Aktualizacja: 21 lipca 2023
Balsamka ogórkowata (łac. Momordica charantia) nazywana jest również gorzkim melonem lub przepęklą ogórkowatą. To niezwykle cenna w ziołolecznictwie roślina, znana przede wszystkim diabetykom, czyli osobom chorującym na cukrzycę. Udowodniono, że posiada działanie hipoglikemizujące. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Spis treści
Balsamka ogórkowata – charakterystyka
Balsamka ogórkowata naturalnie występuje na terenie południowej-wschodniej Azji, w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i we wschodniej części Afryki. W celach leczniczych wykorzystuje się głównie jej liście, suszone lub świeże owoce lub świeży sok. Można jednak zaopatrzyć się także w kapsułki ze zliofilizowanymi częściami rośliny, które są wygodnym suplementem diety. Z nasion balsamki ogórkowatej pozyskuje się olej, który jest bogaty w kwas α-eleostearynowy. Jego zawartość wynosi ponad 50% całego składu oleju.
Balsamka ogórkowata jest niezwykle prosta w uprawie, ponieważ toleruje szeroki zakres gleb. Najintensywniej wzrasta jednak w glebach przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych i bogatych w próchnicę. Czynności pielęgnacyjne i związane z uprawą niemal niczym nie różnią się od tych zalecanych przy uprawach zwykłych ogórków. Z łatwością można zaopatrzyć się w nasiona balsamki ogórkowatej i uprawiać ją samodzielnie w przydomowym ogródku. Nasiona balsamki w tunelach foliowych wysiewa się najczęściej pod koniec kwietnia. Żeby wykiełkować roślina potrzebuje temperatury minimum 13 stopni Celsjusza.
Balsamka ogórkowata – skład
Do cennych związków zawartych w balsamce ogórkowatej zaliczamy przede wszystkim następujące:
- mormordyna;
- karotenoidy;
- flawonoidy;
- glikozydy;
- witamina C;
- polifenole;
- charantyna (glikozyd steroidowy);
- polipeptyd P, nazywany również roślinną insuliną.
Ponadto roślina ta zawiera liczne składniki mineralne oraz roślinne enzymy. Najważniejszym jej składnikiem jest jednak polipeptyd P, któremu zawdzięcza swoje terapeutyczne właściwości.
Balsamka ogórkowata – właściwości
Na podstawie licznych badań wykazano, że balsamka ogórkowata ma działanie hipoglikemizujące. Może obniżać poziom glukozy we krwi, co ma kluczowe znaczenie dla osób chorujących na cukrzycę. Stymuluje komórki B trzustki do pracy. Badanie przeprowadzone na szczurach, którym podawano wyciąg alkoholowy z balsamki ogórkowatej, wykazało, że może on obniżać poziom glukozy w osoczu krwi częściowo poprzez stymulację syntezy glikogenu w wątrobie.
Testy oceniające wpływ rośliny na przebieg cukrzycy wykonano także u ludzi. Inna grupa badaczy stwierdziła znaczącą poprawę wyników w standardowym teście tolerancji glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Wykazali, że podanie wyciągu z balsamki ogórkowatej przed podaniem roztworu glukozy poprawia tolerancję glukozy aż o 73%. Wykazano także, że wyciąg wodny z owocu balsamki (100 g dziennie przez 3 tygodnie) jest wyjątkowo skuteczny w obniżaniu poziomu glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Dodatkowo balsamka ogórkowata wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Poprawia metabolizm lipidów i może tym samym wpływać na zmniejszanie ryzyko zespołów metabolicznych czy nadwagi. Poprawia metabolizm i przyczynia się do zachowania prawidłowej masy ciała.
Balsamka ogórkowata w kuchni
Omawianą roślinę wykorzystuje się również w gastronomii. W celach kulinarnych największe zastosowanie znajdują niedojrzałe owoce, których gorzki smak można usunąć przez moczenie w słonej wodzie i następnie: gotowanie, marynowanie lub smażenie. Zwłaszcza na terenie krajów Azjatyckich balsamka ogórkowata cieszy się dużą popularnością. W Polsce najczęściej spożywa się ją w formie suplementów diety.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sabinsa Corporation „Diabetes Its etiology and control with Ayurvedic Herbs”. Echo Życia.
- Suthar A., Deshmukh A., Babu V., Mohan V., Chavan M., Kumar D., Chauhan V., Sharma S., Sharma M., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kapsułek Glycebal (PDM011011) jako leczenia wspomagającego u chorych na cukrzycę typu 2 – otwarte badanie drugiej fazy z randomizacją i grupą kontrolną, Diabetologia Praktyczna, 3/2016.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak G., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz