Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wyrostek robaczkowyWyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to zwężona część jelita ślepego, czyli kątnicy. Stanowi ona początkowy odcinek jelita grubego. Wyrostek robaczkowy lokalizuje się po prawej stronie jamy brzusznej, zwykle w jej dolnej części, zwieszając się do miednicy mniejszej. Jego rozmiary są różne. Twór ten nie odgrywa żadnej znaczącej roli w życiu człowieka. Wręcz przeciwnie,  w wielu przypadkach konieczne jest jego usunięcie.

Wyrostek robaczkowy – budowa

Wyrostek robaczkowy przyjmuje postać gładkiego i cienkiego wypuklenia o kształcie cewkowatym. W niektórych przypadkach otoczony jest od lewej strony i od góry sierpowatym fałdem błony śluzowej, czyli tzw. zastawką wyrostka robaczkowego. Jego wielkość jest zmienna, jednak zazwyczaj wynosi 8-9 cm, natomiast grubość wynosi około 0,5 cm. W 3% przypadków zdarza się, że wyrostek robaczkowy nie ma światła lub ma je tylko w swoich niektórych odcinkach.

Omawiana struktura anatomiczna na całej swej powierzchni nie jest powleczona otrzewną. W swojej budowie posiada jednak krezkę wyrostka robaczkowego, w której przebiega tętnica wyrostka robaczkowego. Dzięki niej wyrostek zachowuje pełną swobodę ruchów. Ściany wyrostka robaczkowego mogą przypominać swoją budową ściany jelita. Wyróżniamy:

  • błonę mięśniową – gruba, której warstwa podłużna rozkłada się równomiernie;
  • błonę surowiczą – znajduje się najbardziej od zewnątrz;
  • błonę śluzową – leży pod nabłonkiem i zawiera liczne grudki chłonne.

Pod względem wymiarów i czynności wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym. Ponieważ ma pewne podobieństwo do do migdałków, nierzadko zwie się go migdałkiem jelitowym.

Wyrostek robaczkowy – lokalizacja

Mówiąc ogólnie, twór ten znajduje się w w dolnej, prawej stronie jamy brzusznej. Natomiast opisując dokładniej, za jego lokalizację podaje się punkt McBurneya lub punkt Lanza w rzucie na przednią ścianę brzucha. Zwiesza się on swobodnie do miednicy mniejszej, krzyżując się tam z naczyniami biodrowymi wspólnymi. Należy szukać go w sąsiedztwie pęcherza moczowego lub prawego jajnika u kobiet.

Wyrostek robaczkowy – unaczynienie

Za zaopatrywanie wyrostka odpowiada tętnica krętniczo-okrężnicza (pochodząca z tętnicy krezkowej górnej), która rozgałęzia się na następujące gałęzie:

  • przednią – zaopatruje przednią część jelita ślepego;
  • tylną – zaopatruje tylną część jelita ślepego;
  • tętnicę wyrostka robaczkowego;
  • okrężniczą;
  • krętniczą.

Żyły zbierające krew uchodzą natomiast do żyły krezkowej górnej.

Wyrostek robaczkowy – unerwienie

Nerwy wyrostka robaczkowego pochodzą z pnia współczulnego oraz z włókien przywspółczulnych nerwu błędnego.

Funkcje wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym i nie spełnia żadnych istotnych dla organizmu człowieka funkcji. Może zawierać składniki kału, jednak nie wykazuje czynności trawiennej. Z różnych przyczyn może dochodzić do jego zapalenia (bez względu na wiek czy płeć pacjenta), co powoduje bardzo silne dolegliwości bólowe, a bagatelizowane jest zagrożeniem życia. Taki wyrostek należy usunąć chirurgicznie. Mimo iż jest on nazywany migdałkiem jelitowym, nie spełnia funkcji limfatycznej.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Białas M., Gryszkiewicz M., Podejrzenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – trudności w rozpoznaniu i metody wspomagające diagnostykę, Nowiny Lekarskie, 2/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami