Kolagen do picia
Kolagen do picia

EndokrynologEndokrynolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem wszelkich zaburzeń układu dokrewnego, czyli wewnątrzwydzielniczego. Narządami dokrewnymi zwie się wszystkie te, które wykazują zdolność produkcji hormonów (np. jajniki produkujące hormony płciowe u kobiet lub gruczoł tarczowy produkujący trójjodotyroninę, kalcytoninę lub tyroksynę). W dzisiejszych czasach zaburzenia hormonalne zalicza się do grona najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych.

 

Czym się zajmuje endokrynolog?

Endokrynolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządów dokrewnych. W zależności od poszczególnych narządów są nimi:

I wiele innych zaburzeń hormonalnych. Pacjent może zmagać się z nadmierną produkcją hormonów przez poszczególne narządy dokrewne oraz z niedostateczną produkcją hormonów. Obie sytuacje wiążą się z charakterystycznym, nieprzyjemnym obrazem klinicznym.

Kim jest endokrynolog?

Endokrynologiem można zostać po ukończeniu studiów (6-letnich) na kierunku lekarskim. Następnie należy zdobyć specjalizację, droga ta zajmuje dodatkowo 5 lat. W tym czasie przyszły lekarz endokrynolog odbywa praktyki na oddziale endokrynologicznym. Specjalizacja kończy się egzaminem. Kandydat musi wyróżniać się otwartym umysłem i bystrością, ponieważ objawy pojawiające się w przebiegu chorób endokrynologicznych często są niespecyficzne. Zadaniem lekarza jest łączenie ich z poszczególnymi częściami zebranego wywiadu lekarskiego i konkretnymi chorobami.

Kiedy do endokrynologa?

Wizyta u endokrynologa jest wskazana w przypadku wystąpienia następujących objawów:

Wizyta u endokrynologa zalecana jest również osobom, które chcą skontrolować pracę układu dokrewnego. Szczególnie wtedy, gdy w najbliższej rodzinie występują różnego rodzaju zaburzenia hormonalne.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Pierwsza wizyta u endokrynologa obejmuje zawsze szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz zbiera odpowiedzi na pytania takie jak samopoczucie w zależności od dnia miesiąca (u kobiet), występujące i niepokojące objawy, dieta, styl życia, stres w życiu codziennym czy przyjmowane leki. Lekarza należy poinformować również o chorobach endokrynologicznych i innych występujących w rodzinie. Po zebraniu wywiadu lekarz na podstawie swoich podejrzeń kieruje pacjenta na szczegółowe badania.

Podstawą są badania krwi i badanie moczu, na podstawie których można ocenić poziom poszczególnych hormonów. Uzupełnieniem diagnostyki są natomiast badania obrazowe, np. USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Na ich podstawie można zaobserwować np. powiększenie narządu lub ewentualne guzy i zgrubienia w jego obrębie. Pacjent zgłasza się ponownie do lekarza wraz z wynikami badań. Na ich podstawie dobierana jest terapia zdiagnozowanego schorzenia. Zwykle leczenie endokrynologiczne obejmuje zmianę stylu życia (np. modyfikację diety) oraz farmakoterapię.

Ile kosztuje wizyta u endokrynologa?

Prywatna wizyta u endokrynologa to koszt rzędu 150-250 zł, w zależności od doświadczenia i renomy lekarza. Z pomocy specjalisty można również skorzystać w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Wówczas wizyta odbywa się za darmo. Wcześniej należy jednak otrzymać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Turner H., Eastell R., Grossman A., Oksfordzki podręcznik endokrynologii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2022.
  2. Zgliczyński W., Wielka interna – endokrynologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami