Aktualizacja: 12 grudnia 2022
Dermatologia to niezwykle istotna w dzisiejszych czasach dziedzina medycyny, zajmująca się opisywaniem, analizą, diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry i jej przydatków. Zarówno w odniesieniu do odrębnych chorób skóry, jak i do zmian skórnych rozwijających się jako następstwo zupełnie innych chorób ogólnoustrojowych ujawniających się w ten sposób (np. czerniak).
Spis treści
Czym zajmuje się dermatologia?
Wyróżniamy dermatologię kliniczną oraz doświadczalną. Dermatologia kliniczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób skóry, natomiast dermatologia doświadczalna opiera się na poznawaniu i analizowaniu mechanizmów, budowy, funkcji, właściwości skóry. Udając się do dermatologa możemy liczyć na to, że problemy skóry i jej przydatków (włosów, paznokci), z którymi się aktualnie zmagamy, zostaną dokładnie ocenione i zbadane, a następnie wyleczone (jeśli jest to możliwe).
Z dermatologią ściśle wiążą się dyscypliny takie jak:
- kosmetologia (pielęgnowanie wyglądu, zwiększanie atrakcyjności ludzkiego ciała);
- wenerologia (rozpoznawanie i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową);
- dermatochirurgia (chirurgiczne leczenie chorób skóry);
- psychodermatologia (leczenie problemów skórnych wynikających z problemów emocjonalnych i psychicznych).
Dermatologia jest także dziedziną mającą wiele poddziedzin. Wyróżniamy dermatologię dziecięcą (lekarz zajmuje się wyłącznie problemami skórnymi wieku dziecięcego) czy dermatologię geriatryczną (analogicznie – pacjentami są tu wyłącznie osoby starsze).
Choroby dermatologiczne
Do najczęściej diagnozowanych współcześnie chorób dermatologicznych zaliczamy:
- łojotokowe zapalenie skóry;
- łuszczycowe zapalenie skóry;
- trądzik;
- atopowe zapalenie skóry;
- egzemy;
- plamicę (plamicę starczą, plamicę polekową i wiele innych);
- łupież;
- opryszczkę;
- znamiona barwnikowe;
- nadmierną potliwość ciała;
- łysienie;
- różycę;
- wypryski zawodowe;
- alergie skórne;
- nowotwory skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- twardzinę układową;
- chorobę Duhringa;
- rumienie wielopostaciowe;
- bielactwo;
- wszawicę i świerzb.
Oraz wiele innych chorób. Jak widać, są wśród nich pojedyncze jednostki chorobowe, np. trądzik, jak również problemy, które jedynie objawiają się w obrębie skóry, lecz mogą zajmować wiele innych narządów i układów w ciele człowieka, np. twardzina układowa. Dermatolog musi więc posiadać ogromną wiedzę nie tylko z zakresu budowy, funkcjonowania i patologii skóry, ale również chorób wewnętrznych, dietetyki czy farmakologii.
Jak wygląda wizyta dermatologiczna?
Wizyta dermatologiczna zawsze opiera się na szczegółowym wywiadzie i ocenie stanu skóry pacjenta. Już na podstawie wywiadu można uzyskać informacje, które pomogą w różnicowaniu problemów. Przykładowo, jeśli pacjent wskaże, że w ostatnim czasie zaczął przyjmować leki na receptę, a wysypka pojawiła się niedługo później, wiadomo, że będzie ona miała związek z takim leczeniem. Wówczas postępowanie będzie opierać się na zwalczaniu wysypki przez odstawienie lub zmianę leków.
Skórę pacjenta ogląda się w powiększeniu i pod specjalnym, mocnym światłem. Jeśli jest to konieczne, lekarz może pobrać wycinek zmiany skórnej do badania histopatologicznego. Zwykle wykonuje się tę czynność przy podejrzeniu zmian nowotworowych, choć nie tylko. Dermatolog może również zalecić wykonanie skórnych testów alergicznych lub badania krwi. Następnie przepisze odpowiednie leki i zaleci optymalne sposoby pielęgnacji ciała dla danego problemu zdrowotnego. Jeśli zauważy niepokojące zmiany wskazujące na zupełnie inne choroby może skierować pacjenta do onkologa, endokrynologa lub innego specjalisty.
Dermatologia – specjalizacja
Dermatologiem może zostać każda osoba, która ukończyła 6-letnie studia na kierunku lekarskim i zdała egzaminy. To jednak nie koniec drogi kształcenia. Specjalizacja z dermatologii trwa kolejnych 5 lat i dopiero po upływie tego czasu przyszły dermatolog przystępuje do kolejnych egzaminów. Tym razem wyłącznie ze swojej dziedziny. Po ich zdaniu otrzymuje tytuł dermatologa.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Nowicki R., Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zostaw komentarz