Aktualizacja: 18 lipca 2023
Kiedy stosować kwas hialuronowy i dla kogo ten suplement diety będzie wskazany? Należy wiedzieć, że w kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Wiek oraz wiele czynników zewnętrznych może jednak prowadzić do jego niedoborów, co wiąże się z konsekwencjami zarówno w przypadku zdrowia fizycznego, jak i urody.
Spis treści
Kiedy stosować kwas hialuronowy?
Produkty zawierające kwas hialuronowy występują w wielu formach i są rejestrowane jako produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz kosmetyki. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się również suplementy diety, czyli kapsułki z kwasem hialuronowym do codziennego stosowania. Dla kogo kwas hialuronowy będzie idealnym suplementem diety?
Kwas hialuronowy dla zdrowej skóry
Kwas hialuronowy i jego pochodne w postaci hialuronianu sodu oraz hialuronianu potasu stanowią składniki aktywne wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwstarzeniowym. Związki te stosuje się m.in. w preparatach do pielęgnacji twarzy, szyi, skóry wokół oczu (maseczkach, kremach, tonikach), a także w kosmetykach do pielęgnacji ciała: antycellulitowych i przeciw rozstępom. Dopuszczalne stężenie kwasu hialuronowego lub jego pochodnych nie powinno przekraczać 2% całego składu produktu. Znacznie lepsze efekty obserwuje się jednak podczas regularnej suplementacji kwasu hialuronowego, a więc uzupełnianiu jego niedoborów od wewnątrz. Wskazaniami do przyjmowania tego związku są przede wszystkim:
- sucha i zniszczona skóra, np. po opalaniu się, po sezonie letnim lub w przypadku osób ze skórą mającą tendencję do łuszczenia się;
- odwodniona skóra;
- zmarszczki na twarzy i bruzdy na ciele;
- wiotka, mało elastyczna skóra, a także worki pod oczami, które często jej towarzyszą.
Kwas hialuronowy ma zdolność przyciągania ogromnych ilości wody. Zapewnia więc wysoki poziom nawilżenia i nawodnienia tkanek, zwłaszcza skóry. Jeśli organizm nie zmaga się z jego niedoborami, skóra jest jędrna, elastyczna, a wszelkie jej uszkodzenia szybko się goją. Optymalny poziom kwasu hialuronowego w organizmie obserwuje się do 25. roku życia. Później fizjologiczna jego produkcja zaczyna stopniowo maleć, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Ukończenie 25. roku życia to świetny moment, aby rozpocząć suplementację kwasu hialuronowego, jeśli zależy nam na jak najdłuższym utrzymaniu dobrej kondycji skóry.
Kwas hialuronowy dla sprawnych stawów
Spore ilości kwasu hialuronowego znajdują się również w stawach, a dokładniej w mazi stawowej i w chrząstkach stawowych. Związek ten odpowiada za nawilżenie tkanek, w związku z czym dzięki niemu chrząstki stawowe są wytrzymałe i sprężyste, nie poddają się znacznym obciążeniom i nie niszczeją. Z kolei maź stawowa jest odpowiednio lepka i wilgotna, przez co może szybko i efektywnie rozsmarowywać się do całej powierzchni stawowej. Wskazania do suplementacji kwasu hialuronowego to:
- profilaktyka bólu stawów i chorób narządu ruchu;
- zmniejszanie bólu stawów, sztywności stawów i innych chorób narządu ruchu, które już się pojawiły. Chorobami dobrze reagującymi na uzupełnianie poziomu kwasu hialuronowego są m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS oraz łuszczycowe zapalenie stawów;
- wzmacnianie stawów i tym samym zmniejszanie ryzyka kontuzji takich jak złamania, skręcenia i zwichnięcia;
- przyspieszanie gojenia się uszkodzeń stawów po różnego rodzaju kontuzjach i operacjach ortopedycznych.
Podczas regularnej, dłuższej suplementacji kwasu hialuronowego w kapsułkach, pierwsze efekty zauważalne są już po 2 tygodniach. W stawach występuje on w formie niezwiązanej z białkami. Służy jako amortyzator, redukujący tarcie między poruszającymi się kośćmi, przez co zmniejsza się zużywanie się stawów.
Kwas hialuronowy dla prawidłowego wzroku
Kwas hialuronowy znajdziemy także w ciele szklistym oka (jest to substancja żelowa, będąca formą wysoce uwodnionej zewnątrzkomórkowej macierzy). Stężenie kwasu hialuronowego w ciałku szklistym wynosi nawet około 190- 320 ug/ml. Zapewnia lepkosprężystość, cechę niezbędną w ciałku szklistym, a ponadto współtworzy film łzowy. To suplement diety idealny dla osób z zespołem suchego oka czy zespołem Sjogrena, a także długo pracujących przed komputerem.
Kwas hialuronowy a głos
Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w biomechanicznych właściwościach strun głosowych. Wpływa on na lepkość, przepływ tkankowy, osmozę, amortyzację wstrząsów oraz gojenie się ran w tym organie. To istotne zwłaszcza w przypadku strun głosowych, które są nieustannie narażone na urazy spowodowane wibracjami. Po suplement diety z kwasem hialuronowym powinny sięgnąć więc wszystkie osoby, które w dużym stopniu eksploatują struny głosowe, m.in. śpiewacy, nauczyciele, lektorzy.
Kwas hialuronowy dla zdrowych nerek
Kwas hialuronowy występuje w narządach wewnętrznych, w tym w nerkach. Duże jego ilości odnotowuje się zwłaszcza w wewnętrznej części rdzenia, w tzw. brodawce nerkowej. Omawiany związek wpływa na homeostazę, dystrybucję i przepływ wody oraz wspólnie z wazopresyną reguluje reabsorpcję wody do rdzenia nerkowego. Wskazaniem do suplementacji będzie więc zwłaszcza chęć zadbania o zdrowie nerek.
Kwas hialuronowy dla lepszej płodności
Przeprowadzono wiele badań udowadniających, że kwas hialuronowy uczestniczy w rozmaitych procesach związanych z owulacją i zapłodnieniem. Tworzy on elastyczną, gąbczastą macierz, która ułatwia uwalnianie oocytu podczas owulacji. W dalszej kolejności komórki pęcherzyka jajnikowego otaczającego oocyt pozostają osadzone w sieci kwasu hialuronowego. U mężczyzn kwas hialuronowy wpływa na zdolność plemników do penetracji kanału rodnego i wnikania do komórki jajowej. W trakcie ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju embrionalnego płodu. Podczas starań o potomstwo oboje partnerzy powinni suplementować kwas hialuronowy. Kobiety ciężarne powinny jednak skonsultować chęć suplementacji ze swoim lekarzem.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 75/2011.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz