Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2023

USGUSG (badanie ultrasonograficzne) to zdecydowanie najbezpieczniejsze badanie obrazowe, ponieważ w swoim działaniu wykorzystuje obojętne dla ludzkiego ciała fale ultradźwiękowe. Z tego względu USG można wykonywać nawet często i w krótkich odstępach czasu bez obaw o skutki uboczne. Badanie jest bezpieczne dla noworodków, małych dzieci, osób przewlekle chorych i kobiet ciężarnych. Dodatkowo jest stosunkowo tanie, a wyniki uzyskujemy natychmiast.

Na czym polega USG?

Badanie USG wykonuje się za pomocą głowic ultradźwiękowych o częstotliwości od 2,5 do 10 MHz, które są głównym elementem całego aparatu. Odpowiadają za wysyłanie oraz odbieranie fali ultradźwiękowej, a ich przednia część działa na zasadzie zjawiska piezoelektrycznego, dzięki umieszczonym tam przetwornikom piezoelektrycznym. Generowane przez urządzenie do USG fale akustyczne ulegają odbiciu, pochłonięciu oraz rozproszeniu. W ciele ludzkim mogą rozchodzić się jedynie w postaci fal podłużnych, a ich prędkość rozchodzenia się zależy od inercyjnych oraz sprężystych właściwości tkanek.

Każda tkanka posiada inną gęstość i głębokość (pod względem lokalizacji w ludzkim ciele), dlatego fale mogą odbijają się w rozmaitych odstępach czasu. Fala po odbiciu wraca do głowicy (odbiornika), w której ulega zamianie na sygnał elektryczny. Ten zaś jest przetwarzany na obraz, który pojawia się na ekranie przed lekarzem przeprowadzającym badanie. Celem uzyskania dobrego kontaktu powierzchni głowicy ultradźwiękowej ze skórą pacjenta i wyeliminowania tym samym pęcherzyków powietrza, używa się specjalnego żelu do badań USG, którym pokrywa się skórę pacjenta w badanej okolicy ciała lub rozprowadza po powierzchni głowicy.

Samo badanie jest szybkie i proste w wykonaniu, choć wymaga ogromnej wiedzy lekarza, aby dokładnie zinterpretować wyświetlany na ekranie obraz. Pacjent kładzie się lub siada na kozetce / fotelu ginekologicznym (w zależności od badanej części ciała) i odsłania skórę w miejscu, w którym znajdować się będzie głowica. Lekarz nanosi na nią żel do USG. Następnie przykłada głowicę aparatu (lub wkłada przez pochwę/odbyt, jeśli wymagają tego wskazania). Przesuwając głowicą po ciele oraz zmieniając jej kąt styku ze skórą tworzy się obraz, który od razu jest interpretowany przez lekarza.

USG – wskazania

USG można wykonać bez względu na wiek czy ogólny stan zdrowia. Uzupełnia diagnostykę rozmaitych problemów zdrowotnych, zarówno przewlekłych, jak i ostrych. W ortopedii uwidacznia uszkodzenia więzadeł, złamania kości czy skręcenia i zwichnięcia stawów. W ginekologii i położnictwie służy do oceny ustawienia macicy, jajników czy rozwijającego się płodu. Może uwidocznić narządy wewnętrzne jamy brzusznej, takie jak nerki, wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona czy trzustka, wspierając ocenę wszystkich tych struktur.

Warto je wykonać przy wszelkich odczuwalnych guzach pod skórą, przy niepokojącym powiększeniu węzłów chłonnych oraz w przebiegu chorób tarczycy. U młodszych pacjentek znajduje zastosowanie w ocenie piersi i diagnostyce nowotworu gruczołu piersiowego, jako że mammografia polecana jest starszym pacjentkom. USG można wykorzystać również w diagnostyce wad anatomicznych mięśnia sercowego, nawet u noworodków.

USG – przeciwwskazania

Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania USG są różnego rodzaju uszkodzenia skóry w miejscu, w którym powinna być przykładana głowica aparatu. Mowa przede wszystkim o świeżych ranach (zwłaszcza pooperacyjnych, na których znajdują się jeszcze szwy), oparzeniach, odleżynach, owrzodzeniach, grzybicy lub innego rodzaju przerwaniu ciągłości skóry.

Ciąża, karmienie piersią, młody lub podeszły wiek, a także skrajne wyniszczenie i poważne choroby przewlekłe nie są przeciwwskazaniami.

USG – cena

USG jest badaniem, do którego nie trzeba mieć skierowania, jeśli wykonujemy je prywatnie. Cena waha się od 150-300 zł.

Jak przygotować się do USG?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zadbać o to, aby skóra w badanym miejscu była czysta i wolna od balsamów, kremów, maści lub kosmetyków. Jedynym wyjątkiem jest USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Często, aby uwidocznić pęcherz moczowy, godzinę przed badaniem zaleca się wypicie około 1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Natomiast na USG jamy brzusznej najlepiej przyjść na czczo.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Seitz K., Braun B., Ultrasonografia. Od wskazania do interpretacji, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. Pietryga M., Toboła K., Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna – możliwości technik 3D, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami