Aktualizacja: 30 lipca 2023
Koenzym Q10 i witamina E to korzystne połączenie, dzięki któremu związki te wykazują lepsze efekty zdrowotne. Wprawdzie można je dostarczać do organizmu osobno, jednak to właśnie w połączeniu ich działanie jest najsilniejsze.
Witamina E
Witamina E (tokoferol) należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pełni w organizmie człowieka ważne funkcje, nie tylko jako przeciwutleniacz. Witamina E:
- hamuje hemolizę erytrocytów;
- wspólnie z selenem zapobiega stłuszczeniu wątroby;
- wpływa na czynność gruczołów wewnątrzwydzielniczych;
- uczestniczy w procesach rozrodczych, przez co przeciwdziała bezpłodności.
W przypadku niedoboru witaminy E powstają wolne rodniki tlenowe, które zaburzają procesy metabolizmu, np. syntezę kwasów nukleinowych, białek czy pracę enzymów.
Zapotrzebowanie na witaminę E określa się w zależności od wieku i płci. Przykładowo, konsumenci bez względu na płeć w wieku 19-25 lat powinni każdego dnia dostarczać 10 mg tokoferolu. Mężczyźni powyżej tego wieku powinni dostarczać 10 mg witaminy E każdego dnia, natomiast kobiety 9 mg.
Najlepszym źródłem witaminy E są oleje roślinne i produkty zbożowe. Natomiast w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego, spore ilości tej witaminy można znaleźć w żółtku jaj i pełnym mleku.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 to związek będący pochodną 1,4-benzochinonu. Syntezowany jest we wszystkich komórkach organizmu, ponieważ stanowi niezbędny substrat podczas licznych szlaków metabolicznych i reakcji organizmu. Może występować w formie utlenionej, zredukowanej i pośredniej, a każda z nich pełni inne funkcje.
Ogólnie omawiając, koenzym Q10 między innymi:
- przenosi elektrony podczas procesów zachodzących w łańcuchach oddechowych;
- działa antyoksydacyjnie w fazie lipidowej;
- wpływa na integralność i czynność błon komórkowych oraz innych elementów znajdujących się wewnątrz komórek.
Dzięki temu warunkuje dostarczanie odpowiedniej ilości energii w postaci ATP podczas różnych procesów oraz eliminuje wolne rodniki tlenowe w organizmie, które w nadmiarze wykazują bardzo szkodliwe działanie.
Koenzym Q10 znajduje się obficie w narządach zwierzęcych wymagających dużego nakładu energii do funkcjonowania, np. wątróbce, sercach czy nerkach. Dodatkowo bogatym źródłem jest również mięso czy ryby. W mniejszej ilości koenzym występuje w orzechach, olejach roślinnych oraz niektórych warzywach i owocach.
Korelacja koenzymu Q10 i witaminy E
Wśród antyoksydantów lipofilowych najbardziej znane są witamina E i koenzym Q10. Za mechanizm łamania łańcuchów przy peroksydacji lipidów odpowiada przede wszystkim witamina E. Przekazuje ona wodór swojej grupy fenolowej rodnikowi peroksylowemu. W efekcie redukuje go do wodoronadtlenku. Podczas tego procesu witamina E jest zużywana, w efekcie czego powstaje rodnik tokoferylu. Ten z kolei może ponownie przekształcić się w aktywną postać witaminy E przy obecności koenzymu Q10, a w szczególności jego zredukowanej postaci, jaką jest ubichinol.
Podsumowując, ubichinol posiada zdolność regeneracji aktywnej postaci witaminy E, przez co może ona ponownie pełnić swoje funkcje. Działanie antyoksydacyjne koenzymu Q10 (jego zredukowanej postaci) nie zależy od obecności witaminy E, natomiast odwrotnie – ubichinol wzmaga regenerowanie zredukowanej, biologicznie aktywnej postaci tokoferolu z jej postaci utlenionej.
Dodatkowo, zarówno witamina E, jak i koenzym Q10 pełnią funkcje przeciwutleniające. W związku z tym, połączone spożycie obu tych związków będzie z pewnością efektywniejsze niż spożycie wyłącznie czystego koenzymu lub samej witaminy E.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ciborowska H., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Ortocka-Domagała I., Rotkiewicz T., Mikołajczyk A., Kasperowicz B., Karpińska J., Purzyńska-Pugacewicz A., Wpływ witaminy E i koenzymu Q10 na proliferację i morfologię komórek wątrobowych u prosiąt, Medycyna Weterynaryjna, 59/2003.
Zostaw komentarz