Leukocytoza to zjawisko odnoszące się do podwyższonej liczby krwinek białych (leukocytów) we krwi. Może wskazywać zarówno na mniej lub bardziej poważne choroby, jak i na naturalne, fizjologiczne reakcje toczące się w organizmie. Dlatego badanie poziomu leukocytów stanowi jedynie orientacyjną czynność i musi być wykonywane w połączeniu z innymi badaniami.
Leukocytoza – przyczyny
Wszystko zależy również od tego, które leukocyty wzrosły. W fizjologii do grona leukocytów zaliczamy bowiem limfocyty, monocyty oraz neutrofile, eozynofile i bazofile. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny chorobowe podniesienia poszczególnych frakcji leukocytów:
- limfocytoza – przebyte infekcje, stany zapalne toczące się w ustroju, błonica, kiła, gruźlica i inne infekcje bakteryjne, białaczka limfatyczna;
- monocytoza – zakażenia bakteryjne, wirusowe i pierwotniakowe, choroba Leśniowskiego-Crohna, różnego rodzaju kolagenozy, marskość wątroby, choroby autoimmunologiczne;
- neutrofilia – infekcje bakteryjne, usunięcie śledziony, białaczka, chłoniak, zespół Cushinga, choroby autoimmunologiczne;
- eozynofilia – atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, AIDS, choroba Addisona, białaczka i inne nowotwory;
- bazofilia – gruźlica, choroba Leśniowskiego-Crohna, białaczka szpikowa.
Leukocytoza może mieć miejsce również u kobiet ciężarnych, podczas silnego stresu, a nawet tuż po spożyciu bardzo obfitego posiłku. Może wskazywać na mniej groźne choroby – alergie, katar sienny czy przeziębienie. Towarzyszy wieloletnim palaczom i może pojawiać się przy przegrzaniu lub znacznym wyziębieniu organizmu. Najczęściej leukocytoza wiąże się z podniesioną ilością neutrofili.
Leukocytoza – objawy
Leukocytozę diagnozuje się wówczas, gdy poziom leukocytów wzrośnie powyżej 10 000 na 1 mm3. Norma u zdrowej osoby dorosłej wynosi natomiast 4000-10 000 na 1 mm3. Warto wiedzieć, że leukocytoza sama w sobie nie powoduje żadnych niepokojących objawów. Wszelkie pojawiające się objawy wynikają z choroby podstawowej, która przyczyniła się do podwyższenia poziomu określonej frakcji leukocytów. Przykładowo, w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna pacjenci zmagają się z bólami brzucha i częstymi biegunkami, natomiast przy astmie oskrzelowej typowy jest uporczywy kaszel, duszności i obniżenie kondycji.
Leukocytoza – badanie
Podstawowym badaniem w przypadku leukocytozy jest morfologia krwi obwodowej. Pobiera się krew z żyły łokciowej, a wyniki dostępne są jeszcze tego samego dnia. Do punktu pobrań należy stawić się na czczo, najlepiej z samego rana. Dzień wcześniej oraz w dniu badania należy ograniczać intensywną aktywność fizyczną i unikać stresu. Podstawowymi wskazaniami do badania są podejrzenie lub monitorowanie leczenia:
- chorób autoimmunologicznych;
- przebiegających z obniżeniem odporności;
- zakażeń;
- nawracających infekcji;
- schorzeń wieloukładowych;
- uczuleń i alergii.
Badanie leukocytów można wykonać również w ramach kontroli stanu zdrowia. Rekomenduje się wykonywanie morfologii raz w roku, bez względu na wiek. Jeśli pojawi się potwierdzenie leukocytozy, należy wykonać dodatkowe badania, w zależności od podejrzeń lekarza – np. USG jamy brzusznej, badanie moczu czy tomografię komputerową.
Leukocytoza – leczenie
Leukocytoza sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej manifestacją. Dlatego nie leczy się leukocytozy, tylko chorobę podstawową, która ją spowodowała. W efekcie podstawą jest szczegółowa diagnostyka. Infekcje bakteryjne leczy się odpowiednio dobraną antybiotykoterapią, nowotwory – chemioterapią i radioterapią, natomiast w przypadku chorób autoimmunologicznych nie ma możliwości całkowitego wyleczenia ich, dlatego dąży się jedynie do ich ustabilizowania. Znaczenie ma w tym przypadku farmakoterapia, zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kopeć-Szlęzak J., Procesy migracji komórek krwiotwórczych i leukocytów, Journal of Transfusion Medicine, 2/2014.
- Wołowiec D., Interpretacja wyników hematologicznych badań laboratoryjnych w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 1/2018.
- Winiarska A., Zbrzeźniak J., Wasilewski G., Stompór T., Leukocytoza jako izolowany objaw zacieku płynu dializacyjnego do jamy opłucnej — opis przypadku i przegląd literatury, Forum Nefrologiczne, 11/2018.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz