Kolagen do picia
Kolagen do picia

PediatraPediatra to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób wieku dziecięcego. Patogeneza i przebieg licznych chorób u dzieci różni się od tych w wieku dorosłym, wymagane jest również zupełnie inne podejście. Aby zostać pediatrą należy ukończyć 6-letnie studia na kierunku lekarskim oraz zrobić specjalizację trwającą dodatkowych 5 lat.

Pediatra – czym się zajmuje?

Choroby wieku dziecięcego stanowią bardzo szeroką grupę różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Wśród nich znajdują się między innymi:

I wiele innych. Część tych chorób może również dotyczyć osób dorosłych, jednak zadaniem pediatry jest dobranie metod leczenia indywidualnie do młodej wieku pacjenta. Lekarz pediatra zajmuje się wszystkimi chorobami u dzieci i młodzieży, bez względu na dziedzinę. Każdy specjalista może w dalszym ciągu kształcić się, aby pomagać dzieciom na oddziałach takich jak:

  • onkologia (onkolog dziecięcy);
  • ortopedia (ortopeda dziecięcy);
  • endokrynologia (endokrynolog dziecięcy);
  • ginekologia (ginekolog dziecięcy).

W praktyce na każdym oddziale szpitalnym może znaleźć się dziecko – zadaniem lekarza dziecięcego jest więc udzielenie rzetelnej pomocy.

Kiedy udać się do pediatry?

Najczęściej wizyty u pediatry odbywają się w momencie zauważenia u dziecka przez rodziców niepokojących objawów, takich jak:

W życiu dziecka bardzo ważna jest również pierwsza wizyta u pediatry, która przypada na 1-4 tydzień życia, czyli jeszcze okres noworodkowy. Ma ona na celu sprawdzenie czy dziecko rozwija się dobrze oraz czy nie wystąpiły powikłania po porodzie. To wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz nie tylko sprawdzi stan zdrowia noworodka, ale również poinformuje rodziców o obowiązku kolejnych szczepień. Już między 13. a 15. miesiącem życia wykonuje się pierwszą dawkę na odrę, różyczkę i świnkę. Do szczepień obowiązkowych w Polsce zaliczamy również te na:

Regularne wizyty kontrolne u pediatry wskazane są również w przypadku chorób genetycznych i przewlekłych wieku dziecięcego. Przykładem jest choćby mózgowe porażenie dziecięce – pediatra okresowo ocenia stan zdrowia dziecka, dzięki czemu może zauważyć ewentualne nieprawidłowości, które umknęły uwadze rodziców bądź zmodyfikować plan terapeutyczny. Należy pamiętać, że przy chorobach przewlekłych pediatra powinien obowiązkowo pracować z fizjoterapeutą dziecięcym.

Jak wybrać pediatrę?

Często zdarza się, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiada specjalizację z pediatrii. W takim wypadku rodzice nie muszą szukać innego specjalisty, mogą na wszystkie wizyty chodzić do swojej przychodni w miejscu zamieszkania. Jeśli jednak poszukujemy pediatry na własną rękę, przede wszystkim należy kierować się opiniami innych rodziców. To właśnie oni rzetelnie są w stanie stwierdzić czy diagnozy były trafne, leczenie przebiegło pomyślnie i jakie podejście do dziecka kreuje lekarz. Wybierając pediatrę należy zwrócić uwagę na to, aby charakteryzował się on cierpliwością, życzliwym podejściem do dzieci oraz przyjaznym usposobieniem. Jeśli dziecko nie będzie bało się wizyty u lekarza, wszystkie czynności będą przebiegać bezstresowo i w miłej atmosferze, co jest równie ważne.

Jak przygotować się na wizytę u pediatry?

Wybierając się z dzieckiem do pediatry należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty (książeczkę zdrowia dziecka, wyniki wykonanych badań obrazowych i morfologii, zalecenia innych lekarzy), które posiadamy. Zwykle nie jest konieczne specjalne przygotowanie dziecka – jeśli rozumie już przekaz słowny należy poinformować go o wizycie i zadbać, aby nie kojarzyło jej z czymś nieprzyjemnym. Pozytywne nastawienie to podstawa i znacznie ułatwia pracę lekarzowi.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Lissauer T., Pediatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami