Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 listopada 2022

Testy alergiczne skórne wciąż są złotym standardem diagnostyki alergii różnego rodzaju. Badanie jest bezpieczne, szybkie i wskazuje na konkretną alergię z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Dzięki temu można natychmiast po uzyskaniu wyniku dodatniego wdrożyć odpowiednie leczenie. Tego typu testy można wykonywać bez względu na wiek pacjenta – często kieruje się na nie nawet małe dzieci.

Rodzaje alergicznych testów skórnych

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stworzono wiele rodzajów alergicznych testów skórnych, dzięki czemu metodę zawsze dobiera się do potrzeb pacjenta. Wśród testów alergicznych skórnych wymienia się więc następujące:

  • testy otwarte – diagnostyka nadwrażliwości następuje natychmiast, czyli w momencie wykonywania badania. Najczęściej tym sposobem rozpoznaje się alergie na kosmetyki;
  • testy półotwarte – diagnostyka nadwrażliwości ma charakter opóźniony, czyli dokonuje się jej w pewnym odstępie czasu od dnia wykonania badania;
  • punktowe testy skórne – polegają na aplikacji alergenu bezpośrednio na opisany punkt na skórze. Tym sposobem można stwierdzać alergie pokarmowe, wziewne czy na leki;
  • naskórkowe testy płatkowe – diagnostyka wyprysku kontaktowego;
  • atopowe testy płatkowe – znajdują zastosowanie w diagnostyce problemów natury atopowej, czyli w alergiach pojawiających się w przebiegu atopowego zapalenia skóry;
  • testy śródskórne – polegają na wstrzyknięciu alergenu do skóry. Tym sposobem najczęściej diagnozuje się nadwrażliwość na leki lub jad owadów.

Mimo tak szerokiego wyboru różnych testów, we współczesnej diagnostyce alergologicznej najczęściej wykorzystuje się punktowe testy skórne. Z ich pomocą można ustalić rozpoznanie każdej alergii IgE-zależnej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zobacz również: Zioła na alergie.

Punktowe testy alergiczne skórne – na czym polegają?

Minimalny panel alergenów wziewnych powinien zawierać następujące alergeny:

  • roztocza;
  • sierść zwierząt domowych;
  • pleśnie;
  • mieszanki pyłków traw, żyta;
  • mieszankę pyłków drzew wczesnopylących;
  • mieszaninę chwastów;
  • mieszankę pyłków drzew późnopylących.

Z kolei w przypadku panelu pokarmowego, wymaganymi alergenami są:

Oczywiście w wielu placówkach panele te można dowolnie rozszerzać. Typowym miejscem umieszczania alergenów na ciele pacjenta jest przedramię. Kolejne alergeny umieszcza się na skórze w odległości przynajmniej 2 cm od siebie, używając standaryzowanego lancetu. Ostrze lancetu testowego służy do przebicia skóry w taki sposób, aby alergen mógł przedostać się do organizmu pacjenta. Nie należy martwić się o poważne reakcje alergiczne, nawet w przypadku dodatniego wyniku – ilości alergenów są tak małe, że służą jedynie do stwierdzenia alergii, nie wiążą się natomiast ze szkodami dla zdrowia. Skórę nakłuwa się poprzez kroplę alergenu pamiętając, aby do nakłucia kropli kolejnego alergenu używać nowego lancetu.

Interpretacja

Po pewnym czasie od momentu wykonania badania można zaobserwować 2 sytuacje – albo nie pojawi się na skórze żadna zmiana (test alergiczny negatywny) albo pojawi się zmiana skórna w postaci rumienia lub bąbla (test alergiczny pozytywny). Za dodatni wynik alergicznego testu skórnego uznaje się pojawienie się bąbla o średnicy większej niż 3 mm. U niektórych osób dochodzi ona nawet do 17 mm. Nie jest to jednak reguła, ponieważ alergia na mleko krowie stwierdzana jest na podstawie średnicy bąbla alergicznego mniejszej niż 2 mm. Innymi słowy – średnica bąbla jest ustandaryzowana dla poszczególnych alergenów.

Dlatego tak ważne jest, aby badanie przeprowadzała i interpretowała przeszkolona osoba z personelu medycznego. Tylko to da gwarancję rzetelności.

Podsumowanie

Punktowe testy alergiczne skórne nie mogą służyć do oceny efektywności immunoterapii alergenowej z alergenami inhalacyjnymi, ani być podstawą decyzji o jej przerwaniu z powodu nieefektywności klinicznej. Powtórne przeprowadzenie testów jest wskazane w następujących sytuacjach: podejrzenie wystąpienia nowych uczuleń, zmiany w objawach klinicznych chorego, a także u dzieci w wieku 0-6 lat (co 1-2 lata).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ziętkowska E., Ziętkowski Z., Bodzenta-Łukaszyk A., Udział pielęgniarki w diagnostyce chorób alergicznych – testy skórne, Problemy Pielęgniarskie, 4/2010.
  2. Emeryk A., Bartkowiak-Emeryk M., Jędrzejewski A., Alergiczne testy skórne punktowe, Alergia, 1/2017.
  3. Szmyd B., Biedrzycka M., Rogut M., Daszkiewicz G., Hałucha J., Kaszkowiak M., Kowalski M., Kurowski M., Porównanie efektywności diagnostycznej testów skórnych i pomiaru swoistych IgE w surowicy dla potwierdzania alergii na pokarmy i alergeny wziewne, Alergia Astma Immunologia, 2/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami