Aktualizacja: 22 sierpnia 2023
Jednym z najpopularniejszych współcześnie suplementów diety jest koenzym Q10 – najlepiej przyswajalny to taki, który został pozyskany ze sprawdzonego źródła i przygotowany w kontrolowanych warunkach produkcji. Na rynku spotkać można wiele wątpliwej jakości produktów. Jaki koenzym Q10 wyróżnia się największą biodostępnością i tym samym – skutecznością?
Spis treści
Koenzym Q10 najlepiej przyswajalny
Koenzym Q10 to związek naturalnie występujący w ustroju człowieka, pełniący w nim wiele istotnych funkcji. Eliminuje wolne rodniki tlenowe, czyli działa przeciwutleniająco, ale również odpowiada za dostarczanie dużych ilości energii w postaci ATP, niezbędnej do przeprowadzania wszystkich życiowych reakcji na poziomie komórkowym. W niektórych przypadkach konieczne jest uzupełnianie jego niedoborów za pomocą suplementów diety. Wskazaniami do przyjmowania koenzymu Q10 są m.in.: brak energii, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia libido, niepłodność, bezsenność lub nadmierna senność, a także ryzyko chorób autoimmunologicznych. Jaki koenzym Q10 jest najlepiej przyswajalny i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Zobacz również: Kto powinien przyjmować koenzym Q10?
Biodostępność koenzymu Q10
Najwyższą biodostępnością cieszy się koenzym Q10 rozpuszczalny w wodzie. Jest ona aż 500% wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek konwencjonalnego koenzymu Q10. Związek może zostać realnie wchłonięty w układzie pokarmowym i wykorzystany. W rezultacie organizm nie jest zmuszony do uruchamiania energochłonnych procesów transportu substancji, co ma miejsce przy innych, konwencjonalnych koenzymach Q10 rozpuszczalnych w tłuszczach. Koenzym Q10 rozpuszczalny w wodzie, a więc wyjątkowo dobrze przyswajalny przez organizm człowieka, oferuje m.in. firma bioalgi.
Skład koenzymu Q10
Na przyswajalność koenzymu Q10 wpływa również dokładny skład produktu. Koenzym Q10 pozwala na zwiększenie aktywności witaminy E i jej odnowę. To pożądane połączenie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku witaminy C i selenu. Witamina C potęguje antyoksydacyjne działanie preparatu, zaś selen wspiera walkę z niepłodnością i zaburzeniami dotyczącymi sfery seksualnej u obu płci. W składzie koenzymu Q10 może znajdować się też witamina B1, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. W składzie nie ma jednak miejsca na sztuczne dodatki, konserwanty i utrwalacze.
Pochodzenie koenzymu Q10
Najlepszej jakości koenzym Q10 produkowany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. W jego efekcie powstaje czysty izomer trans, w pełni naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący fizjologicznie w ludzkim organizmie. To kluczowa kwestia, ponieważ wyłącznie naturalny koenzym Q10 o wysokiej biodostępności może wpływać na zdrowie konsumenta. Syntetyczny (izomer trans) jest tańszy w produkcji, przez co cena takiego preparatu jest niższa. Jednak posiada on liczne wady, m.in. nie jest dobrze akceptowany przez komórki naszego ciała, ponieważ nie jest taki sam jak jego własny koenzym Q10. Oznacza to, że nie wchłania się w odpowiednich ilościach, jakie potrzebuje organizm.
Dawka koenzymu Q10
Koenzym Q10 jako suplement diety najczęściej sprzedawany jest w formie kapsułek do połykania. Produkt można przyjmować długoterminowo, nie wykazano, aby wiązało się to z jakimikolwiek skutkami ubocznymi. Aby efekty suplementacji były widoczne i odczuwalne, liczy się jednak nie tylko biodostępność związku, ale i jego dawka.
Zobacz również: Jaka dawka koenzymu Q10?
Niestety brak jest oficjalnych ustaleń odnośnie rekomendowanych dawek koenzymu Q10. Powszechnie uznaje się, że racjonalna dzienna dawka wynosi 60 mg. Aby jednak odnieść efekt terapeutyczny, jedna kapsułka powinna zawierać w sobie około 100 mg koenzymu Q10. To dawka optymalna i niezbędna do wywołania korzystnych efektów oraz uzupełnienia ustrojowego poziomu tego związku.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
- Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zostaw komentarz