Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 lipca 2023

Medycyna nuklearnaMedycyna nuklearna to stosunkowo nowy, ale prężnie rozwijający się dział medycyny, zajmujący się diagnostyką i leczeniem różnych schorzeń przy użyciu otwartych źródeł promieniotwórczych. Podaje się je pacjentowi w taki sposób, aby promienie te mogły rozprzestrzenić się po całym organizmie, a nie jedynie oddziaływać w danym miejscu.

Medycyna nuklearna – na czym polega?

Mówiąc w skrócie, medycyna nuklearna zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów za pomocą izotopów promieniotwórczych. Technikę obrazowania nazywa się scyntygrafią i są to techniki emisyjne w przeciwieństwie do technik rentgenowskich. Substancje promieniotwórcze nazywa się radioznacznikami lub radiofarmaceutykami. Muszą one posiadać właściwości chemiczne i farmakologiczne identyczne lub bardzo zbliżone do znanych substancji występujących fizjologicznie w organizmie człowieka, np. do glukozy. Z ich pomocą można badać rozmieszczenie ich w poszczególnych regionach organizmu, co pozwala wyciągnąć wnioski odnośnie stanu zdrowia pacjenta.

Połączony z cząsteczkami organizmu atom promieniotwórczy sprawia, że dana substancja szybko staje się dobrze widoczna dla urządzenia pomiarowego. Nie należy jednak mylić radiologii z medycyną nuklearną. W pierwszym przypadku obrazuje się strukturę (morfologię), w drugim natomiast – czynność. Obie techniki mogą się uzupełniać.

Metody medycyny nuklearnej

Jedną z najpopularniejszych metod medycyny nuklearnej jest technika PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna. Działa na zasadzie autoradiografii tkanek, a więc rejestracji rozmieszczenia preparatu promieniotwórczego w poszczególnych narządach. Pozwala na otrzymanie przekroju poprzecznego ciała na podstawie rozmieszczenia promieniotwórczych izotopów.

Innymi technikami są radiografia cyfrowa, tomografia wspomagana komputerem, szybka tomografia komputerowa (EBT), tomografia emisyjna pojedynczego fotonu oraz tomografia emisyjna pozytonowa. Medycyna nuklearna wciąż się rozwija, z każdym rokiem oferując unowocześnione rozwiązania.

Medycyna nuklearna – zastosowanie

Problemy zdrowotne, które można diagnozować i leczyć ze wsparciem medycyny nuklearnej:

Współcześnie każdy dział medycyny może wspomagać się wyżej opisywanymi metodami medycyny nuklearnej. Można wykryć zmiany niewidoczne na podstawie żadnych innych badań diagnostycznych, bez względu na obrazowaną okolicę ciała.

Medycyna nuklearna – na czym polega?

Metody medycyny nuklearnej uznaje się za bezpieczne. Wykorzystywane dawki promieniowania są niewielkie i niskie, a samo badanie powtarza się w określonych odstępach czasu (jeśli istnieje konieczność kilkukrotnego badania). Przeciwwskazania do zabiegów medycyny nuklearnej są różne i zależą głównie od wybranej metody. Zwykle są to: ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość na radioznaczniki oraz niektóre zaawansowane, niewyrównane choroby.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Świętaszczyk C., Medycyna nuklearna – wprowadzenie do diagnostyki i terapii radioizotopowej, 2018.
  2. Nowak S., Rudzki K., Piętka E., Czech E., Zarys medycyny nuklearnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami