Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 lipca 2023

GeriatraGeriatra to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem seniorów, a także dbaniem o ich kondycję oraz ogólne zdrowie fizyczne i emocjonalne. Pod jego opieką znajdują się więc osoby w wieku podeszłym. Nie ma określonej granicy wiekowej, od której człowiek staje się seniorem. Większość źródeł uznaje, że z reguły jest to wiek 70 lat, zaś według informacji NFZ opieka geriatryczna przysługuje pacjentom powyżej 60. roku życia.

Geriatra – kto to?

Geriatra to lekarz, czyli osoba po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych. Studia medyczne kończą się zdaniem egzaminu lekarskiego oraz obroną pracy dyplomowej, z kolei w ich trakcie kandydat odbywa staże na wszystkich oddziałach szpitalnych. Aby zostać geriatrą, należy ukończyć dodatkową specjalizację, trwającą 5 lat. Składa się z 3-letniego bloku z chorób wewnętrznych oraz 2-letniego bloku z geriatrii. Specjalizacja również kończy się egzaminami.

Geriatra – czym się zajmuje?

Geriatra zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób wieku podeszłego. Najczęściej są to:

Z pomocy tego specjalisty mogą jednak skorzystać wszyscy seniorzy, którzy zmagają się z jakąkolwiek chorobą. W razie konieczności geriatra skieruje ich do innych specjalistów lub zaleci szczegółowe badania, w tym badania krwi i badanie moczu oraz badania obrazowe.

Jak wygląda wizyta u geriatry?

Aby dostać się do geriatry, należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub dowolnego specjalisty. Skierowanie do poradni geriatrycznej może także być już dołączone do dokumentów wypisu z oddziału szpitalnego. Na oddziałach geriatrycznych przeprowadzana jest całościowa opieka geriatryczna (tzw. COG), w skład której wchodzi ocena następujących elementów:

  • wzrok i słuch;
  • stan skóry;
  • poczucie samotności i stany depresyjne;
  • stany bólowe;
  • objawy niepożądane i ich związek z przyjmowanymi lekami;
  • wykonane w ostatnim czasie badania diagnostyczne;
  • zaburzenia pamięci;
  • problemy z poruszaniem się;
  • sytuacja rodzinna i środowiskowa;
  • zdolność do samodzielności.

Na podstawie wywiadu i badania lekarz geriatra może skierować pacjenta na dalsze leczenie i zaproponować mu optymalne rozwiązania w jego sytuacji. Badania przeprowadzane przez geriatrę są bezbolesne i z dużą dokładnością mogą wskazać na stan zdrowia pacjenta. Uważa się, że takie badanie powinien przejść każdy senior raz w roku.

Kiedy do geriatry?

Do geriatry powinna wybrać się każda starsza osoba, która zmaga się z problemami związanymi ze swoim wiekiem. Przede wszystkim wskazaniem jest podejrzenie lub leczenie wyżej wymienionych chorób, ale również zaobserwowanie u siebie objawów takich jak:

Uważa się, że badanie geriatryczne raz w roku powinna przejść każda osoba starsza, która ukończyła 70 lat. Ma wówczas charakter profilaktyczny i pozwala na ocenę jakości starzenia się organizmu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gąsowski J., Piotrowicz K., Geriatria – wybrane zagadnienia, Wydawnictwo MP, Kraków 2020.
  2. Roller-Winsberger R., Singler K., Polidori M., Geriatria. Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami