Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 czerwca 2023

Zęby dziewiątkiZęby dziewiątki (czwarte zęby trzonowe) to anomalia, bardzo rzadko spotykane zjawisko. Już obecność ósemek (trzecich zębów trzonowych) nie jest normą u wszystkich osób dorosłych. Jakie są objawy obecności dziewiątych zębów i co wpływa na to, że rosną one u niektórych ludzi, a u innych nie?

Zęby dziewiątki – przyczyny

Szacuje się, że zaledwie 65% populacji ma ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe. 35% osób nie posiada tych zębów. Co ciekawe i wyjątkowo niespotykane, niewielki odsetek ludzi może mieć nawet zęby dziewiąte. Zjawisko to dotyczy zaledwie około 4% populacji. Z reguły wzrastają one dopiero po ukończeniu 25 lat, a nawet później. Potocznie nazywa się je zębami głupoty, co ma stanowić określenie przeciwne do zębów mądrości.

Przyczyny wyrzynania się zębów dziewiątych wciąż jednak nie są znane. Uważa się, że wpływ na to ma zwężenie łuków zębowych w toku ewolucji człowiek nie potrzebuje tylu zębów do przeżuwania pokarmów, dlatego jest to narząd szczątkowy.

Zęby dziewiątki – objawy

Ząb dziewiąty zajmuje sporo miejsca na przedłużeniu lub tuż za łukiem zębowym. Jego wymiary są zwykle duże, podobne do wymiarów zęba mądrości, dlatego jego obecność nie pozostaje bez konsekwencji. Przede wszystkim ząb dziewiąty zmniejsza dostępną przestrzeń w łuku zębowym, przez co pozostałe zęby mają mniej miejsca dla siebie. Zwiększa to znacznie ryzyko wad zgryzu, zwłaszcza rotacji i stłoczeń. Utrudnia również czyszczenie zębów, w szczególności nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia wraz z płytką nazębną.

Obecność dziewiątych zębów może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat. W pewnym momencie zwykle dochodzi jednak do rozwoju następujących dolegliwości:

Obraz kliniczny może różnić się w zależności od danej osoby. Zaobserwowanie u siebie dziewiątych zębów zawsze powinno być wskazaniem do kontrolnej wizyty u stomatologa. Nawet jeśli nie wiążą się one jeszcze z żadnymi dolegliwościami.

Zęby dziewiątki – diagnostyka

Obecność zębów dziewiątych zazwyczaj widoczna jest na pierwszy rzut oka. Możemy zaobserwować je samodzielnie, patrząc w lusterku do jamy ustnej. Zdarza się jednak, że czwarte zęby trzonowe nie wyrznęły się, lecz wciąż pozostają pod dziąsłem tzw. zęby zatrzymane. Wówczas badaniem z wyboru jest RTG. RTG zaleca się każdorazowo przed zabiegiem ekstrakcji zęba dziewiątego, aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Zęby dziewiątki – leczenie

Jeśli zęby dziewiąte nie powodują bólu i żadnych innych dolegliwości, jak również nie wpływają na tworzenie się stłoczeń i wad zgryzu, można pozostawić je w łuku zębowym. Osoby posiadające czwarte zęby trzonowe muszą jednak szczególnie sumiennie dbać o higienę jamy ustnej. Zwykła szczoteczka nie jest w stanie tak efektywnie dotrzeć do tego miejsca w łuku zębowym, dlatego obecność zębów dziewiątych zwiększa ryzyko próchnicy, stanów zapalnych i kamienia nazębnego w związku z gromadzeniem się tam płytki nazębnej.

Częściej jednak wykonuje się ekstrakcję zębów dziewiątych, czym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i swoim przebiegiem przypomina usuwanie zębów mądrości. Nierzadko pojawia się konieczność podzielenia zęba na części i dopiero wówczas usunięcie jego mniejszych partii.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szubert P., Sokalski J., Czechowska E., Zabiegi usuwania trzecich zębów trzonowych w materiale Katedry i Kliniki Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 1982–1988 oraz 2004–2007, Dental and Medical Problems, 44/2007.
  2. Kaczmarzyk T., Dominiak M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  3. Kurlej W., Gworys B., Burdan F., Kurlej W., Anatomia dla stomatologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami