Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 czerwca 2023

Czy warto stosować kwas hialuronowy? Czy warto stosować kwas hialuronowy oraz kto powinien w szczególności rozważyć jego suplementację? Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w organizmie człowieka, którego fizjologiczna synteza w pewnym wieku zaczyna spadać. Suplementacja tego związku stała się popularna stosunkowo niedawno, jednak korzyści z niej zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi i obserwacją własną konsumentów.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik tkanki łącznej, a najwięcej znajduje się go w skórze. Obok kolagenu stanowi kluczowy składnik tzw. macierzy międzykomórkowej. Związek ten wykazuje właściwości silnie higroskopijne, posiada ponadprzeciętną zdolność przyciągania do siebie cząsteczek wody. Już jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ze sobą nawet 250 cząsteczek wody. Dzięki temu skóra i inne tkanki, w których się znajduje, są nawilżone, odżywione i jędrne. Kwas hialuronowy chroni je w ten sposób przed wysychaniem i wiotczeniem.

Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie niestety maleje. Proces ten rozpoczyna się już w granicach 25.-30. roku życia i z każdym kolejnym rokiem postępuje coraz bardziej. Wiąże się to ze spadkiem nawilżenia skóry, a co się z tym nieodłącznie wiąże, z utratą jej sprężystości i pojawieniem się pierwszych zmarszczek.

W organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje także w chrząstkach i mazi stawowej, gdzie jest istotnym strukturalnie elementem macierzy oraz bierze udział w chondrogenezie. Dodatkowo znajduje się w ciele szklistym oka, gdzie współodpowiada za jego strukturę i funkcje oraz tworzy film łzowy. Odkryto również, że omawiany związek odgrywa istotną rolę w biomechanicznych właściwościach strun głosowych, występuje w nerkach, wpływając na homeostazę oraz wspólnie z wazopresyną reguluje reabsorpcję wody do rdzenia nerkowego. Bierze udział w wielu procesach związanych z owulacją i zapłodnieniem. Właśnie dlatego warto dbać o jego odpowiedni poziom w organizmie.

Czy warto stosować kwas hialuronowy?

Z całą pewnością suplementacja kwasu hialuronowego jest korzystnym i rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem. Dzięki temu można uzupełniać niedobory tego związku w tkankach bez konieczności wykonywania inwazyjnych iniekcji. Cząsteczka kwasu hialuronowego wykazuje zdolność do zwiększania swojej objętości nawet 1000-krotnie i formułowania swobodnej i trwałej sieci, tworząc roztwory o dużej lepkości i elastyczności. Wypełniają one przestrzeń międzykomórkową. Dzięki możliwości wiązania wody, kwas hialuronowy wykazuje właściwości wiskoplastyczne. Wpływa na różnicowanie i ruchliwość komórek oraz angiogenezę, jak również pobudza proliferację fibroblastów.

Co istotne, suplementacja indukuje syntezę endogennego kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny. Chroni również komórki przed wolnymi rodnikami, pełniąc funkcje immunoregulujące. Jest przy tym całkowicie bezpieczna. Nie wykazano żadnych działań niepożądanych i skutków ubocznych związanych z codziennym, długotrwałym przyjmowaniem kwasu hialuronowego w postaci kapsułek lub tabletek.

Około 1/3 puli kwasu hialuronowego w organizmie ulega codziennej wymianie, a zdegradowane cząsteczki zostają zastąpione nowo zsyntezowanymi. W momencie, gdy organizm nie jest już w stanie samodzielnie wyprodukować takiej ilości tego związku, aby pokrywać dzienną jego utratę, warto rozpocząć suplementację.

Kwas hialuronowy – wskazania

Najważniejsze wskazania do suplementacji kwasu hialuronowego:

Po suplementy z kwasem hialuronowym powinny sięgać wszystkie osoby, które chcą zadbać o zdrowie i urodę, stawiając na profilaktykę rozmaitych schorzeń, poprawę kondycji i estetyki skóry oraz spowalnianie naturalnych procesów starzenia się. Suplementację warto rozważyć już w okolicach 25.-30. roku życia. Najlepiej łączyć ją z kolagenem i witaminą C (np. w postaci aceroli), aby jeszcze bardziej kompleksowo oddziaływać na organizm.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami