Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 maja 2023

ImpotencjaImpotencja to rodzaj dysfunkcji seksualnej coraz częściej pojawiającej się u młodych mężczyzn. Odnosi się do sytuacji, w której niemożliwe jest wywołanie lub satysfakcjonujące utrzymanie erekcji podczas aktywności seksualnej. W większości przypadków problem ma podłoże psychiczne lub emocjonalne, choć nierzadko pojawia się w przebiegu różnych chorób.

Przyczyny impotencji

Istnieje wiele przyczyn i czynników ryzyka impotencji. Do tych związanych ze sferą emocjonalną i psychiczną zaliczamy:

  • traumatyczne doświadczenia seksualne w przeszłości;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • niezadowolenie z wyglądu fizycznego;
  • depresja;
  • stany lękowe;
  • wstydliwe usposobienie;
  • lęk przed niezaspokojeniem partnerki;
  • gorsze kontakty z partnerką, nieporozumienia w związku;
  • zdrady w związku;
  • niedostateczna wiedza o sprawach związanych z seksualnością;
  • kłopoty rodzinne w przeszłości, traumy wynikające z dzieciństwa, np. rozwód rodziców, brak atmosfery miłości w domu rodzinnym.

Do pozostałych możliwych przyczyn impotencji zaliczamy:

Impotencja może wynikać z chorób neurologicznych i metabolicznych. Możliwych przyczyn jej powstawania jest tak wiele, że diagnostyka często trwa wiele miesięcy.

Impotencja – objawy

Impotencja stwierdzana jest wówczas, gdy niemożność utrzymania lub wywołania wzwodu trwa powyżej 6 miesięcy. Sytuacja ta znacznie utrudnia podjęcie współżycia, niekiedy wręcz całkowicie je uniemożliwia. Przekłada się to na niemożność poczęcia potomstwa oraz na wystąpienie poważnych problemów emocjonalnych. Mężczyzna niezdolny do współżycia zmaga się ze znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości i pewności siebie. Staje się wycofany, także w relacjach interpersonalnych. Mogą wręcz pojawić się mniej lub bardziej nasilone stany depresyjne.

Impotencja – diagnostyka

W pierwszej kolejności warto wykonać szczegółowe badania krwi (zwłaszcza pod kątem hormonów płciowych męskich i hormonów tarczycy) oraz badania moczu. Jeśli diagnostyka nie wykaże chorób organicznych, wykonuje się test z papaweryną 0,02 mg lub test z prostaglandyną. W ten sposób ocenia się dopływ krwi do prącia i czas odpływu żylnego. Upośledzenie krążenia tętniczego jest przyczyną impotencji u blisko 25-30% chorych. Na końcu warto udać się do psychoterapeuty specjalizującego się w problemach sfery seksualnej.

Leczenie impotencji

Leczenie impotencji powinno być wielokierunkowe. Przede wszystkim należy znaleźć jej przyczynę i rozpocząć eliminację jej. Wszelkie przewlekłe choroby, np. miażdżycę, należy ustabilizować za pomocą leków, zdrowego stylu życia i diety. Z kolei problemy emocjonalne i psychiczne leczy się u psychoterapeuty, co może trwać nawet kilka miesięcy czy lat, w zależności od nasilenia traumy. Objawowo stosować można pompy próżniowe, iniekcje do ciał jamistych oraz farmakoterapię (lekami I rzutu są preparaty testosteronu). Doustnie stosuje się: apomorfinę, yohimbinę, niltrakson, monoxidil, nitroglicerynę, blokery kanału wapniowego.

Udowodniono, że dobre efekty daje suplementacja koenzymu Q10 oraz Chlorelli. Jeśli impotencja nie jest trwała, można szczególnie zadbać o atmosferę podczas współżycia: afrodyzjaki, intymność, muzyka, ciemne światło. Bardzo ważna jest też szczera rozmowa z partnerką, która zrozumie istotę problemu mężczyzny. Dobrym pomysłem jest wspólna wizyta u seksuologa.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2/2005.
  2. Woroń J., Kostka-Trąbka E., Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków, Seksuologia Polska, 1/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami