Kolagen do picia
Kolagen do picia

AngiologAngiolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób dotyczących naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. To niezwykle wąska specjalizacja, którą w Polsce zajmuje się niewielu lekarzy. Aby skorzystać z pomocy angiologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Angiolog – czym się zajmuje?

Lekarz angiolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń między innymi takich jak:

Szacuje się, że na przewlekłą niewydolność żylną cierpi aż blisko 40% Polaków, z czego jedynie część szuka profesjonalnej pomocy. W wielu przypadkach występujące objawy kojarzone są nie tyle z problemami naczyniowymi, o ile z problemami serca, w efekcie czego pacjenci udają się do kardiologów. Sprawia to, że rozpoznanie faktycznego problemu nieco się przedłuża.

Kiedy do angiologa?

Do angiologa warto wybrać się przy wystąpieniu następujących objawów:

  • częste, bolesne skurcze nóg;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • zaczerwienienie skóry;
  • bóle kończyn dolnych;
  • obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych, ale i na całym ciele;
  • nadmierne wypełnienie żył, widoczność żył przez skórę;
  • ból w klatce piersiowej, nawet po niewielkim wysiłku;
  • zimne dłonie i stopy;
  • słabo wyczuwalny puls na udzie lub ramieniu.

Powyższe objawy niekoniecznie muszą wskazywać na choroby żył, tętnic czy naczyń limfatycznych. Dlatego w pierwszej kolejności zawsze warto udać się do lekarza rodzinnego. Na podstawie badań i wywiadu skieruje do określonego specjalisty (np. kardiologa, angiologa, pulmonologa itd.).

Wizyta u angiologa

Pierwszym etapem wizyty jest szczegółowy wywiad. Obejmuje pytania dotyczące występujących objawów, chorób własnych i tych w rodzinie, przyjmowanych leków, diety, poziomu aktywności fizycznej, alergii i wielu innych. Na tej podstawie lekarz często posiada już kilka podejrzeń, musi jednak upewnić się w swoim przekonaniu. Dlatego zleca dodatkowe badania, takie jak:

  • USG Dopplerowskie – umożliwia ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi oraz stanu naczyń;
  • Limfoscyntygrafia – badanie obrazowe polegające na podaniu pacjentowi radiofarmaceutyka, a następnie obserwowanie dzięki temu naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych;
  • Angiografia tętnic i żył obwodowych – badanie RTG wykonywane po umieszczeniu w naczyniu specjalnego cewnika, przez który można podać środek kontrastujący. Jest to badanie inwazyjne.

Wszystkie dodatkowe badania dobierane są w zależności od stanu zdrowia pacjenta i występujących objawów. Nie należy zapominać również o istocie badań krwi i badań moczu, które w wielu przypadkach wiele mówią o zdrowiu naczyń krwionośnych czy limfatycznych. Przede wszystkim należy ocenić poziom trombocytów, D-Dimerów, kreatyniny, PT (czas potrombinowy) oraz PTT (czas częściowej tromboplastyny). Już na pierwszej wizycie pacjent może otrzymać odpowiednie leczenie, jeśli przyczyna została zdiagnozowana.

Leczenie chorób naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych najczęściej obejmuje farmakoterapię (np. stosowanie leków rozrzedzających krew i usprawniających przepływ krwi przez łożyska naczyniowe), jak również zmianę stylu życia. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, uboga w nasycone tłuszcze. Stanowi to podstawę zdrowia naczyń w ciele człowieka. Jeśli to konieczne, angiolog może zalecić zabiegi, takie jak np. skleroterapia. Skleroterapia polega na zamykaniu światła naczynia krwionośnego za pomocą chemicznego środka obliterującego podanego bezpośrednio do naczynia. W ten sposób leczy się m.in. żylaki.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J., Angiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Angiologia. Praca zbiorowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami