Aktualizacja: 13 lutego 2023
Utrata wagi mimo apetytu to problem, który może mieć rozmaite podłoże – zarówno patologiczne czyli wynikające z chorób, jak i związane ze stylem życia czy emocjami. Zawsze warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zwłaszcza, gdy omawianym objawom towarzyszą również inne dolegliwości, np. zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie czy omdlenia.
Spis treści
Utrata wagi mimo apetytu – przyczyny
Utrata wagi przy jednoczesnym zwiększonym apetycie (zwłaszcza na niezdrową żywność, przekąski i słodycze) to zjawiska, które mogą wystąpić w przebiegu:
- cukrzycy typu 2;
- niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy (choć w obu przypadkach częściej obserwuje się nagłe tycie przy obniżonym apetycie);
- nadciśnieniu tętniczym;
- depresji;
- AIDS;
- bulimii;
- niektórych nowotworach;
- chorobach nerek;
- stanach zapalnych kości i stawów;
- udarze mózgu;
- stłuszczeniu wątroby;
- hipercholesterolemii.
W przypadku wielu nowotworów utrata masy ciała (apetyt może być zwiększony bądź zachowany na stałym poziomie) stanowi czynnik zwiastujący rozwój tej choroby. Naukowcy z University of Oxford i University of Exeter przeprowadzili w tym kierunku szeroko zakrojone badanie, które objęło swym zasięgiem ponad 11,5 miliona pacjentów. Utratę wagi mimo apetytu bardzo często obserwuje się w przebiegu cukrzycy – tuż obok nadmiernego pragnienia, wielomoczu i osłabienia. Wiąże się to z niedoborem insuliny w organizmie, co z kolei prowadzi do utrzymywania się wysokiego poziomu glukozy we krwi. Organizm wykorzystuje własną tkankę tłuszczową jako źródło energii.
Odwrotnym zjawiskiem jest utrata apetytu i jednoczesne przybieranie na wadze. Może być konsekwencją diety, w której przeważają produkty spożywcze bogate w sód (sól, glutaminian sodu). Udowodniono, że aż 3-krotnie wzrasta wówczas ryzyko nadwagi i otyłości, dochodzi także do nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie, co daje efekt opuchniętego ciała. W przypadku kobiet natomiast ma miejsce podczas miesiączki.
Utrata wagi mimo apetytu – objawy
Pierwszym objawem jest nagłe chudnięcie (utrata kilogramów oraz widoczne, stopniowe smuklenie sylwetki), mimo tego, że posiłki spożywane są w dalszym ciągu jak dotychczas. Niekiedy może pojawić się wręcz nadmierny apetyt, szczególnie w stosunku do określonych grup żywności, np. słodyczy. Objawami niepokojącymi są przede wszystkim:
- silne zmęczenie, osłabienie;
- uczucie przygnębienia, stany lękowe i depresyjne;
- nadmierne wypadanie włosów;
- obrzęki;
- ból kości i stawów;
- nudności i wymioty;
- stany podgorączkowe;
- stany przedomdleniowe i omdlenia;
- bladość skóry;
- nocne poty;
- drętwienie i mrowienie kończyn.
Jeśli jesteśmy pewni, że nasz stan zdrowia nie wynika z silnego stresu lub traumy, warto jak najszybciej udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skieruje on pacjenta na badania krwi i badanie moczu, na podstawie których wypisze skierowanie do konkretnego specjalisty. Jeśli jednak w ostatnim czasie przeżywamy silny stres lub traumę, warto skierować się od razu do psychoterapeuty, nie pomijając znaczenia badań krwi i moczu.
Utrata wagi mimo apetytu – diagnostyka
Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny tego stanu. Na tej podstawie możemy rozpocząć leczenie przyczynowe, które w większości przypadków okazuje się być skuteczne. Jeśli przyczyną jest choroba przewlekła o charakterze nieuleczalnym, np. AIDS czy cukrzyca typu 2, podstawą jest wyrównanie stanu zdrowia i regularne monitorowanie choroby. Kluczowe znaczenie ma farmakoterapia i prawidłowy styl życia. Z kolei w innych przypadkach dąży się do wyeliminowania choroby, np. przy nowotworach wdraża się leczenie onkologiczne, zaś przy bulimii rozpoczyna się dietoterapię i psychoterapię.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nicholson B., Hamilton W., O’Sullivan J., Aveyard P., Hobbs R., Weight loss as a predictor of cancer in primary care: a systematic review and meta-analysis, British Journal of General Practice, 68/2018.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Steciwko A., Wybrane zagadnienia z praktyki lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Continuo, Wrocław 2003.
Zostaw komentarz