Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 maja 2023

Pachnotka na alergiePachnotka na alergie okazuje się być jednym z lepiej działających surowców roślinnych. Intensywnie oddziałuje na układ immunologiczny i wiele innych struktur organizmu. Z tego względu współcześnie jest powszechnie wykorzystywana w lekach i suplementach diety przeznaczonych dla alergików. Stanowi roślinę bezpieczną – praktycznie jedynymi przeciwwskazaniami do jej spożycia są nadwrażliwość na pachnotkę, ciąża i okres karmienia piersią.

Co zawiera pachnotka?

Składniki pachnotki zwyczajnej od dawna wykorzystuje się w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Spośród nich najważniejszymi są:

  • kwasy, szczególnie kwas rozmarynowy;
  • składniki mineralne, m.in. wapń, cynk, żelazo czy miedź;
  • NNKT z rodziny Omega 3;
  • terpeny;
  • kariofilen, farnezen, farnezol, kwas ursolowy i inne składniki olejku eterycznego;
  • flawonoidy z grupy flawonów, w tym chryzoeriol, luteolina i apigenina;
  • glikozydy;
  • kwercetyna;
  • perillaldehyd odpowiedzialny za aromat i smak rośliny.

Ostateczny skład może różnić się w zależności od gleby, na której uprawia się pachnotkę. Szczególnie w odniesieniu do składników mineralnych.

Pachnotka na alergie

Za łagodzenie oznak alergii odpowiada przede wszystkim kwas rozmarynowy oraz kwercetyna. Kwas rozmarynowy zmniejsza intensywność (a w łagodnych przypadkach nawet usuwa) katar sienny i łzawienie oczu. Badania prowadzone były na pacjentach zmagających się z alergią wziewną na pyłki roślin, sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego. Wyniki były bardzo obiecujące, co potwierdza rzeczywistość. Alergicy stosujący pachnotkę wskazują na znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Z kolei kwercetyna działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwhistaminowo. To właśnie histamina produkowana jest w dużych ilościach w momencie przeniknięcia alergenu do ustroju. Pachnotka spowalnia lub zmniejsza jej syntezę, przez co nie dochodzi do tak intensywnej reakcji układu immunologicznego.

W 2001 roku przeprowadzono ciekawe badanie, które wykazało, że napar z ziela pachnotki zwyczajnej łagodzi do 43% odpowiedź anafilaktyczną organizmu, powstałą wskutek alergii. Dwa lata później ponownie przeprowadzono takie badanie, wyniki znowu się powtórzyły.

Warto wspomnieć, że pachnotka wykazuje zdolność produkcji cytokin i specyficznych przeciwciał oraz znacznie ułatwia oddychanie. Duszności i obrzęk śluzówki nosa są częstym objawem różnego rodzaju alergii. Można zatem podsumować, że pachnotka wpływa łagodząco na wiele mechanizmów zaangażowanych w powstawanie reakcji alergicznej.

Badanie na myszach uczulonych na białko jaja kurzego

Jedno z ciekawszych badań przeprowadzono pod kierownictwem Hyun-A, do którego wykorzystano myszy uczulone na białko jaja kurzego (dokładniej związek o nazwie owoalbumina). Na samym początku wyizolowano owoalbuminę, a następnie podano ją uczulonym myszom. Po nagłym wzroście poziomu IgE podano im ekstrakt z pachnotki zwyczajnej. W efekcie poziom IgE zaczął się intensywnie obniżać, podobnie jak poziom histaminy. Wyciąg z pachnotki hamował także ekspresję mRNA interleukiny-1B, interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworu-alfa (TNF-α). Tym samym udowodniono, że ekstrakt z pachnotki łagodzi reakcje zapalne o podłożu alergicznym, w szczególności takie jak alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek.

Pozostałe działanie pachnotki

Pachnotka zwyczajna (łac. Perilla frutescens) jest wprawdzie znana ze swojego pozytywnego wpływu na przebieg alergii, jednak ma również szereg innych zalet. Stymuluje pracę układu nerwowego, wpływa więc korzystnie na zdolności intelektualne i poznawcze. Powinny ją przyjmować osoby pracujące umysłowo, uczące się nowych języków obcych lub przygotowujące się do ważnych egzaminów i zaliczeń. Roślina może także zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

Roślina wpływa korzystnie na wygląd i kondycję skóry. Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry i działa antyoksydacyjnie, przez co opóźnia naturalne procesy starzenia się organizmu. Natomiast ze względu na działanie spazmolityczne reguluje trawienie, usuwając objawy niestrawności, takie jak bolesne skurcze jelit, wzdęcia czy zaparcia. W ostatnich latach prowadzi się badania oceniające przeciwnowotworowe właściwości pachnotki.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
  2. Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Młodzianka A., Perilla frutenscens – niezwykłe właściwości pachnotki zwyczajnej, Lek w Polsce, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami