Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2023

Najmocniejszy koenzym Q10Wiele osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem czy obniżeniem odporności szuka odpowiednich suplementów diety, które pomogą im sobie z tym poradzić, a najmocniejszy koenzym Q10 jest jednym z nich. Od czego zależy jego skuteczność i bezpieczeństwo oraz jaki produkt wybrać, aby mieć gwarancję jego działania? Podpowiadamy, o jakim koenzymie Q10 można powiedzieć, że jest najmocniejszy.

Jaki jest najmocniejszy koenzym Q10?

W warunkach prawidłowej homeostazy koenzym Q10 jest naturalnie syntezowany przez organizm człowieka. Metabolizm komórkowy potrzebuje sporych nakładów energii, której dostarcza właśnie koenzym Q10. Dzięki niemu poszczególne komórki organizmu posiadają odpowiednią ilość energii w postaci ATP, niezbędną do przeprowadzania kluczowych procesów życiowych. Dodatkowo omawiany związek jest kofaktorem w procesach termogenezy, a także bardzo silnym antyoksydantem, świetnie radzącym sobie ze stresem oksydacyjnym i nadmiarem wolnych rodników tlenowych.

W niektórych sytuacjach (np. zmęczenie, osłabienie, wypalenie zawodowe, niepłodność) pojawia się konieczność dodatkowej suplementacji koenzymu Q10. Jakie produkt wybrać, aby mieć gwarancję, że jest skuteczny i bezpieczny? Przedstawiamy najważniejsze parametry najmocniejszego koenzymu Q10.

Zobacz również: Koenzym Q10 – który wybrać?

Produkcja i postać koenzymu Q10

Najmocniejszy i jednocześnie wysoce bezpieczny dla organizmu konsumenta koenzym Q10 produkowany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. W efekcie tego procesu powstaje czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący w ludzkim organizmie. To ważne, ponieważ jedynie naturalny koenzym Q10 o wysokiej biodostępności może wpływać na nasze zdrowie. Syntetyczny (izomer trans) jest tańszy w produkcji, przez co cena takiego koenzymu Q10 jest niższa. Jednak posiada on liczne wady m.in. nie jest dobrze akceptowany przez komórki organizmu, gdyż nie jest taki sam jak jego własny koenzym Q10. Nie wchłania się w odpowiednich ilościach, jakich potrzebuje organizm.

Biodostępność koenzymu Q10

Na biodostępność koenzymu Q10 w dużej mierze wpływa środowisko, w którym jest on rozpuszczalny. Najmocniejszy koenzym Q10 to taki, który rozpuszcza się w wodzie, a nie w tłuszczach. Jego biodostępność jest wówczas aż 500% wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek konwencjonalnego koenzymu Q10. Wszystko dzięki temu, że organizm nie jest zmuszony do uruchamiania energochłonnych procesów transportu substancji, co ma miejsce przy innych, konwencjonalnych koenzymach Q10 rozpuszczalnych w tłuszczach.

Skład koenzymu Q10

Na siłę działania koenzymu Q10 wpływają nie tylko parametry związane wyłącznie z nim samym. Spore znaczenie mają użyte składniki dodatkowe, które potęgują jego działanie. W składzie dobrego koenzymu Q10 nie może być sztucznych dodatków, jednak te naturalne są jak najbardziej pożądane. Warto szukać przede wszystkim witaminy E, witaminy C, witamin z grupy B (w szczególności witaminy B1), a także selenu.

Pozostając w temacie składu, na działanie koenzymu Q10 przekłada się również jego dawka w jednej kapsułce. Uważa się, że powinna wynosić 100 mg (właśnie tyle, ile wynosi optymalne dzienne zapotrzebowanie). Choć dzienne zapotrzebowanie na koenzym Q10 nie zostało zdefiniowane i nie widnieje w Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS), wielu specjalistów uważa, że taka dawka jest odpowiednia do wywołania oczekiwanych efektów zdrowotnych.

Najmocniejszy koenzym Q10 – dla kogo?

Kto właściwie powinien sięgnąć po najmocniejszy koenzym Q10 i przestrzegać jego regularnej suplementacji? Wskazaniami do przyjmowania koenzymu Q10 są przede wszystkim:

W przypadku przyjmowania na stałe jakichkolwiek leków przed rozpoczęciem suplementacji koenzymem Q10 warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  2. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  3. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  4. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
    Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami