Aktualizacja: 29 listopada 2022
RZS, czyli choroba o nazwie reumatoidalne zapalenie stawów, to często diagnozowane schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, atakujące przede wszystkim stawy osoby chorej. Objawia się silnym sztywnością i bólem stawów, a także okresowymi stanami zapalnymi, czemu towarzyszy obrzęk okolicy stawów i tkliwość uciskowa. Na początku atakowane są drobne stawy dłoni i stóp, po czym choroba rozprzestrzenia się w kierunku centralnym ciała. Poniżej przedstawiamy leczenie i domowe sposoby przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Spis treści
RZS – leczenie farmakologiczne
Na samym początku należy zaznaczyć, że RZS jest chorobą przewlekłą o nieustalonej etiologii, w związku z czym nie istnieje możliwość leczenia przyczynowego. Dostępne metody lecznicze mają na celu głównie łagodzić objawy i spowalniać ich progres, poprawiając tym samym jakość życia pacjenta. Pierwszym i jednym z ważniejszych zaleceniem w strategii postępowania z chorym na RZS jest włączenie leczenia ksLMPCH, czyli klasycznych leków modyfikujących przebieg choroby. Należą do nich m.in. Metotreksat czy Sulfasalazyna. Farmakoterapię należy rozpocząć tak szybko jak to tylko możliwe, najlepiej tuż po postawieniu rozpoznania. Leczenie kontynuuje się do uzyskania remisji trwającej przynajmniej 6 miesięcy lub do uzyskania bardzo niskiej aktywności choroby.
W leczeniu ważne są regularne wizyty u reumatologa, który będzie monitorował stan zdrowia pacjenta, rozwój choroby i skuteczność leczenia. Dzięki temu szybko wykryje ewentualne nieprawidłowości i zmodyfikuje plan leczenia np.zmieni dawkę leków, wprowadzi nowe leki czy zleci rehabilitację. Rekomendowana częstotliwość takich wizyt wynosi raz na 1-3 miesiące.
Przy ostrych lub bardzo uciążliwych objawach rozważa się stosowanie glikokortykosteroidów. Zaleca się jednak ich krótkoterminowe stosowanie i zmniejszanie aż do całkowitej rezygnacji tak szybko, jak to możliwe. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów wiąże się bowiem z licznymi, poważnymi powikłaniami.
RZS – leczenie chirurgiczne i iniekcje
Zabiegi operacyjne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów dzieli się na:
- profilaktyczno-lecznicze – zapobiegają destrukcji stawów i ścięgien oraz zniekształceniom stawów;
- korekcyjno-rekonstrukcyjne – wykonywane u pacjentów z rozwiniętymi zmianami i zniekształceniami stawów .
Zabiegi powinny być jednak ostatecznością. Z dużą nadzieją wiąże się coraz popularniejsze dzisiaj iniekcje dostawowe lub dożylne komórkami macierzystymi. Metoda bazuje na podawaniu choremu allogenicznych łącznotkankowych komórek macierzystych pozyskiwanych najczęściej z tkanki tłuszczowej.
Domowe sposoby na leczenie RZS
Wielu pacjentów wspiera leczenie podstawowe domowymi sposobami, które często pozwalają ograniczyć sztywność stawów i stan zapalny oraz zmniejszają dolegliwości bólowe. Najważniejszym elementem postępowania domowego jest odpowiednia dieta i suplementacja. Dieta powinna wykluczać żywność modyfikowaną, cukry proste i gotowe dania bogate w chemiczne konserwanty, co nasila stan zapalny i potęguje objawy chorób autoimmunologicznych. Z kolei powinna zawierać witaminy, minerały, pełnowartościowe białko, NNKT oraz węglowodany złożone. Warto codziennie suplementować witaminę D, kolagen i kwas hialuronowy, które wspierają stawy i kości. Wielu pacjentów wskazuje na skuteczność apiterapii, w tym suplementację pyłku pszczelego czy propolisu.
Aby zachować zdrowie stawów jak najdłużej zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną w pełnym zakresie ruchomości. Dobrze sprawdzają się jazda na rowerze (lub rowerku stacjonarnym), pływanie oraz codzienna gimnastyka. Warto udać się do fizjoterapeuty, który przy pomocy kinezyterapii i terapii manualnej będzie wspierał aparat ruchu pacjenta.
Kolejnym domowym sposobem są okłady na stawy – z liści młodej, tłuczonej kapusty lub z okłady imbiru. Można również wykonywać ciepłe lub zimne okłady, w zależności od preferencji (z ciepłych zaleca się zrezygnować w okresie zaostrzenia choroby). Sprawdza się również ziołolecznictwo łączone – zarówno okłady z naparów ziołowych, jak i picie naparów. Najlepsze efekty daje stosowanie żywokostu lekarskiego czy owoców dzikiej róży.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Felis-Giemza A., Strategia leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów z uwzględnieniem obecności czynników „złej prognozy”, Varia Medica, 1/2017.
- Bączyk G., Przegląd badań nad jakością życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, Reumatologia, 6/2008.
- Majdan M., Wczesne reumatoidalne zapalenie stawów w pytaniach i odpowiedziach, Lekarz POZ, 1/2019.
Zostaw komentarz