Aktualizacja: 27 lutego 2023
Absorpcja to pojęcie wykorzystywane w wielu dziedzinach – medycynie, farmakoterapii, dietetyce, chemii, fizyce i innych. Odnosi się do wchłaniania, a omawiając dokładniej, polega na przechodzeniu prostych związków chemicznych przez określoną barierę (medycyna) bądź pochłanianiu energii (fizyka). Nie należy mylić terminu „absorpcja” z „adsorpcją”, która jest zjawiskiem powierzchniowym.
Na czym polega absorpcja?
Absorpcja, w zależności od dziedziny, w której zostaje wykorzystana, może mieć rozmaitą definicję. Najczęściej terminem tym opisuje się wchłanianie substancji przez inną substancję. Przykładem jest wchłanianie związków odżywczych: witamin, minerałów, aminokwasów, tłuszczów w świetle jelit przez mikrokosmki. Związki te przenikają błonę śluzową jelita cienkiego i przedostają się do krwi, co właśnie zwane jest absorpcją. Zjawisko to jest możliwe dzięki charakterystycznej budowie jelita cienkiego – mikrokosmki licznie wyścielają jego światło, aż 3-krotnie zwiększając powierzchnię absorpcji.
W chemii i fizyce pojęcie absorpcji odnosi się do procesu wnikania określonych substancji (cząsteczek, atomów lub jonów) do innych substancji tworzących dowolną fazę ciągłą. W chemii najczęściej miejsce ma absorpcja gazów przez inne substancje, w fizyce z kolei mamy do czynienia z absorpcją termiczną.
Rodzaje absorpcji
Do najczęściej spotykanych rodzajów absorpcji należą następujące:
- absorpcja rentgenowska – osłabienie natężenia promieniowania przy przejściu promieniowania przez materię. Stanowi technikę analityczną umożliwiającą rejestrowanie i analizowanie efektów oddziaływania promieni RTG na tkanki ludzkiego organizmu;
- absorpcja termiczna – na podstawie prawa zachowania energii można stwierdzić, że absorpcja fotonu w materiale wywołuje wzrost temperatury. Poprzez analizę tych zmian stwierdza się ilość światła, które padło na detektor;
- absorpcja akustyczna – wskutek absorpcji energia fali przechodzącej przez ciało ulega zmniejszeniu, co powoduje z kolei wzrost energii wewnętrznej tego ciała.
Takich rodzajów jest znacznie więcej, a ich znajomość umożliwia dokładne poznanie omawianej tematyki. Ciekawostką jest, że pojęcie absorpcji znalazło znacznie szersze zastosowanie, niezwiązane z przenikaniem czy przechodzeniem cząsteczek z faz. Bywa bowiem wykorzystywane nawet do opisywania sytuacji gospodarczej poszczególnych krajów. Mowa o absorpcji krajowej, która odnosi się do zużycia dóbr na potrzeby konsumpcji i inwestycji, a w praktyce bywa nazywana także popytem krajowym.
Podsumowanie
Absorpcja jest bardzo ważnym zjawiskiem w środowisku naturalnym i nie tylko. Umożliwia przeprowadzanie wielu reakcji chemicznych w laboratoriach, zakładach produkcyjnych i halach. Stanowi podstawę odżywiania się człowieka. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia na co dzień, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tym sprawy. Warto wiedzieć, że absorpcja jest procesem odwracalnym, a jej przeciwieństwem jest desorpcja – uwalnianie cząsteczek, atomów i jonów z powierzchni bądź z masy jednej fazy fizycznej do drugiej.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Słownik języka polskiego PWN, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
- Bańkowski E., Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zostaw komentarz