Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2023

Kaszel krtaniowyKaszel krtaniowy nazywany jest potocznie kaszlem szczekającym. Najczęściej towarzyszy zapaleniu krtani, może jednak mieć zupełnie inne przyczyny. Częściej pojawia się u dzieci niż u osób dorosłych, jednak zawsze wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nierzadko towarzyszą mu inne objawy, zwłaszcza duszności i świst wydechowy.

Kaszel krtaniowy – przyczyny

Główną funkcją kaszlu jest oczyszczenie dróg oddechowych z dużych ilości wdychanych substancji: śluzu, w przypadku jego zwiększonej produkcji lub upośledzonej funkcji rzęsek, jak również z dużych ilości materiału ropnego czy płynu obrzękowego. Receptory kaszlowe są głównie unerwione przez gałęzie nerwu błędnego. Możliwe przyczyny kaszlu krtaniowego to:

Kaszel szczekający rozwija się również u nałogowych palaczy papierosów. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną bez względu na wiek jest jednak zapalenie krtani.

Kaszel krtaniowy – czym jest?

Kaszel krtaniowy jest bardzo prosty w rozpoznaniu. Można porównać go do odgłosu szczekania psa, jest suchy, uporczywy, trudny do opanowania. Zazwyczaj pojawia się w godzinach nocnych i nad ranem, wybudzając chorego ze snu. Towarzyszą temu inne dolegliwości, zwłaszcza takie jak:

  • nasilona duszność wdechowa;
  • świst wdechowy, nazywany również stridorem;
  • chrypka;
  • ból gardła.

Pozostałe objawy zależą w dużej mierze od przyczyny kaszlu krtaniowego. Jeśli pacjent zmaga się z alergią, pojawią się dodatkowo łzawienie oczu, kichanie i wysypka. Natomiast przy stanach zapalnych krtani może rozwinąć się gorączka i ogóle złe samopoczucie.

Co na kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy warto leczyć przyczynowo, jeśli tylko jest to możliwe. Wszelkie zwężenia i polipy usuwa się chirurgicznie, przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują antybiotyki, zaś przy infekcjach wirusowych (najczęstszych przy kaszlu szczekającym) leki przeciwwirusowe. Ogromne znaczenie mają jednak domowe sposoby.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

Jako że kaszel krtaniowy jest na ogół suchy, warto w szczególności zadbać o nawilżenie dróg oddechowych. W tym celu należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chora osoba, a także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Można zakupić do niego olejki eteryczne, które łagodzą kaszel i zmniejszają bóle gardła, np. olejek eukaliptusowy, olejek tymiankowy, olejek sosnowy czy olejek z drzewa herbacianego. Równie dobrze sprawdzą się inhalacje lub tzw. „parówki”, które wykonuje się z gorącej wody, ziół, olejków eterycznych i soli kłodawskiej.

Kluczowe jest nawodnienie organizmu. Dlatego warto stale popijać drobnymi łyczkami wodę lub napary ziołowe. Wśród ziół łagodzących kaszel i chrypkę znajdują się przede wszystkim rumianek, podbiał oraz tymianek. Do wody można natomiast dodać odrobinę soku z cytryny. Działanie łagodzące podrażnienia górnych dróg oddechowych i pokarmowych w związku z przewlekłym kaszlem wykazuje miód np. miód pszczeli. Jest również naturalnym antybiotykiem i żywnością wzmacniającą odporność. Warto dodawać go do herbat i naparów, jednak dopiero po ich ostygnięciu.

Choć podczas chorób zwykle poleca się ciepłe napary, niektóre osoby wskazują na skuteczność niskich temperatur. Dlatego wypróbować można mniej typowych sposobów, takich jak zjedzenie lodów śmietankowych. Zimno obkurcza błonę śluzową krtani i przywraca jej drożność, zmniejszając w ten sposób duszności.

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza wskazana jest w sytuacji, gdy kaszel szczekający trwa 3-4 dni i nie reaguje na zastosowane domowe metody. Wskazaniem do wizyty lekarskiej jest także wystąpienie niepokojących objawów, do których zaliczamy bardzo wysoką gorączkę, silne duszności, omdlenia, odkrztuszanie ropnej wydzieliny lub krwi oraz zasinienie skóry. Lekarz najprawdopodobniej przepisze sterydy do inhalacji.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Iwaniszyn D., Wolska K., Rzymkowska M., Kaszel u pacjentów leczonych w Katedrze i Klinice Ftyzjopneumonologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Nowiny Lekarskie, 76/2007.
  2. Kopka M., Małecka M., Stelmach I., Przewlekły kaszel jako objaw refluksu krtaniowo-gardłowego – opis dwóch przypadków, Pneumonologia i Alergologia Polska, 2016.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami