Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 sierpnia 2023

Podwyższona temperatura w ciążyPodwyższona temperatura w ciąży nie zawsze jest zjawiskiem patologicznym, wymagającym szybkiej interwencji. Może okazać się naturalną reakcją organizmu na nagłe zmiany hormonalne. Co warto wiedzieć o temperaturze ciała i gorączce u kobiet ciężarnych i jak na nie reagować? Podpowiadamy.

Podwyższona temperatura w ciąży

Nieznaczne podwyższenie temperatury ciała do poziomu 37 stopni C jest w pierwszych tygodniach ciąży zjawiskiem fizjologicznym. Stanowi reakcję organizmu na podwyższoną produkcję progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie się zarodka w endometrium macicy oraz wstępne utrzymanie ciąży. Dopiero około 12. tygodnia ciąży funkcję tę przejmuje łożysko. Co ciekawe, podwyższenie temperatury ciała kobiety o około 0,5 stopnia C ma miejsce również po owulacji. Przyczyna zjawiska jest taka sama, wzrost produkcji progesteronu.

Jeśli więc podwyższeniu temperatury ciała nie towarzyszą inne niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na infekcje, nie należy się przejmować. Temperatura ciała sama się ureguluje w późniejszych etapach ciąży. W razie wątpliwości lub przy współistnieniu nietypowych objawów (np. bóle brzucha, silne bóle głowy, dreszcze) należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Gorączka w ciąży – konsekwencje

Zagrożenia wynikające z infekcji u kobiety ciężarnej zależą od okresu ciąży, w którym do niego dochodzi. Najczęściej mamy do czynienia z przeziębieniem lub innymi infekcjami wirusowymi. O ile objawy takie jak kaszel, katar, ból gardła czy nudności nie wpływają na rozwój płodu, o tyle obecność gorączki jest już dla niego bezpośrednim zagrożeniem. We wczesnej ciąży może działać teratogennie, wywołać przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach nawet wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Znacznie wzrasta wówczas ryzyko wad rozwojowych.

Należy mieć na uwadze, że niektóre wirusy (np. parwowirus B19 czy cytomegalowirus), które u dorosłych wywołują typowe w tym okresie infekcje górnych dróg oddechowych, mogą u płodu spowodować ciężką niedokrwistość wymagającą leczenia wewnątrzmacicznego. Największe ryzyko przenikania patogenów do płodu pojawia się w III trymestrze, jednak konsekwencje są głównie najmniejsze (np. obrzęk łożyska, zmiana objętości płynu owodniowego). Natomiast najmniejsze ryzyko przenikania patogenów do płodu pojawia się w I trymestrze, jeśli jednak do tego dojdzie, konsekwencje są najgroźniejsze.

Gorączka w ciąży – jak ją zwalczać?

W przypadku zdrowych osób często mówi się, że zwalczanie gorączki w początkowych jej etapach jest zbędne. To prawda, ponieważ gorączka jest naturalną reakcją organizmu na chorobę, zwiększa i przyspiesza aktywację komórek układu immunologicznego oraz przyspiesza powrót do zdrowia. U kobiet ciężarnych, ze względu na szkodliwy wpływ podwyższonej temperatury ciała na płód, zwalczanie gorączki staje się jednak konieczne.

Schemat postępowania w przypadku gorączki ciężarnych jest podobny do schematu stosowanego u osób niebędących w ciąży: najpierw wdraża się leczenie objawowe i wspomagające odporność (zdrowa dieta, odpoczynek, nawodnienie organizmu, suplementacja, naturalne antybiotyki). Jeśli w tym czasie objawy nie ustępują albo wręcz nasilają się, zalecana jest wizyta u lekarza i rozważenie farmakoterapii. Najbezpieczniejszy w każdym okresie ciąży jest paracetamol, podawany co 6 godzin, nie przekraczając dawki dziennej 3 g. Ibuprofen jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży.

Podwyższona temperatura w ciąży – domowe sposoby

Podwyższona patologicznie temperatura w ciąży może być zwalczana domowymi sposobami, jednak ze względu na ciążę należy zachować ogromną ostrożność. Przykładowo propolis znany jest z dość silnych właściwości uczulających i z tego względu jest przeciwwskazany u ciężarnych. Z kolei soki z malin i z czarnej porzeczki nie są przeciwwskazane, ale już herbatki malinowe z liści, a nie owoców, mogą wyzwolić czynność skurczową i spowodować poród przedwczesny. Bezpieczny jest napar z lipy oraz witamina C. Sporą wiedzą należy wykazać się, decydując się na rozpoczęcie ziołolecznictwa. Wiele ziół wpływa negatywnie na rozwój płodu i przebieg ciąży.

Do domowych sposobów na gorączkę zaliczyć można również chłodne okłady, przykładane głównie w okolicy czoła. Zakazane jest spryskiwanie ciała zimną wodą, jednak chłodna kąpiel, o temperaturze niższej o 1 stopień niż aktualna temperatura ciała, może pomóc.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Świątkowska-Freund M., Przeziębiona kobieta ciężarna, Medical Tribune, 3/2015.
  2. Poradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, Narodowy Fundusz Zdrowia, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie.
  3. Olczak-Kowalczyk D., Kobylińska A., Kobieta w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami