Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 czerwca 2023

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholuRegeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym, jako że dłuższe, regularne picie wywiera niekorzystne, nierzadko trwałe działanie na wszystkie układy. Terapią alkoholizmu powinien więc zajmować się doświadczony specjalista, zaś sam pacjent musi wykazywać dużą motywację w swoich czynach. Początkiem jest alkoholowy zespół abstynencyjny, czyli szereg objawów pojawiających się tuż po zaprzestaniu picia.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu trwa długo, jednak należy mieć na uwadze, że nie wszystkie konsekwencje będą możliwe do cofnięcia. Na proces ten składa się kilka dobrze poznanych etapów.

Etap I

Pierwszy etap po odstawieniu alkoholu trwa około 2 tygodnie. Pojawia się chwiejność emocjonalna, obniżony nastrój, rozdrażnienie, niepokój. Takie osoby nie mają ochoty na podejmowanie aktywności fizycznej. Pojawia się również szereg objawów somatycznych, zbliżonych do tych w trakcie alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Już w ciągu kilku pierwszych dni tego etapu zaczyna regenerować się wątroba. Uważa się, że w przypadku osób pijących regularnie 1 raz w tygodniu wątroba wraca do właściwej kondycji po miesiącu. Im częstsze picie, tym dłużej trwa regeneracja. Jeśli dojdzie do marskości wątroby, zniszczenia są nieodwracalne.

Etap II

Etap drugi to kolejnych 6 miesięcy. Zachodzą tu intensywnie zmiany w procesach biochemicznych mózgu, który zaczyna syntezować sporą ilość neuroprzekaźników. Zaczyna poprawiać się nastrój, wahania emocjonalne ustępują. Zazwyczaj to na tym etapie alkoholik zaczyna dostrzegać swój problem i wykazuje motywację do zaprzestania picia. Ośrodkowy układ nerwowy zaczyna wracać do równowagi, jednak jego regeneracja zachodzi w większym stopniu w fazie trzeciej.

Faza III

Faza trzecia trwa do 120 kolejnych dni. To właśnie wtedy obserwuje się wzrost objętości hipokampa, odbudowę komórek mózgu oraz poprawę pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Jednocześnie poprawiają się zdolności werbalne i wzrokowo-przestrzenne, a alkoholik może przez dłuższy czas skupić się na jednej czynności. Ilość neuroprzekaźników w organizmie stabilizuje się, co może być ponownie odczuwalne jako spadek samopoczucia i rozdrażnienie.

Faza IV

Ostatnia faza trwa kolejnych 6 miesięcy. Regenerują się wszystkie tkanki, włącznie z błoną śluzową układu pokarmowego i ośrodkowym układem nerwowym, ponownie pojawia się stabilność emocjonalna. To szczególna faza dla lekarzy zajmujących się terapią alkoholizmu. Alkoholik znajduje się w świetnym humorze, odczuwa przypływ siły i kontroli nad własnym życiem. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do nawrotu choroby i złamania abstynencji. Należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz również: Czym zastąpić picie alkoholu?

Jeśli ten okres przeminie, dalej będzie już łatwiej. Najważniejsze, aby taka osoba uczęszczała na mityngi AA, które w ogromnym stopniu pomagają w życiu i w utrzymaniu postanowień. Niektóre struktury organizmu pozostają trwale zniszczone (w zależności od długości i intensywności alkoholizmu), dlatego dodatkowo zaleca się wizyty kontrolne u lekarza oraz coroczne badania krwi i moczu.

Alkoholowy zespół abstynencyjny

W przebiegu systematycznego przyjmowania dużych ilości alkoholu dochodzi do uruchomienia mechanizmów adaptacyjnych, zmierzających do zachowania zrównoważonej aktywności ośrodkowego układu nerwowego (OUN) w odpowiedzi na stałą obecność w organizmie etanolu hamującego aktywność OUN. Właśnie dlatego przerwanie podaży tego związku skutkuje pojawieniem się szeregu objawów związanych z ujawnieniem się patologicznie wzmożonej aktywności układu nerwowego. Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego ujawniają się już w ciągu 6-24 godzin, jeszcze zanim poziom alkoholu spadnie do zera. Typowe są:

  • hipertonia – wzrost ciśnienia tętniczego;
  • tachykardia – przyspieszenie czynności serca;
  • wzrost temperatury ciała;
  • wymioty;
  • drżenie mięśni;
  • rozszerzenie źrenic;
  • przyspieszenie oddechu;
  • nadmierna potliwość ciała.

Leczenie pacjenta w tym okresie jest szczególnie trudne, jednak już wówczas organizm zaczyna uruchamiać procesy oczyszczania organizmu z toksyn.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wojnar M., Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
  2. Dziukiewicz J., Alkoholizm i nadużywanie alkoholu: powszechny problem społeczny i zdrowotny XXI wieku, Problemy nauk społecznych, humanistycznych, ekonomicznych: konteksty i wyzwania, Wrocław 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami