Onkolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych – zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym. W praktyce wyróżnia się 3 specjalistów w tej dziedzinie: onkologa klinicznego, radioterapeutę oraz chirurga onkologa. Nie zawsze wizyta u onkologa wiąże się z rozpoznaniem nowotworu – niekiedy jest przeprowadzana po to, aby go wykluczyć.
Spis treści
Onkolog – czym się zajmuje?
Onkolog zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych (zwanych potocznie rakiem). Współcześnie nowotwory znajdują się w czołówce przyczyn śmierci ludzi na całym świecie, a przyczyny ich powstawania nie są znane. Czyni je to tym groźniejszymi problemami zdrowotnymi XXI wieku. Nowotwory zalicza się do chorób cywilizacyjnych, ponieważ czynniki ryzyka w dużej mierze wynikają z rozwoju cywilizacji i współczesnego stylu życia między innymi promieniowanie jonizujące, palenie papierosów, stres, niezdrowa dieta. Do nowotworów występujących najczęściej zalicza się:
- raka piersi;
- raka trzonu macicy lub raka szyjki macicy;
- mięsaki;
- raka jajników;
- raka płuc;
- chłoniaki;
- raka prostaty;
- raka jelita grubego;
- gruczolaki;
- raka żołądka;
- raka mózgu;
- białaczkę;
- raka krtani i raka przełyku;
- raka jądra;
- i wiele innych.
W praktyce komórki nowotworowe mogą namnażać się w dowolnej części ciała. Jak wspomniano we wstępie w dziedzinie onkologii wyróżnia się 3 specjalistów, a każdy zajmuje się nieco inną częścią procesu leczenia. Onkolog kliniczny całościowo opiekuje się pacjentami z rakiem, wykonując wszelkie czynności lecznicze poza interwencjami chirurgicznymi. Tymi zajmuje się chirurg onkolog. Musi on efektywnie i bezpiecznie dla pacjenta wyciąć zmiany nowotworowe często z marginesem zdrowych tkanek. Z kolei radioterapeuta zajmuje się planowaniem radioterapii – jednej z kluczowych metod leczenia nowotworów. Radioterapeuta współpracuje dodatkowo z fizykiem medycznym i elektroradiologiem.
Kiedy do onkologa?
Konsultacja u onkologa będzie wskazana zawsze wtedy, gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na raka oraz gdy inne badania wyszły nieprawidłowo. Zazwyczaj pacjenci nie udają się do onkologa z własnej inicjatywy lecz w momencie, gdy inny specjalista im to zaleci. Przykładowo u kobiet wizyta u onkologa będzie zalecana, gdy ginekolog stwierdzi nieprawidłowości w badaniach cytologicznych lub w mammografii. Z kolei gastroenterolog może zalecić konsultację onkologiczną w sytuacji, gdy podczas kolonoskopii pojawią się podejrzenia nowotworu. Objawami, które często występują w trakcie chorób nowotworowych są między innymi:
- krew w kale lub w krwiomocz;
- nagła utrata masy ciała bez konkretnej przyczyny;
- przewlekła gorączka;
- skrajne zmęczenie i osłabienie organizmu;
- długotrwałe dolegliwości bólowe, np. wątroby czy żołądka;
- kaszel z odkrztuszaniem krwi;
- niepokojące narośla, guzki, wykwity skórne;
- pieprzyki o nieregularnych kształtach, zwłaszcza gdy sączy się z nich wydzielina lub krew;
- bolesne zgrubienia na piersiach;
- nadmierna, ciągła senność organizmu;
- rany i owrzodzenia, które pomimo podjętego leczenia nie chcą się zagoić.
Spotkanie z onkologiem nie powinno jednak wywoływać skrajnych, negatywnych emocji i nadmiernego stresu, ponieważ niekiedy okazuje się, że powyższe objawy mają zupełnie inną, mniej groźną przyczynę.
Wizyta u onkologa
Wizyta u onkologa nie wymaga większych przygotowań. Wystarczy zastanowić się (i w razie potrzeby spisać na kartce) wszelkie niepokojące objawy. Należy mieć ze sobą również wszystkie wyniki badań, na podstawie których pojawiło się podejrzenie nowotworu. Z pewnością padną pytania dotyczące przyjmowanych leków oraz stylu życia – warto więc zastanowić się nad tym.
Ile kosztuje wizyta u onkologa?
W Polsce nie potrzebne jest skierowanie do onkologa. Przy podejrzeniu nowotworu można od razu zapisać się do takiego specjalisty w ramach NFZ. Można również zapisać się do niego prywatnie. Wówczas koszt wizyty waha się w granicach 250-350 zł, w zależności od renomy i doświadczenia onkologa oraz od lokalizacji gabinetu, w którym przyjmuje.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Deptała A., Stec R., Smoter M., Onkologia, Wydawnictwo AsteriaMed, Gdańsk 2021.
- Kordek R., Jassem J., Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
Zostaw komentarz