Aktualizacja: 31 maja 2023
Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba reumatologiczna, zaliczana do grona chorób z autoagresji. Jest seronegatywnym zapaleniem stawów i przyczepów ścięgnistych, współistniejącym z łuszczycą. Schorzenie zostało sklasyfikowane w grupie 4 głównych spondyloartropatii, w których poza zapaleniem stawów, stwierdza się zapalenie przyczepów ścięgnistych oraz zapalenie palców, brak RF, obecność antygenów zgodności tkankowej, jak również objawy pozastawowe. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz reumatolog we współpracy z dermatologiem.
Spis treści
Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny
Przyczyny omawianego schorzenia nie zostały dotychczas w pełni poznane, chociaż uważa się, że główną rolę w jego patomechanizmie odgrywają czynniki genetyczne i immunologiczne. Do ujawnienia się łuszczycy przyczyniają się także czynniki środowiskowe, takie jak: infekcje, niektóre leki, alkohol, nikotyna czy silny stres. Innymi słowy, choroba jest obecna w organizmie człowieka predysponowanego, jednak czynniki zewnętrzne mogą wyzwolić objawy w określonym momencie życia.
Szacuje się, że u niemal 30% osób chorujących na łuszczycę zmaga się właśnie z dodatkowym zajęciem stawów przez proces patologiczny. To istotnie pogarsza jakość życia.
Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy
W przebiegu choroby dochodzi do zajęcia stawów obwodowych, kręgosłupa, zapalenia pochewek ścięgnistych, ścięgien, przyczepów ścięgnistych, aparatu więzadłowego, palców i zmian paznokci. Wyróżnia się postać obwodową i ośrodkową. Obwodowa cechuje się bólem i obrzękiem zajętych stawów, a także ich sztywnością poranną. Z kolei ośrodkowa (osiowa) manifestuje się bólem kręgosłupa, szczególnie w części lędźwiowo-krzyżowej, z towarzyszącym temu uczuciem sztywności. Bardziej szczegółowy podział wyróżnia 5 typów łuszczycowego zapalenia stawów:
- zapalenie asymetryczne kilku stawów;
- zajęcie stawów przypominające RZS, jednak bez obecnego czynnika RF;
- zajęcie dystalnych stawów międzypaliczkowych;
- postać okaleczająca;
- zajęcie stawów kręgosłupa przypominające swoim przebiegiem ZZSK.
Cechy dystrofii paznokci stwierdzone podczas badania to najczęściej: naparstkowanie, onycholiza i hiperkeratoza.
Osoby chorujące na łuszczycowe zapalenie stawów jednocześnie często zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami sercowo-naczyniowymi, depresją, a nawet nowotworami złośliwymi. Nierzadko stają się wycofani społecznie, unikają korzystania z pływalni, wspólnych łaźni i pryszniców, opalania się oraz uprawiania sportu czy nawet rezygnują z wizyty u fryzjera. Łuszczyca powoduje także negatywny wpływ na życie seksualne. Sprawia to, że pogarsza się jakość życia niemal na każdej płaszczyźnie.
Łuszczycowe zapalenie stawów – diagnostyka
W diagnostyce różnicowej omawianej choroby należy wziąć pod uwagę przede wszystkim egzemę, wyprysk kontaktowy, grzybicę skóry oraz chłoniaki. Na samym początku wykonuje się krótki test. 3 odpowiedzi „tak” sugerują realne podejrzenie łuszczycowego zapalenia stawów:
- Czy kiedykolwiek miałeś obrzęknięte stawy?;
- Czy kiedykolwiek lekarz zdiagnozował u Ciebie zapalenie stawów?;
- Czy Twoje paznokcie u nóg lub u rąk mają pęknięcia / wgłębienia?;
- Czy miewasz bóle pięt?;
- Czy miałeś obrzęknięty lub bolesny palec u rąk / stóp bez konkretnej przyczyny?.
Dodatkowo wykonuje się RTG bolesnych stawów oraz ich USG, a także szczegółowe badania laboratoryjne krwi.
Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie
Leczenie omawianej choroby powinno odbywać się na wielu płaszczyznach. Musi obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, dietoterapię i modyfikację stylu życia. W farmakoterapii w ostatnich latach ogromne znaczenie ma stosowanie leków biologicznych. Spośród nich szczególne znaczenie w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów mają inhibitory czynnika martwicy nowotworu alfa oraz przeciwciała monoklonalne chimeryczne. Leki biologiczne mogą naśladować funkcje prawidłowych białek ludzkich, wpływać na interakcje między różnymi cząsteczkami, a nawet oddziaływać z receptorami komórkowymi. Poza lekami biologicznymi wciąż stosuje się NLPZ oraz glikokortykoidy.
Kinezyterapia ma na celu utrzymanie sprawności fizycznej i tym samym profilaktykę niepełnosprawności i inwalidztwa. Sprawia, że intensywność objawów nie jest aż tak nasilona. Co ważne, ćwiczenia i techniki terapeutyczne dobiera się w zależności od stopnia ciężkości łuszczycowego zapalenia stawów oraz jego fazy (remisja / zaostrzenie).
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Milchert M., Brzosko M., Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów biologicznymi lekami modyfikującymi, Forum Reumatologiczne, 1/2015.
- Tłustochowicz W., Świerkot J., Stanisławska-Biernat E., Łuszczycowe zapalenie stawów, Reumatologia, 1/2016.
- Garg A., Gladman D., Diagnostyka łuszczycowego zapalenia stawów w praktyce dermatologicznej, Dermatologia po Dyplomie, 5/2011.
Zostaw komentarz