Kolagen do picia
Kolagen do picia

Choroby układu moczowegoChoroby układu moczowego to różnego rodzaju problemy zdrowotne dotyczące dróg moczowych, w skład których wchodzą: nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Są częste zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez względu na wiek. Diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego zajmuje się urolog, choć jeśli dotyczą one nerek, w skład zespołu interdyscyplinarnego powinien wchodzić również nefrolog. W ostatnim czasie docenia się również pomoc fizjoterapeutów uroginekologicznych.

Choroby układu moczowego – charakterystyka

Poniżej opisano najczęściej występujące choroby układu moczowego.

Kamica nerkowa

Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącanie się z moczu substancji, których stężenie przekracza próg dopuszczalności. W konsekwencji odkładają się one w układzie moczowym w postaci nierozpuszczalnych złogów, które wraz z upływem czasu tworzą kamienie nerkowe. Zwykle zbudują je związki wapnia, szczawianu oraz fosforanów, czyli składników dostarczanych do organizmu wraz z dietą. Właśnie dlatego leczenie kamicy nerkowej opiera się przede wszystkim na modyfikacji diety i wykluczeniu z niej produktów bogatych w powyższe związki.

Kamica nerkowa wiąże się z bardzo silnym bólem w momencie, gdy kamienie (lub piasek) przesuwają się wzdłuż dobrze unerwionych moczowodów. Atak trwa nawet do 60 minut, towarzyszą mu nudności i wymioty, silne parcie na pęcherz przy oddawaniu minimalnych porcji moczu oraz zimne poty. Diagnozując kamicę nerkową należy wykonać badanie moczu oraz USG układu moczowego.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może mieć charakter wysiłkowy, z przepełnienia bądź z parciem naglącym. Problem charakteryzuje się bezwiednym oddawaniem niewielkich ilości moczu, np. podczas kichania czy śmiania się (jak ma to miejsce w przypadku charakteru wysiłkowego). Częstym zjawiskiem jest częstomocz nocny. Nietrzymanie moczu jest sporym dyskomfortem, szczególnie dla młodych, aktywnych fizycznie osób. Diagnostyką problemu skutecznie zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny na podstawie badania per vaginam / per rectum. Także fizjoterapia stanowi skuteczną metodę leczenia u osób w każdym wieku. Podstawę stanowią świadome, indywidualnie dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz zmiana nawyków toaletowych.

Infekcje układu moczowego

Często mają charakter nawracający i stanowią przyczynę bliznowacenia nerek, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju przewlekłej choroby nerek i nadciśnienia tętniczego. Mogą dotyczyć każdego odcinka układu moczowego, najczęściej jednak diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego. Przeważnie bezpośrednią przyczyną jest bakteria E.coli, naturalnie bytująca w obrębie jelita grubego. Przy nieodpowiednich nawykach w toalecie oraz niedostatecznej higienie może przenieść się do dróg moczowych powodując szereg objawów takich jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu czy zmiana zabarwienia moczu, nierzadko z domieszką krwi.

Jako że kobiety posiadają z natury krótszą cewkę moczową są one bardziej narażone na infekcje dróg moczowych. Podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia i farmakoterapia ogólnoustrojowa. Wskazane jest picie dużej ilości wody oraz wszelkie napoje będące bogatym źródłem witaminy C, np. acerola, napar z dzikiej róży czy sok z żurawiny.

Nowotwór układu moczowego

Jedną z najpoważniejszych chorób układu moczowego jest rak, rozwijający się przeważnie w obrębie pęcherza moczowego lub nerki. Ciekawostką jest, że rak pęcherza moczowego zajmuje 5. miejsce na liście częstości przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami wśród mężczyzn. Wśród objawów znajdują się: krwiomocz, ból, pieczenie, bolesne i częste oddawanie moczu, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza moczowego. Podobne objawy mają miejsce w nowotworze nerki. Wraz z upływem czasu dochodzą do nich objawy ogólnoustrojowe, np. utrata apetytu, nagła utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie.

Przyczyny rozwoju nowotworów nie zostały poznane. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz onkolog. W przypadku nowotworu nienaciekającego błonę mięśniową pęcherza moczowego podejmuje się leczenie oszczędzające, a więc elektroresekcję przezcewkową. Bardziej radykalną metodą jest usunięcie całego pęcherza moczowego, czyli cystektomia. Podobne postępowanie widnieje przy raku nerki. Uzupełniająco stosuje się chemioterapię.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Borkowski A., Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Więcek A., Nieszporek T., Choroby nerek – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami