Aktualizacja: 27 lutego 2023
Utrata wagi przez stres to powszechne zjawisko, zwłaszcza u osób narażonych na częste sytuacje stresowe (np. w miejscu pracy) oraz o wrażliwym usposobieniu. Towarzyszą temu inne dolegliwości związane z silnym odczuwaniem stresu, między innymi wypadanie włosów, zmęczenie i wahania nastroju. W przypadku kobiet obserwuje się zaburzenie cyklu miesiączkowego.
Spis treści
Negatywny stres
Stres towarzyszy w codziennym życiu każdemu człowiekowi. Może mieć charakter pozytywny, tzw. zdrowy stres, zmuszający do rywalizacji i osiągania kolejnych celów w życiu lub negatywny, nadmierny stres, negatywnie wpływający na zdrowie i samopoczucie. Dotyczy każdego człowieka, bez względu na płeć czy wiek. Postęp cywilizacji oraz zmieniające się warunki codziennej egzystencji sprawiają, że coraz większy odsetek ludzi prowadzi szybkie tempo życia, narażając się tym samym na wiele sytuacji stresogennych o negatywnym wydźwięku. Stres odbiera chęci do życia, obniża poczucie własnej wartości i wpływa na postrzeganie świata. Stała pogoń za polepszeniem warunków życia, wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej oraz stawianie przed sobą wciąż nowych, wygórowanych wyzwań skutkują brakiem czasu na relaks i odprężenie. Konsekwencje stresu obejmują m.in.:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet;
- niepłodność;
- obniżenie libido;
- nadmierne wypadanie włosów;
- pogorszenie kondycji skóry, tendencję do zmian trądzikowych;
- przemęczenie, osłabienie, skłonność do infekcji;
- zaburzenia snu;
- wahania nastroju, skłonność do depresji;
- niedobory pokarmowe, niedożywienie;
- nerwicę;
- wzrost ciśnienia tętniczego, skłonność do nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych;
- wzrost ryzyka zawału serca i udaru mózgu.
Im dłużej trwa stres, tym więcej szkód przynosi organizmowi. Jedną z najczęściej występujących konsekwencji stresu jest utrata wagi.
Utrata wagi przez stres – hormon stresu
Podczas stresu wzrasta poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, a obniża się poziom serotoniny i dopaminy w mózgu. Te ostatnie substancje są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Nadmierna ilość kortyzolu w połączeniu ze spadkiem dopaminy i serotoniny sprawiają, że przeważa czynność układu współczulnego nad przywspółczulnym. Organizm znajduje się w stanie czuwania i akcji. W związku z tym zahamowaniu ulegają odruchy odczuwania głodu czy czynność układu pokarmowego. Brak apetytu sprawia, że unikamy kolejnych posiłków, a co się z tym wiąże – ustrój nie otrzymuje składników odżywczych i energii niezbędnych do funkcjonowania. To zaś prowadzi do utraty masy ciała i wielu problemów zdrowotnych związanych z niedoborami pokarmowymi.
W związku z utratą masy ciała, silny stres nie tylko wpływa na utratę apetytu. Osoby żyjące w stresie chętniej sięgają po używki, takie jak papierosy czy alkohol. One również prowadzą do chudnięcia, a także do wyniszczenia organizmu. Stres sprawia, że izolujemy się od przyjaciół i bliskich osób – spotkania towarzyskie łączą się ze wspólnymi posiłkami. Ich brak sprawia, że nawet ten sposób na odżywianie przestaje się liczyć. Potwierdzone jest, że utrata wagi przez stres to realne zagrożenie dla wielu osób, bez względu na wiek czy płeć.
Utrata wagi przez stres – co robić?
Jeśli żyjemy w silnym stresie i w związku z tym odczuwamy skutki zdrowotne, w tym utratę wagi, najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia. Stres należy zwalczać u podstaw, a jedynie leczenie przyczynowe sprawi, że powrócimy do zdrowia i dobrego samopoczucia. Psychoterapia zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. W zależności od przyczyn stresu może trwać jednak od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet lat. Mimo tego korzyści z jej stosowania są potwierdzone.
Jeśli to możliwe, warto zmienić tryb życia:
- znaleźć skuteczne w naszym przypadku techniki relaksacyjne (joga, medytacja, trening autogenny Schultza, spacery, pływanie, czytanie itd.);
- rzucić palenie papierosów;
- postawić na zdrową, zbilansowaną dietę.
Jeśli doświadcza nam brak apetytu, nie należy zapominać o suplementacji, która do pewnego stopnia uzupełni niedobory pokarmowe. Najlepiej sprawdzi się Spirulina, choć warto przyjmować również olej z czarnuszki oraz Chlorellę, która wpsomaga proces oczyszczania organizm z toksyn i wolnych rodników tworzących się pod wpływem stresu. Kluczowe jest też wysokie nawodnienie organizmu i wysypianie się.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Leśniewska G., Stres a równowaga życiowa, Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, 40/2015.
- Kłósek P., Rola stresu psychologicznego w neuroendokrynnej regulacji pobierania pokarmu i powstawaniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2016.
Zostaw komentarz