizyczną na siłowni. Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
- Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, Wydawnictwo esteri, Wrocław 2021.
- Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Suplementacja w sporcie, Nowiny Lekarskie, 3/2011.
- Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
Zostaw komentarz