Aktualizacja: 30 maja 2023
Jaki kolagen na stawy kupić i czy rzeczywiście suplementy kolagenowe wywiera jakikolwiek wpływ na kondycję stawów? Te pytania zadaje sobie coraz więcej osób, dlatego warto nieco bardziej zagłębić się w temat. Pewne jest, że regularne przyjmowanie kolagenu korzystnie oddziałuje na skórę, stawy i wiele innych tkanek organizmu. Zostało to niejednokrotnie potwierdzone badaniami.
Spis treści
Kolagen na stawy
Kolagen to podstawowe białko budulcowe ludzkiego organizmu, znajdujące się w największych ilościach w skórze i w stawach, ale także w narządach wewnętrznych, naczyniach krwionośnych, gałkach ocznych i wielu innych tkankach. W odniesieniu do stawów odpowiada za ich wytrzymałość (zwłaszcza na obciążenia), elastyczność powierzchni stawowych oraz podatność na odkształcenia, co jest niezwykle ważne, aby powierzchnie stawowe mogły dopasować się do siebie i nie pękać podczas ich obciążania. Pewne ilości kolagenu znajdują się nawet w mazi stawowej, czyli w lepkim, gęstym płynie pokrywającym powierzchnie stawowe i ułatwiającym ślizg w stawie.
Niestety w okolicach 25. roku życia naturalna produkcja kolagenu zaczyna spadać, co jeszcze bardziej nasila się około 30. roku życia. Właśnie wtedy pojawiają się bardziej widoczne zmarszczki mimiczne i pierwsze dolegliwości bólowe stawów. Może nawet pojawić się delikatna poranna sztywność stawów. Świadczy to o malejącym poziomie kolagenu. W późniejszym wieku niedobory kolagenu zwiększają ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów.
Codzienna suplementacja kolagenu:
- wzmacnia stawy;
- poprawia jakość mazi stawowej;
- wpływa na elastyczność powierzchni stawowych;
- zmniejsza sztywność stawów, ból stawów i inne choroby związane z degeneracją stawów, jak również łagodzi objawy chorób stawów (w tym chorób reumatycznych);
- chroni przed zwyrodnieniami i kontuzjami stawowymi;
- przyspiesza regenerację mikrouszkodzeń w stawach oraz regenerację po wszelkich kontuzjach i operacjach w obrębie stawów.
Jak widać, z całą pewnością jest to cenny suplement diety. Kolagen do picia polecają lekarze, fizjoterapeuci i inni specjaliści zajmujący się narządem ruchu.
Jaki kolagen na stawy kupić?
Wybierając najlepszy kolagen na stawy, zdecyduj się na produkt polecany przez innych konsumentów. Są oni najlepszym źródłem wiedzy, w końcu sprawdzili na własnym organizmie, czy dany produkt rzeczywiście działa. W pierwszej kolejności kieruj się więc opiniami innych konsumentów, znajdziesz je na licznych forach lub na Google. Większość sklepów z suplementami diety udostępnia możliwość wpisywania komentarzy. Kolagen na stawy powinien:
- mieć postać proszku do rozpuszczania w wodzie – tym samym cieszy się największą biodostępnością i jest wygodny w użyciu;
- zawierać przynajmniej 8000 mg czystego kolagenu w 10 g proszku;
- posiadać w składzie związki dodatkowe, które będą stymulować organizm do naturalnej produkcji kolagenu oraz zwiększać przyswajanie tego zawartego w produkcie. Takimi związkami są m.in. witamina C, l-lizyna, witamina A, witamina B6, cynk, owoce Goji, biotyna i inne;
- nie posiadać w składzie chemicznych dodatków, konserwantów i sztucznych barwników;
- być pozyskiwany ze skór i kości bydlęcych (kolagen wołowy) lub ze skór ryb (kolagen rybi) – kolagen wołowy ma strukturę cząsteczkową zbliżoną do ludzkiej, dlatego organizm jest w stanie najefektywniej go wykorzystać. Natomiast kolagen rybi ma najmniejsze cząsteczki, przez co wchłonie się w największych ilościach.
Pamiętajmy, że sam proces pozyskania i produkcji kolagenu jest dość kosztowny. Dlatego lepiej wystrzegać się tanich suplementów diety – będą miały wątpliwą jakość. Lepiej wybrać kolagen sprawdzony, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo. Cena wysokiej jakości kolagenów rozpoczyna się od 100 zł.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
- Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zostaw komentarz