Kolagen do picia
Kolagen do picia

UrostomiaUrostomia to inaczej przetoka moczowo-skórna, mająca na celu odprowadzenie moczu poprzez połączenie pęcherza moczowego, moczowodów bądź nerki ze skórą, często z użyciem wstawki jelitowej. Jej najważniejszym, podstawowym celem jest umożliwienie odpływu moczu z dróg moczowych na zewnątrz w sytuacjach, gdy z różnych patologicznych przyczyn nie jest to możliwe w sposób naturalny.

Czym jest urostomia?

We właściwie funkcjonującym układzie moczowym mocz produkowany i wydalany jest przez nerki (parzysty narząd w jamie brzusznej). Następnie spływa przez moczowód do pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy pełni rolę specyficznego worka, stanowiąc zbiornik moczu. Dalej mocz odprowadzany jest na zewnątrz przez cewkę moczową. W momencie wystąpienia jakichkolwiek powodów, ze względu których pęcherz moczowy nie jest w stanie spełniać prawidłowo swojej funkcji lub musi zostać usunięty, wytwarza się rekonstrukcję dróg moczowych. Tylko to może zapewnić właściwe odprowadzanie moczu na zewnątrz.

Istnieje kilka rodzajów urostomii:

  • nefrostomia – przetoka czasowa, stanowi bezpośrednie odprowadzenie moczu z nerki, do której wprowadza się cewnik. Zwykle przyczyną jej założenia jest niedrożność moczowodu z zastojem moczu w nerce;
  • cystostomia – przetoka czasowa, polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego. Zwykle wykonywana jest w przypadku zwężeń cewki moczowej czy urazów miednicy;
  • definitywna – wytwarzana zazwyczaj przy konieczności chirurgicznego usunięcia pęcherza moczowego, najczęściej z powodu naciekającego raka pęcherza moczowego.

Podobnie istnieje kilka metod wykonywania urostomii. Jedną z nich jest odprowadzenie moczu sposobem Brickera. Nacięcie wykonuje się po prawej stronie brzucha, w połowie lub 1/3 odległości między pępkiem a kolcem biodrowym przednim górnym. Do wytworzenia wstawki wykorzystuje się fragment jelita krętego, który jest końcowym odcinkiem jelita cienkiego. Moczowód nerki jest zespalany z pętlą jelita. Czas utrzymywania urostomii zależy od wielu czynników. Przykładowo, po przeszczepieniu nerki usuwa się go po 5-6 dniach, przy innych problemach może być konieczne stosowanie go przez całe życie. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Urostomia – wskazania

Najważniejsze wskazania do wykonania przetoki moczowo-skórnej:

  • nowotwory pęcherza moczowego;
  • niektóre choroby zapalne pęcherza moczowego;
  • wady wrodzone pęcherza moczowego i całych dróg moczowych, uniemożliwiające odprowadzanie moczu w sposób naturalny;
  • marskość pęcherza moczowego;
  • kamica moczowa;
  • niektóre choroby prostaty u mężczyzn;
  • pęcherz neurogenny (zwłaszcza u dzieci);
  • urazy pęcherza moczowego i dróg moczowych;
  • przeszczep nerki.

Decyzję o wykonaniu urostomii podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta.

Pielęgnacja urostomii

Prawidłowa urostomia powinna posiadać kształt zbliżony do okrągłego, różowoczerwony kolor i wystawać około 1–3 cm ponad powierzchnię skóry brzucha. Powinna być także lekko wilgotna oraz wydalać odpowiednią treść. Mocz i śluz wydostające się ze stomii nie są obojętne dla skóry, w związku z czym należy dbać o prawidłowy dobór sprzętu stomijnego i stosować środki ochronne: chusteczki nasączone środkiem myjącym, krem ochronny. Należy dbać, aby skóra pod przylepcem była całkowicie sucha. Sprzęt stomijny najlepiej zmieniać z rana, ponieważ wówczas przetoka jest najmniej aktywna i łatwiej jest utrzymać suchość skóry wokół niej. Instruktażu wymiany sprzętu stomijnego udziela pielęgniarka.

Życie z urostomią

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób w różnym wieku z przetoką (moczową lub kałową). Choć decyzja o wyłonieniu stomii spotyka się z licznymi negatywnymi emocjami, może wręcz prowadzić do stanów depresyjnych u pacjenta, zwykle wynika to z braku wiedzy w tym temacie. Należy bowiem wiedzieć, że życie ze stomią może toczyć się swoim naturalnym rytmem. Posiadanie urostomii nie jest przeszkodą we współżyciu seksualnym, pływaniu, aktywnościach fizycznych czy realizacji pasji. Nie trzeba również zmieniać swojej diety. W razie problemów emocjonalnych związanych z urostomią warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pikor K., Pielęgnowanie chorego z urostomią, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Alergologiczne, 1/2008.
  2. Brodowska K., Złoty standard w opiece nad pacjentem z wyłonioną urostomią i nefrostomią, Warszawa.
  3. Hreńczuk M., Piątek T., Kosieradzki M., Małkowski P., Pielęgnacja urostomii u pacjenta po przeszczepieniu nerki, Forum Nefrologiczne, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami