Aktualizacja: 6 sierpnia 2023
BALT to skrót odnoszący się do tkanki limfatycznej związanej z oskrzelami. Opisano ją po raz pierwszy dopiero w 1973 roku. Mianem tym określa się przede wszystkim grudki limfatyczne umiejscowione w błonie właściwej oskrzeli i oskrzelików. Pełnią one ważne funkcje odpornościowe, ponieważ zaliczane są do pierwszej linii obronnej organizmu.
BALT a MALT
Aby zrozumieć, czym jest BALT, wcześniej należy poznać charakterystykę i znaczenie MALT. Mianem MALT określamy tkankę limfatyczną związaną z błonami śluzowymi powszechnie występującymi w organizmie człowieka. Wyścielają one drogi oddechowe, drogi pokarmowe i wiele innych struktur. Główną funkcją MALT jest tworzenie pierwszej linii obrony przed patogenami, a więc i infekcjami. MALT dzielimy na podtypy:
- GALT – tkanka limfoidalna układu pokarmowego;
- NALT – tkanka limfoidalna nosa i gardła;
- BALT – tkanka limfoidalna oskrzeli i oskrzelików.
Można zatem podsumować, że BALT jest jedną z części MALT. Po prostu precyzyjniej określa jej występowanie, ponieważ odnosi się do dolnych dróg oddechowych.
Co to jest BALT?
BALT jest podtypem MALT, czyli tkanki limfatycznej rozsianej w błonach śluzowych. W przeciwieństwie do MALT (która opisuje wszystkie błony śluzowe), odnosi się wyłącznie do śluzówki dolnych dróg oddechowych – światła oskrzeli i oskrzelików. Skupiska komórek (agregaty tkanki limfatycznej), podobnie jak w tkance NALT, również w przypadku BALT składają się przeważnie z limfocytów B. Limfocyty T lokalizują się w obszarach międzygrudkowych, co jest bardzo dobrze widoczne podczas szczegółowych badań laboratoryjnych.
Budowa BALT została bardzo dobrze poznana. 60% jej składu stanowią limfocyty B stanowią, zaś limfocyty T około 40%. Dodatkowo zaobserwowano w niej:
- komórki DC – których fenotyp i dokładne funkcje nie zostały jeszcze poznane;
- fibroblasty;
- retikulocyty;
- makrofagi.
Tkanka BALT powstaje już w życiu płodowym, aby bronić rozwijającego się organizmu przez cały okres dzieciństwa. Wciąż jednak nie wiadomo do końca, jaki jest mechanizm jej powstawania. Wykazano jedynie, że udział w nim biorą komórki Treg.
BALT – gdzie występuje
Współcześnie terminem BALT określa się:
- grudki tkanki limfatycznej zlokalizowane w błonie właściwej oskrzeli (w największych ilościach na rozwidleniu drzewa oskrzelowego);
- nabłonek pokrywający grudki (FAE);
- pojedyncze limfocyty przechodzące przez ten nabłonek.
Ciekawostką jest, że BALT występuje u większości ssaków, z wyjątkiem psów, kotów i chomików syryjskich. Jej obecność stwierdza się również u kur, jednak jest u nich stosunkowo słabo rozwinięta. BALT występuje głównie w okresie dzieciństwa. U osób dorosłych praktycznie się jej nie obserwuje, a jeśli już się pojawia, zwykle ma związek z paleniem papierosów lub przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
BALT – funkcje
BALT spełnia funkcje obronne organizmu, zalicza się do pierwszej linii obronnej układu immunologicznego. Dzięki niej możliwe jest zatrzymywanie i neutralizowanie patogenów przedostających się do ustroju wraz z wdychanym powietrzem. Spada więc nie tylko ryzyko wirusowych infekcji dróg oddechowych, ale również wielu innych schorzeń ogólnoustrojowych w okresie dzieciństwa.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Działo J., Niedźwiecka-Rystwej P., Mękal A., Deptuła W., Charakterystyka tkanki limfatycznej błon śluzowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego, Alergia Astma Immunologia, 15/2010.
- Bryniarski K., Immunologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Zostaw komentarz