Kolagen do picia
Kolagen do picia

Uczucie flegmy w gardleUczucie flegmy w gardle należy do grona najbardziej nieprzyjemnych objawów problemów zdrowotnych. Często pojawia się w przebiegu zapalenia zatok, grypy lub innych infekcji – zarówno infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych. W diagnostyce schorzenia liczy się zarówno wywiad zdrowotny, jak i obserwacja charakteru (konsystencja, barwa, domieszka krwi) flegmy. Zwykle wystarczy pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Uczucie flegmy w gardle – przyczyny

Zdecydowanie najczęściej flegma w gardle pojawia się na skutek infekcji. Przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, przewlekły nieżyt nosa czy infekcje górnych dróg oddechowych to schorzenia podejrzewane w pierwszej kolejności. Inne możliwe przyczyny uczucia flegmy w gardle:

Jeśli flegma w gardle się pojawia, a badania diagnostyczne nie wskazują na żadną przyczynę chorobową, może się okazać, że problem leży w psychice pacjenta. Często wiele objawów ma podłoże idiopatyczne i jest reakcją organizmu na nadmierny stres, stany lękowe czy zaburzenia nerwicowe.

Uczucie flegmy w gardle – objawy

Flegma spływa zwykle po tylnej ścianie gardła, co powoduje dyskomfort i zmusza do częstego kaszlu i odkrztuszania jej. W związku z tym pojawia się podrażnienie gardła, co z kolei powoduje chrypkę, zmianę barwy głosu i ból gardła. W skrajnych przypadkach może wręcz dojść do całkowitej zmiany głosu. Pozostałe możliwe objawy:

Obraz kliniczny może różnić się w zależności od przyczyny pojawiania się flegmy w gardle. Niebezpieczne staje się zjawisko domieszki krwi w odkrztuszanej flegmie. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Flegma może przybierać różne zabarwienie, w zależności od przyczyny problemu zdrowotnego:

  • biała lub przezroczysta – zwykle nie wiąże się ze stanem zapalnym, może wynikać z reakcji alergicznych lub schorzeń układu oddechowego;
  • żółta lub zielona – żółta wiąże się z obecnością ropy i wskazuje na infekcje, zielona natomiast często wynika z infekcji bakteryjnych;
  • czerwona lub różowa – może wynikać z domieszki krwi, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli flegma ma zabarwienie ciemne lub szare, prawdopodobnie barwa ta wynika z palenia papierosów lub przebywania w znacznie zanieczyszczonym środowisku.

Uczucie flegmy w gardle – diagnostyka

Bardzo często przyczyną są infekcje, dlatego rozpoznanie wystawia się na podstawie tradycyjnego badania przeprowadzanego przez lekarza rodzinnego (oglądanie jamy ustnej i gardła, osłuchiwanie grzbietu i klatki piersiowej, szczegółowy wywiad zdrowotny). Jeśli jednak istnieją podejrzenia innych problemów zdrowotnych, należy skierować pacjenta do otorynolaryngologa, który wykona badanie endoskopowe jamy nosowej, krtani i zatok przynosowych. Ewentualnie wykonuje się RTG klatki piersiowej.

Uczucie flegmy w gardle – leczenie

Podczas uczucia flegmy w gardle na początku warto sięgnąć po sprawdzone, bezpieczne i domowe sposoby:

  • picie dużej ilości wody, przynajmniej 2 l dziennie, co rozrzedza gęstą wydzielinę;
  • nawilżanie pomieszczeń;
  • inhalacje ziołowe i z dodatkiem olejków eterycznych – dobrze sprawdzają się rumianek pospolity, mięta pieprzowa, szałwia lekarska czy eukaliptus;
  • regularna suplementacja olejku z czarnego kminku – poza olejków eterycznych dostarcza on tymochinion, czyli to naturalny środek antybiotyczny, wykazujący działanie przeciwzapalne i immunomodulujące;
  • unikanie drażniących zapachów, palenia papierosów i zanieczyszczeń w powietrzu;
  • częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy;
  • odpoczynek, aż do momentu wyzdrowienia (w przypadku chorób infekcyjnych).

Jeśli domowe sposoby nie pomagają należy udać się do lekarza. Leczenie zależy od przyczyny choroby. Przy infekcjach bakteryjnych wdraża się antybiotykoterapię, obecność polipów nosa lub krzywej przegrody zwykle jest wskazaniem do zabiegu chirurgicznego, natomiast przewlekłe choroby układu oddechowego należy stabilizować, ponieważ nie ma możliwości ich całkowitego wyleczenia. Uzupełniająco stosuje się indywidualnie dobrane leki, np. przeciwalergiczne w przypadku alergii wziewnej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Kopka M., Małecka M., Stelmach I., Przewlekły kaszel jako objaw refluksu krtaniowo-gardłowego – opis dwóch przypadków, Pneumonologia i Alergologia Polska, 1/2016.
  3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami