Aktualizacja: 10 lipca 2023
Każda osoba dbająca o świadomą suplementację, własne zdrowie i urodę powinna dobrze wiedzieć, jaki jest najlepszy kwas hialuronowy. Jego popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła, przez co na rynku pojawiło się wiele produktów o wątpliwej jakości. Poniżej przedstawione są cechy dobrego jakościowo kwasu hialuronowego.
Spis treści
Jaki jest najlepszy kwas hialuronowy?
W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy zastosowano po raz pierwszy w roku 1992 roku. Propagowano go jak środek idealny na zmarszczki. Cząsteczka kwasu jest jednak zbyt duża, aby mogła efektywnie przeniknąć wraz z preparatem kosmetycznym do głębszych partii skóry. Udowodniono to dopiero później. Właśnie dlatego stosowanie wszelkich kosmetyków z dodatkiem kwasu hialuronowego nie przyczyni się do uzupełniania jego niedoborów w skórze. Taki kosmetyk zadziała powierzchownie, tworząc na skórze film ochronny składający się m.in. z kwasu hialuronowego, zapobiegający utracie wody i chroniący przed czynnikami zewnętrznymi.
Z kolei iniekcje kwasu hialuronowego do skóry czy stawów są wprawdzie skuteczne, jednak tylko przez pewien czas, a dodatkowo jest to opcja dość inwazyjna, ponieważ polega na przerwaniu ciągłości skóry. Do iniekcji istnieje wiele przeciwwskazań zdrowotnych, a jej cena może być dla wielu zbyt wysoka.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być więc suplementacja kwasu hialuronowego w kapsułkach. Według wielu specjalistów jest to najlepszy dostępny kwas hialuronowy. Suplementacja jest niedroga, pozwala na stałe dostarczanie do organizmu kwasu hialuronowego, nie powoduje działań niepożądanych i nie jest inwazyjna. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do doustnego stosowania tego związku.
Kwas hialuronowy z biofermentacji roślinnej
Kwas hialuronowy został po raz pierwszy wyizolowany w 1934 r. z ciała szklistego oka bydlęcego przez dwóch amerykańskich naukowców. Współcześnie najczęściej otrzymywany jest metodami biotechnologicznymi przy wykorzystaniu szczepów paciorkowców Streptococcus, a także jest pozyskiwany z części ciała zwierząt, zwykle z kogucich grzebieni. Kwas hialuronowy produkowany jest przez szereg firm na całym świecie. Kwas hialuronowy pochodzenia zwierzęcego nie może jednak być stosowany przez wegan i wegetarian. Zarówno ten pochodzenia zwierzęcego, jak i bakteryjnego ma znacznie większą tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń niż kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego.
Z tego względu ostatnimi czasy ogromną, rosnącą popularnością cieszy się kwas hialuronowy pozyskiwany metodą biofermentacji roślinnej. Sprawia to, że nie tylko mogą po niego sięgać wszyscy bez żadnych konsekwencji zdrowotnych, ale i jest on znacznie lepiej wchłaniany w układzie pokarmowym człowieka. Poprzez biofermentację roślinną pozyskuje się np. kwas hialuronowy bioalgi.
Najlepszy kwas hialuronowy – skład
Najlepsze suplementy diety to takie, które w swoim składzie nie posiadają sztucznych dodatków, barwników czy konserwantów. Dopuszczalne są wyłącznie naturalne składniki. Dla przykładu, w suplementach diety z kwasem hialuronowym to właśnie czysty kwas hialuronowy jest najważniejszy. Dopuszcza się jedynie naturalne uzupełniacze, np. kolagen czy ekstrakt z granatu. Jeśli skład produktu jest długi i pojawiają się w nim nietypowe skróty czy nazwy, lepiej znaleźć suplement o prostszym składzie.
Najlepszy kwas hialuronowy – na co jeszcze zwracać uwagę?
Najlepszy kwas hialuronowy w postaci kapsułek to produkt, który na etapie produkcji nie był testowany na zwierzętach, jego jakość została potwierdzona certyfikatem, a producent deklaruje brak GMO. Kapsułka powinna zostać wykonana z naturalnych surowców, szybko rozpuszczających się w jelicie cienkim i niewywołujących skutków ubocznych.
Jeśli znajdziesz produkt pasujący powyższemu opisowi, masz pewność, że wyróżnia się on najwyższą jakością. Jego cena będzie oscylować wokół 100-120 zł, ponieważ sam proces pozyskania i produkcji takiego produktu jest czasochłonny i kosztowny.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz