Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 lipca 2023

Wetiweria pachnącaWetiweria pachnąca (łac. Vetiveria Zizanoides) to gatunek trawy pochodzący z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Dzikie i kontrolowane uprawy spotyka się jednak w wielu innych miejscach o klimacie tropikalnym. Jest to roślina o sporym znaczeniu terapeutycznym i kosmetycznym, często bywa wykorzystywana w ziołolecznictwie i aromaterapii. Cenne są zwłaszcza jej olejki eteryczne.

Wetiweria pachnąca – charakterystyka

Wetiweria pachnąca tworzy zwarte kępki traw o rozgałęzionym kłączu. Jest rośliną wieloletnią, wysiewaną do doniczek całorocznie. Nasiona można zakupić również w polskich sklepach. Wysiewa się je na głębokość około 5 mm, natomiast po wschodzie nasion przepikowuje się po kilka siewek do jednego pojemnika. Roślina potrzebuje wilgoci, dlatego należy regularnie kontrolować stan gleby.

Wetiweria pachnąca uprawiana jest z wielu powodów, nie tylko w celach leczniczych i kosmetycznych. Należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych traw, jej system korzeniowy rozrasta się bardzo dobrze, w efekcie czego zapobiega przed erozją gleby i zapewnia jej dobrą stabilizację. Wetiweria posiada egzotyczny, złożony i intensywny aromat, który docenia się zwłaszcza w branży perfumeryjnej. Naturalny olejek wetiweriowy jest wykorzystywany w produkcji luksusowych perfum, m.in. marek: Guerlain, Dolce&Gabbana czy Chanel. Jego zapach można opisać jako drzewny, słodki, lekko karmelowy, dymny i korzenny.

Wetiweria pachnąca – właściwości terapeutyczne

Właściwości terapeutyczne wykazują kłącza i korzenie tej rośliny. W Indiach wciąż wykorzystuje się je do wykonywania tradycyjnych pachnących wachlarzy, zaś w innych krajach służą do pozyskiwania cennych olejków eterycznych. Olejek z wetiwerii:

  • ułatwia zasypianie, przeciwdziałając bezsenności;
  • pielęgnuje skórę, regenerując ją i nawilżając;
  • opóźnia powstawanie zmarszczek i zmniejsza ich widoczność;
  • ma działanie aseptyczne, przez co można go stosować wspomagająco w walce z trądzikiem;
  • odpręża;
  • zmniejsza stany zapalne;
  • działa jako afrodyzjak.

Można go stosować zewnętrznie. Świetnie nada się do masażu relaksacyjnego, kąpieli, wcierania w zmienioną chorobowo skórę czy jako dodatek do domowych kosmetyków i dyfuzorów zapachowych. Idealnie łączy się z innymi olejkami, zwłaszcza olejkiem z awokado, olejkiem jojoba, olejkiem migdałowym, które wzajemnie zwiększają swoje działanie. Z kolei w aromaterapii warto połączyć go z olejkiem sandałowym, olejkiem cedrowym, olejkiem paczulowym lub olejkiem jaśminowym, uzyskując tym samym niesamowitą kompozycję zapachową. Wskazaniami do zastosowania wetiwerii pachnącej są przede wszystkim:

To roślina, której właściwości zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami.

Wetiweria pachnąca – przeciwwskazania

Roślina nie nadaje się do użytku w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz przy uczuleniu na olejek wetiweriowy lub niektóre pyłki traw. W przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, choć nie ma badań potwierdzających szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. Wręcz przeciwnie, specjaliści ziołolecznictwa i aromaterapii polecają produkt celem odprężenia ciała w ciąży, jednak w niewielkich ilościach.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bhushan B., Sharma S., Singh T., Singh L., Vetiveria zizanioides (Linn.) Nash : A pharmacological overview, International Research Journal of Pharmacy, 4/2013.
  2. Balasankar D., Vanilarasu K., Preetha S., Rajeswari S., Umadevi M., Bhowmik D., Traditional and Medicinal Uses of Vetiver, Journal of Medicinal Plants Studies, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami