Kolagen do picia
Kolagen do picia

Węzły chłonneWęzły chłonne, zwane również węzłami limfatycznymi, to narządy zaliczane do układu limfatycznego. Są objęte torebką i włączone w przebieg naczyń limfatycznych, którymi przemieszcza się chłonka (limfa). Podstawową funkcją węzłów chłonnych jest filtracja i oczyszczanie limfy, tworzenie komórek limfatycznych oraz ochrona przed patogenami chorobotwórczymi. W przebiegu rozmaitych problemów zdrowotnych może dość do powiększenia się węzłów chłonnych.

Węzły chłonne – budowa

Węzły chłonne mają przeważnie do 3 cm średnicy, choć wyróżnia się liczne węzły mikroskopijne, o średnicy kilku milimetrów. Układają się w grupy od 2 do 15, ale mogą występować pojedynczo. Na ogół lokalizują się wzdłuż powrózków naczyniowych i wraz z nimi układają się przeważnie po stronie zginaczy, np. w okolicach dołów podkolanowych czy pachwin. W budowie anatomicznej pojedynczego węzła chłonnego można wymienić 3 części:

  • korę – zbita, składająca się z tkanki chłonnej zawierającej grudki wtórne oraz limfocyty;
  • rdzeń – o budowie bardziej gąbczastej. Tkanka chłonna znajdująca się w przedłużeniu grudek korowych układa się w tak zwane pasma rdzeniowe;
  • zrąb – zbudowany z tkanki włóknistej oraz tkanki siateczkowatej.

Węzły chłonne posiadają również zatoki, przez które wchodzą i wychodzą naczynia krwionośne. Pojemność zatok różni się od wielu czynników, są one jednak ważne dla prawidłowego odżywienia narządów limfatycznych. Rozwój węzłów chłonnych następuje w okolicy 3. miesiąca życia płodowego, jednak naczynia chłonne zawiązują się już w 2. miesiącu życia płodowego.

Węzły chłonne – funkcje

Do węzłów chłonnych kieruje się limfa. Wpływa w nie przez naczynia doprowadzające, przepływa przez tkankę siateczkowatą, zabiera ze sobą wyprodukowane limfocyty, ostatecznie odpływając z węzłów chłonnych przez naczynia odprowadzające. W efekcie limfa zostaje wzbogacona o limfocyty i jednocześnie przecedzona, oczyszczona. Węzły chłonne wyłapują chorobotwórcze patogeny: bakterie, wirusy, alergeny i wiele innych, przez co odpowiadają za wysoką odporność ustroju.

Do największych węzłów chłonnych zaliczamy: podżuchwowe, przyuszne, pachwinowe i pachowe. Znajdują się one jednak w każdej części ciała, również w obrębie miednicy, jamy brzusznej, kończyn dolnych oraz kończyn górnych.

Węzły chłonne – unerwienie

Do węzłów chłonnych dochodzą włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne. Wnikają częściowo przez wnękę, a częściowo przez torebkę otaczającą. Kończą się w ścianach tętnic oraz w grudkach korowych i beleczkach.

Badanie węzłów chłonnych

Podstawowym badaniem wykorzystywanym do oceny węzłów chłonnych jest USG. Nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna metoda o dużej dostępności, którą można wykonywać w stosunku do dzieci, ciężarnych kobiet czy pacjentów przewlekle chorych. Nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi i jest efektywna. USG węzłów chłonnych wykonuje się przy podejrzeniu nieprawidłowości w wielkości oraz strukturze miąższu węzłów. Wskazaniami są między innymi:

USG węzłów chłonnych można wykonywać także kontrolnie, co ma miejsce w przypadku kobiet. Raz w roku rekomenduje się profilaktyczne USG piersi w ramach wizyty ginekologicznej, w trakcie którego często sprawdza się także węzły chłonne pachowe.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami