Aktualizacja: 12 listopada 2022
Hipersomnia to dolegliwość związana z nadmiernym odczuwaniem senności, także w ciągu dnia. Może wiązać się również z koniecznością wydłużania czasu snu. Konsekwencje dotyczą zwłaszcza relacji z innymi ludźmi oraz własnego samopoczucia, co przekłada się negatywnie na jakość życia codziennego. Leczeniem problemu najczęściej zajmuje się lekarz endokrynolog lub neurolog.
Hipersomnia – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn hipersomnii, ponieważ grupa tego typu dolegliwości nie jest jednorodna. W skład hipersomnii wchodzą między innymi schorzenia związane z chorobami somatycznymi, zespół Kleine-Levina czy narkolepsja. Przykładowo, zespół Kleine-Levina wiąże się z różnymi mutacjami genowymi zlokalizowanymi w genie LMOD3. Innymi możliwymi przyczynami nadmiernej, patologicznej senności są:
- zaburzenia hormonalne;
- przyjmowanie niektórych leków (jako ich skutki uboczne);
- zaburzenia odżywiania lub postrzegania;
- depresja;
- przyjmowanie narkotyków;
- nadmierny stres w codziennym życiu;
- nieodpowiednia dieta;
- cukrzyca;
- nadwaga lub otyłość;
- doznane urazy głowy;
- infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Często źródła hipersomnii szuka się również w chorobach neurologicznych.
Zobacz również: Zaburzenia snu.
Hipersomnia – objawy
Odczuwanie nadmiernej senności oraz wydłużanie czasu trwania nocnego odpoczynku ma wiele konsekwencji, wśród których najczęściej występującymi są:
- niższa wydajność w pracy;
- uczucie ciągłego zmęczenia i brak energii do działania;
- spadek motywacji;
- zaburzenia libido;
- splątanie;
- pogorszenie odporności i ogólnego stanu zdrowia;
- wahania nastroju, stany depresyjne;
- rozdrażnienie;
- gorsze wyniki w szkole i na studiach;
- częstsze występowanie problemów rodzinnych;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- omamy przysenne;
- wewnętrzne uczucie niepokoju;
- spowolnienie mowy.
Hipersomnia przekłada się na życie zawodowe, rodzinne, osobiste i na relacje partnerskie. W nawracającej hipersomnii obserwuje się okresy objawowe trwające nawet kilkanaście dni, po których następują okresy całkowicie bezobjawowe. W trakcie epizodu hipersomnii można zaobserwować sen trwający nawet 18 godzin. Udowodniono, że problem ten dotyka częściej mężczyzn niż kobiety.
Zobacz również: Senność po jedzeniu.
Diagnostyka hipersomnii
Diagnozowanie przyczyn hipersomnii jest trudne ze względu na mnogość możliwych przyczyn. W pierwszej kolejności bada się jednak czynność układu nerwowego. Podstawą są: tomografia komputerowa głowy, test wielokrotnej latencji snu oraz polisomnografia (rejestrowanie procesów zachodzących w organizmie podczas snu). Zawsze bezwzględnie wykonuje się także badania krwi i moczu, aby wykluczyć ewentualne choroby endokrynologiczne i ogólnoustrojowe. Kluczowy jest szczegółowy wywiad dotyczący stylu życia pacjenta, przyjmowanych leków oraz chorób własnych i w rodzinie.
Hipersomnia – leczenie
W niektórych przypadkach wystarczy modyfikacja stylu życia, aby objawy nadmiernej senności zaczęły stopniowo się zmniejszać i znikać. Rekomenduje się:
- unikanie spożywania żywności przetworzonej, tłuszczów zwierzęcych i słodyczy;
- rezygnacja z palenia papierosów, nienadużywanie alkoholu;
- włączenie do diety owoców, warzyw, NNKT, pełnowartościowego białka, węglowodanów złożonych oraz suplementów diety dodających energii, np. chlorelli czy koenzymu Q10;
- chodzenie spać o stałej porze, najlepiej w okolicach godziny 22;
- konsekwentne skracanie czasu trwania nocnego odpoczynku poprzez nastawianie budzika;
- unikanie stresu lub nauka radzenia sobie z nim (np. medytacja, rozwijanie hobby, wizyty u psychoterapeuty);
- uprawianie regularnej aktywności fizycznej.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy przyczyny hipersomnii wiążą się z chorobami. Wówczas podstawą leczenia jest ustabilizowanie choroby podstawowej lub w miarę możliwości całkowite jej wyleczenie. Gdy hipersomnia jest skutkiem ubocznym stosowania leków należy je odstawić lub zamienić na inne. Pomocniczo można stosować leki modulujące działanie ośrodkowego układu nerwowego.
Do domowych sposobów pobudzających zaliczamy natomiast m.in. zmiennocieplne prysznice, ziołolecznictwo (picie naparów z żeń-szenia, lukrecji lub cytryńca chińskiego), oddychanie torem przeponowym bądź spacery na świeżym powietrzu.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Żarowski M., Szczerba A., Malendowicz-Major B., Jankowska A., Nawracająca hipersomnia, Neurologia Dziecięca, 29/2020.
- Szelenberger W., Hipersomnie pochodzenia ośrodkowego, Pneumonologia i Alergologia Polska, 1/2007.
- Skalski M., Zaburzenia snu w codziennej praktyce, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz