Aktualizacja: 30 czerwca 2023
Herbata z pokrzywy jest często doceniana ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Pokrzywa (łac. Urtica dioica) jest rośliną zielną o długiej historii stosowania w medycynie ludowej, przyrządzany z niej napar ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z powodzeniem może też zastępować inne napoje spożywane w ciągu dnia.
Spis treści
Herbata z pokrzywy – co zawiera?
Herbata z pokrzywy pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale również samopoczucie. Zawiera wiele składników odżywczych, takich jak:
- witaminy (witamina A, witamina C, witamina K, witaminy z grupy B);
- minerały (w tym żelazo, magnez, wapń, cynk, krzem, jod);
- kwasy organiczne (kwas glikolowy, kwas mrówkowy)
- antyoksydanty (flawonoidy, karotenoidy i kwas askorbinowy);
- związki fitochemiczne (fitosterole, lignany, glikozydy).
Ze względu na tak bogaty skład, herbata z pokrzywy jest popularna jako napój oczyszczający, pobudzający i wzmacniający.
Herbata z pokrzywy – właściwości
Regularne stosowanie herbaty z pokrzywy przynosi szereg korzyści dla zdrowia.
Pokrzywa jest też stosowana w celu łagodzenia objawów skórnych. Zawiera związki, takie jak flawonoidy i kwas kawowy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Dlatego jej stosowanie może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Ponadto związki zawarte w niej mogą pomóc w stymulowaniu produkcji kolagenu i regeneracji tkanek, co sprzyja procesowi gojenia się skóry.
Dodatkowo flawonoidy i inne przeciwutleniacze zawarte w pokrzywie mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwymi działaniami wolnych rodników. Działają one jak tarcza, chroniąc skórę przed uszkodzeniami i starzeniem się spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska.
Herbata z pokrzywa może mieć właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe, takie jak niestrawność, wzdęcia czy zgaga. Związki zawarte w pokrzywie mogą pomóc w regulacji produkcji kwasu żołądkowego i wspierać zdrową równowagę bakterii jelitowych. Herbata z pokrzywy wykazuje także działanie detoksykacyjne, które może pomagać w oczyszczaniu i regeneracji wątroby. Związki przeciwzapalne zawarte w pokrzywie mogą być korzystne dla osób cierpiących na zapalenie jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Pokrzywa może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w jelitach i wspierać zdrowie układu pokarmowego.
Pokrzywa może działać jako naturalny środek pobudzający trawienie. Substancje zawarte w niej mogą wspomagać produkcję enzymów trawiennych i pomagać w lepszym przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia.
Napar przyrządzany z pokrzywy może być pomocny w przypadku anemii, ponieważ pokrzywa zawiera wiele substancji odżywczych, takich jak żelazo, witamina C i witaminy z grupy B, które są ważne dla produkcji erytrocytów.
Herbata z pokrzywy – przepis
Herbata z pokrzywy jest bardzo łatwa i szybka do sporządzenia. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:
- 1 łyżka suszonej pokrzywy;
- 1 filiżanka gorącej wody (w temperaturze ok.90 stopni C);
- opcjonalnie: miód pszczeli lub sok z cytryny do smaku.
Wsypujemy 1 łyżkę suszonej pokrzywy do filiżanki, zalewamy wodą. Przykrytą filiżankę należy pozostawić na 5-10 minut, aby napar zaparzył się. Dla poprawy smaku, można dodać miód lub sok z cytryny. Aby napar miał intensywny smak i zapach, można dodatkowo pokruszyć liście w moździerzu tuż przed dodaniem wody. Następnie delikatnie mieszamy i odcedzamy herbatę, usuwając resztki pokrzywy. Po przestudzeniu herbata z pokrzywy jest gotowa do spożycia.
Czy herbatę z pokrzywy można pić codziennie?
Herbata z pokrzywy może być spożywana codziennie, ale zalecane jest zachowanie umiaru i monitorowanie swojego organizmu, ponieważ każda osoba może reagować inaczej na zioła. Pokrzywa jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, ale może również działać moczopędnie.
Herbata z pokrzywy – przeciwwskazania
Istnieją pewne sytuacje, w których należy unikać spożywania herbaty z pokrzywy. Ze względu na to, że napój ten może działać moczopędnie i zawiera substancje, które mogą mieć wpływ na układ hormonalny. W związku z tym, w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, zaleca się unikanie spożywania herbaty z pokrzywy bez konsultacji z lekarzem.
Herbata z pokrzywy działa jako środek moczopędny i może zwiększać wydalanie płynów przez nerki. Osoby z problemami nerkowymi lub pęcherzem moczowym powinny unikać herbaty z pokrzywy lub skonsultować się z lekarzem przed jej spożyciem.
Pokrzywa może mieć interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki moczopędne, leki przeciwzakrzepowe, leki na cukrzycę i inne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli jesteś obecnie leczony jakimikolwiek lekami.
Również osoby, które są uczulone na pokrzywę, powinny oczywiście unikać jej spożywania.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jakubczyk K., Janda K., Szkyrpan S., Gutowska I., Wolska J., Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Pomeranian Journal of Life Sciences, 2/2015.
- Pieszak M., Mikołajczak P., Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej, Postępy Fitoterapii, 4/2010.
Zostaw komentarz